Uluslararası sendikalardan FETÖ’ye destek


Yıldırım Koç

Yıldırım Koç

Okunma 23 Ağustos 2016, 09:17

Türkiye’den Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve KESK’in üyesi bulunduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), casusluk ve terör örgütü FETÖ’nun darbe girişimi sonrasında bazı açıklamalar yayınladı. Bu açıklamalarda önce darbe girişimini eleştirdiler. Ancak asıl büyük eleştirileri, darbe girişiminden sonra yapılan temizlik hareketine oldu.
Bu iki uluslararası örgütün ortak açıklaması şöyle:
“ITUC ve ETUC, Türk hükümetinin darbe girişiminin hemen arkasından başlattığı kapsamlı temizlik konusunda ciddi kaygı duymaktadır. Tutuklanan ve gözaltına alınan binlerce insan arasında birçok sivil bulunmaktadır. Onbinlerce işçi ve yurttaş şimdi işlerinden atılmış veya görevden alınmıştır. 20 bin öğretmenin yerine başkalarının görevlendirileceğine ilişkin planlar açıklanmıştır ve bunlar arasında binlerce sendika üyesi vardır. Darbe girişimi, herhangi bir demokratik denetimi bulunmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ellerine çok büyük bir güç veren olağanüstü hal aracılığıyla demokratik muhalefeti ortadan kaldırmada bir gerekçe olarak kullanılamaz.”

ITUC VE ETUC NE?
Bu iki örgüte üye olan dört konfederasyonumuza bağlı sendikaların ileri sürülen toplam üye sayısı bir milyonun üzerinde. Bu bir milyonu aşkın sendika üyesinin kaç tanesi ITUC veya ETUC’un ne olduğunu biliyor? Bırakın sıradan üyeleri, dört konfederasyonumuza bağlı sendikaların genel merkez yöneticilerinin kaç tanesi bu örgütlerin ne olduğunu biliyor?
Öncelikle vurgulanması gereken nokta, ITUC ve ETUC’un ancak birer Yalova kaymakamı olduğudur.
Bu örgütlerin Türkiye’deki üyeleri bu tür açıklamalara gereken tepkiyi göstermelidir.

ENTERNASYONAL VE ENTERNASYONALİST
Bu vesileyle, uluslararası sendikal örgütlerin durumuna değinmekte yarar var.
ITUC ve onunla bağlantılı Küresel Sendika Federasyonları, ETUC ve onunla bağlantılı Avrupa İşkolu Federasyonları enternasyonal örgütlerdir, ancak enternasyonalist örgütler değildir.
Enternasyonal ve enternasyonalist kavramları genellikle karıştırılır.
Bu örgütler, birçok ülkeden sendikaları bir araya getirir. Ancak bu örgütlerin genel politikaları emperyalist ülkelerin sendikal merkezleri tarafından belirlenir. Bu örgütlere ne kadar çok aidat öderseniz, oy gücünüz o kadar artar. Bu nedenle, bu enternasyonal (uluslararası) sendikal örgütlerin politikaları, emperyalist ülkelerin politikalarıdır. Bu işçi örgütlerinin ulus çıkarlarını aşarak, enternasyonalist bir anlayışla hareket ettiğini sanmak, büyük bir aldatmaca değilse, büyük bir saflıktır.

TEMİZLİK SÜRECEK
Türkiye büyük bir belayı atlatmaya çalışıyor. Kemalist devrime, bağımsızlığımıza, birliğimize ve demokrasiye düşman bir casusluk ve terör örgütü, 50 yıl hazırlandı ve 15 Temmuz günü saldırıya geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vatansever unsurları, temizlenmiş polisimiz ve halkımızın büyük bölümünün kararlı mücadelesiyle, bu saldırının ilk aşaması geri püskürtüldü.
Şimdi temizlik zamanı.
Emperyalistler de bu temizliği önlemeye, 50 yıllık yatırım ve çabalarının ürünlerinin mümkün olan en büyük bölümünü kurtararak yeni saldırılara hazırlanmaya çalışıyor. FETÖ ile PKK arasındaki ilişki her geçen gün daha açıklık kazanıyor; çünkü her ikisinin de patronu emperyalizm.
Emperyalist ülkelerde işçi sınıfları kapitalizmin ve emperyalizmin payandasıdır. Şimdi onlar devrede. İşçi ve memur haklarından söz ederek casusluk ve terör örgütlerinin altyapısını kurtarmaya çalışıyorlar.
Yalova kaymakamları boşa konuşuyor. Temizlik devam edecek.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.