Yetkisini işgal için kullandı!

Vali Kemal Cirit, Cengiz Holding’in gerekli izinleri almamış olmasına rağmen ormanda çalışmasına müsade etti. Bu yasa dışı çalışmayı sürdürebilmek için de 7 ilden güvenlik gücü getirtti. Artvinliler vali hakkında dilekçeyle savcılığa başvurdu.

Yetkisini işgal için kullandı!
23 Şubat 2016 Salı 11:53

Irmak Mete / Artvin
[email protected]

Artvin’de dün yüzlerce yurttaş Vali Kemal Cirit, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş ve İl Jandarma Alay Komutanı Osman Kılıç hakkında Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Cengiz Holding’e ait iş makinelerinin hukuksuz biçimde Cerattepe’ye çıkarak maden sahasında çalışmalara başlamasına tepki gösteren Artvinliler, son bir hafta içinde üç kez güvenlik güçlerinin yoğun müdahalesi ile karşılaşmıştı. Önceki gün polisin gaz bombası, TOMA ve plastik mermi ile yaptığı müdahale sonucu 20 yurttaş yaralandı. Artvinliler söz konusu saldırılar nedeniyle dün Artvin Adliyesi’nde toplanarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Yüzlerce yurttaş sırayla adliye binasına girerek imzaladıkları ortak dilekçeyi savcılığa sundu.
Dilekçede Cerattepe’deki maden sahası hakkında daha önce yürütmeyi durdurma kararı verildiği, yargı sürecinin hâlâ devam ettiği hatırlatıldı. Artvin Valiliği tarafından 15 Şubat günü 7 ilden güvenlik güçlerinin getirtildiği, maden şirketinin iş makinelerinin Cerattepe’ye çıkarıldığı belirtilen dilekçede şu ifadeler yer aldı:
“7 ilden toplanan güvenlik güçlerinin ağır baskısı ile halk çok yoğun gaz ve sis bombasına ve plastik mermiye maruz kalmış, büyük panik ve huzursuzluk yaşanmış, onlarca insan hastaneye kaldırılmış, hayvan ölümleri olmuş, birçok insan ölümden dönmüştür. Artvin halkı bugüne kadar böyle bir zulüm yaşamamıştır.”

İŞLEM YASA DIŞI!
Orman Genel Müdürlüğü’nden gelen resmi yanıta göre, şirkete saha teslim işlemi yapılmadığı vurgulanan dilekçede “Bu yazıdan da anlaşılacağı üzere maden şirketinin Cerattepe bölgesine girmek için gerekli orman izinleri alınmamış olup maden şirketini ve araçlarını Cerattepe’ye çıkarma girişimi tümüyle yasadışıdır” denildi. Artvin Valiliği’nin yasadışı bir durumu meşrulaştırmaya çalıştığı kaydedilen dilekçe şöyle devam etti:
“Herhangi bir yasal dayanak olmadan, maden şirketine yasadışı konum kazandırmak amacıyla Artvin Valiliği’nin talimatıyla güvenlik güçlerinin koruması altında şirket araçları Cerattepe’ye çıkarılmıştır. Bu yasadışı durum Artvin Valisi’nin emir ve talimatıyla olmuştur. İlin valisi yasadışı bir durumu meşrulaştırmak, oldubittiye getirerek fiili durum yaratmak amacıyla maden şirketine, izni alınmamış bir alanı işgal etme kolaylığı sağlayarak görevini kötüye kullanmış, büyük suç işlemiştir. Artvin Valisi’nin bu talimatının hukuka aykırı olduğu emniyet müdürlüğü yetkililerine ve Jandarma komutanına anlatılmış, kanunsuz emri uygulamanın suç olduğu anlatılmış, ancak bu kişiler bir maden şirketinin yasadışı koruyucuları olmayı görev kabul etmişler ve halka ağır biçimde saldırmışlardır.” Dilekçede Artvin Valisi Cirit’in ve diğer sorumluların soruşturularak yargılanması istendi.


TGB HEYETİ ARTVİN’DE
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) heyeti de Cengiz Holding’in Cerattepe’ye çıkmasıyla direnişe geçen halka destek olmak için Artvin’deydi. TGB Genel Sekreter Yardımcısı Nuri Kaya gözlemlerini Aydınlık’a şöyle anlattı: “Bugün Güneydoğu’da PKK, Artvin’de Mehmet Cengiz’in şirketi halkımızın güvenliğini tehdit ediyor. Artvin’in esnafı, işçisi, memuru, öğrencisi kime sorarsanız sorun bu madeni istemiyor. Artvin’in bu talebi mahkeme kararı ile tescillenmiş. Bütün bunlara rağmen Cengiz İnşaat daha büyük rant için Artvin ormanlarını işgal etmiş durumda. Artvinliler bu işgal karşısında toprağını savunuyor. Mehmetçiğimizin Güneydoğu’da verdiği mücadele de Artvinlilerin Cerattepe’de verdiği mücadele de aynı. Her ikisi de geleceğimizin güvence altına alınması mücadelesidir, vatan mücadelesidir. Türkiye Gençlik Birliği olarak bu mücadelenin sonuna kadar takipçisiyiz. Halkımızın güvenliğini tehdit eden her kuvvetin karşısında Atatürk gençliği olarak dikileceğiz.”CKD: ‘HEPİMİZ ARTVİNLİYİZ’

Aydınlık / Ankara
Cumhuriyet kadınları Derneği (CKD), Cengiz İnşaat’ın Cerattepe’de kurmak istediği altın madenine karşı mücadele eden Artvinlilere destek verdi.
CKD Yönetim Kurulu Üyesi Derya Beştepe yaptığı açıklamada, “Gerçek altın Artvin’in yeşiline, doğasına, yurduna sahip çıkan insanlarıdır. Coplanan, gaza maruz kalan, düşüp ayağını kıran ama mücadeleden kaçmayan kadın ve erkeği ile Artvinliler açtıkları Türk Bayrakları ile sadece Cerattepe’yi değil cennet yurdumuzun bütün güzelliklerini, kurdunu, kuşunu, insanını, doğasını savunuyorlar” dedi. Beştepe, “CKD olarak başta Artvin şubemiz olmak üzere haksız, kanunsuz şekilde insana ve doğaya aykırı her saldırıda mücadelenin başındayız. Cerattepe’nin taşları, kuşları, çiçekleri, eşsiz doğa güzelliğini savunmak için CKD olarak hepimiz Artvinliyiz. Artvin halkının istemediği altın madeni macerasına derhal son verilmesi gerekmektedir. Güvenlik güçlerimiz vatanını savunan Artvinlilere değil, çıkarları uğruna bu cenneti yok etmeye çalışanlara karşı önlem almalıdır” ifadelerini kullandı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.