Vatsap’la gönderiyoruz


Seyyit Nezir

Seyyit Nezir

Okunma 08 Ağustos 2016, 10:00

Yazılacak onca konu arasında hangisine yöneleceğimi kestirmeye uğraşırken, stajyer arkadaşımız Can Polat, “Az önce düşen uluslararası bildiriyi çevirdim, habere dönüştüreyim mi?” diye sorunca, ekli dosyayı masaüstüne indirdim. Vay be, olağanüstü! Dünya Şiir Hareketi, en can alıcı meseleye el atıp kaygı ve dayanışmasını iletiyor. Birlikte okuyalım:

TÜRKİYE’NİN ŞAİRANE GEÇMİŞİ ÖNEMLİ
Türkiye’de uygulamaya konan OHAL(Olağanüstü Hal) hakkında Dünya Şiir Hareketi’nin bildirisidir:
Önce Türkiye’deki başarısız darbe hareketine korku ve üzüntü içinde tanık olduk; şimdi de OHAL altında insan hakları ihlallerine büyük bir hoşnutsuzlukla tanık oluyoruz.
OHAL uygulamalarının sanat, kültür ve eğitim alanlarını kapsamasından, kötü muamele, işkence, baskılar ve kitlesel işten çıkarmalardan son derece endişeliyiz.
Türkiye bizim için büyük bir kültüre sahip olan ve edebiyatıyla -özellikle şairane geçmişiyle- hem geçmişte hem de modern zamanlarda dünya şiir edebiyatı ve yazarlarının geleneksel takdirini hakeden bir ülkedir.

HÜKÜMETE GÖREV ÇAĞRISI
Bizim için ise gelecek yıl 115’inci yılını kutlayacak olan büyük şair Nâzım Hikmet’in ülkesidir.
Aydınlanmanın büyük devrimiyle kurulan laik, demokratik vizyonun zedelenmemesi, bütün kötü muamele ve haksızlıkların sonlandırılması için acilen Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini görev başına çağırıyoruz.
Tüm dünyadaki binlerce şairin temsilcisi olan The World Pœtry Movement (WPM) olarak temel insan hakları ve özgürlüğü gezegenin her köşesinde büyük bir duyarlılıkla savunmaya devam edeceğiz.

TEŞEKKÜRLER WPM
Dünya Şiir Hareketi’ni (WPM / DŞH) bu dayanışma bildirisinden ötürü kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Ne ki darbe girişimine korku ve üzüntüyle tanık olan DŞH, darbe şokunu üç hafta sonra ancak atlatabilmiş. Çok sevdikleri Nâzım’ın ülkesinde 250’nin üzerinde insanın öldüğü günlerde geçmiş olsun dileğini iletmeye gerek duymayanlar, OHAL’in hemen ardından, Batı’nın özgürlükçü elinin dürtmesiyle, “gezegenin her köşesindeki” sorumluluklarını duyarlıkla savunmak gereğini anımsıyorlar. O çok sevdikleri Nâzım’ın dünyaya kendini, “Ben Türk şairi Nâzım Hikmet” diye tanıtmasını hiç unutmadan, şu sözlerini de okumayı ihmal etmesinler:

BU TERÖR TÜRK MİLLETİNE KARŞIDIR
“Bugün yapılan terör Türk milletine karşıdır. Ve Türk milletini imha etmek için, yok etmek için yapılan terördür. Türk milleti yok olmaz. Her şeye rağmen, Türk milleti yaşayacaktır. Ve her şeye rağmen biz, bir 2. Milli Bağımsızlık Savaşı’ndan muzaffer çıkacağız.”
Büyük şair Nâzım’a ölümünden bir süre önce bu sözlerin söyletilmesi şunu gösteriyor: Batılılar Türkiye’yi, davasını ve çilesini anlamaya zerrece uğraşmıyorlar. Onları ilgilendiren şey, Doğu ve Anadolu üstündeki hesaplarının şaşmamasıdır. Bu hesabın gerektirdiği kapsamda ve kendi çıkarları ölçüsünde Türkiye’yi elbette düşünüyorlar. Yalnızca o kadar... Türkiye ne zaman iç ve dış belasını savuşturacak olsa ülke ve halk üstünde terör estiriyor, dahası işgale yelteniyorlar.

YANITINI VATSAP’LA GÖNDERİYORUZ
Bu sonuncu darbe ve işgal girişimi hepsinden baskın: Daha önceki hiçbir işgal girişimi sökmedi. Bu kez, Türkiye’yi kendi ordusuna işgal ettirmeye kalkıştılar.
Bizimkiler günlerce komedi seyrederce gülüp kırılarak izlerken, onlar el ovuşturup alkış tuttular. Batı’nın bizim için insan hakları, demokrasi ve uygarlık girişimlerine, bu toprakların yetiştirdiği en bilge kişilerden Diyojen’in İskender’e 2500 yıl önceki yanıtını Vatsap’la gönderiyoruz: “Gölge etme başka ihsan istemem!”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.