Yeni Şafak’tan bir kâğıt parçası daha / Yalanın şifreleri

Gazetenin ‘belge’ diye yayınladığı kâğıt parçasında Atatürk ile Seyit Rıza’nın görüştüğü ileri sürüldü. Tarihi gerçeklerle örtüşmeyen olay sıralamasına göre Rıza’nın Atatürk’ten af dilemediği iddia edildi

Yeni Şafak’tan bir kâğıt parçası daha / Yalanın şifreleri
21 Nisan 2015 Salı 06:56

Ercan Dolapçı 

YENİ Şafak Gazetesinin iddiasına göre Doğu gezisine çıkan Atatürk, 14 Kasım 1937’de Dersim İsyanı elebaşısı Seyit Rıza’yla idam öncesi Elazığ’da görüştü. Görşümede Atatürk’ün Seyit Rıza’dan pişmanlığını belirterek affını istemesi halinde idam edilmeyeceği sözünü verdiği iddia ediliyor. Atatürk’e meydan okuyan Seyit Rıza ise “Amacın bizi yok etmekti geç de olsa anladım. Ben yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim, af da istemiyorum, bu benim son sözlerim, başka da birşey demeyeceğim” diyor. Buna sinirlenen Atatürk’ün ise “Götürün gereğini yapın!” dediği ileri sürülüyor. Rıza’nın bu söze karşılık da “Ben sizin hilelerinizi anlayamadım, onlarla başedemedim, bu yüzden görüşmek için geldim. Ölüme gidiyorum. Bu bana dert olsun, ama ben de size boyun eğmedim bu da size dert olsun” dediği savunuluyor.  

ALEVİ VATANDAŞLARI KIŞKIRTMA AMAÇLI  

Baştan sona Alevi vatandaşları Atatürk ve Cumhuriyet’e karşı kışkırtma amacı güden bilgi ve diyaloglara yer verilen sözde belge MAH’a (MİT) ait bir rapor! Üzerinde hiçbir arşiv bilgi ve kaydının olmadığı daktilo edilmiş sözde belgede anlatılanlar, olayların seyrine de uymuyor. Belgedeki bilgiye göre, Atatürk 14 Kasım 1937’de Elazığ Cezaevinde tutuklu bulunan Seyit Rıza ile görüşmek üzere Elazığ’a gitti. Oysa bugüne kadarki bütün bilgilerde Atatürk o tarihte Elazığ’a gitmedi. 12 Kasım 1937’de Doğu gezisi için Ankara’dan yola çıkan Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, sırayla Sivas, Malatya ve Diyarbakır’a gitti. Atatürk’ün Elazığ’a gidiş tarihi ise 17 Kasım 1937. Malatya-Diyarbakır arasında bulunan Elazığ, direk demiryolu hattı üzerinde değil. Gitmiş olması için Yolçatı İstasyonu’ndan 30 dakikalık bir yol daha katetmesi gerekiyor.  

MAHKEME 5 KASIM’DA BİTTİ 

Belge denilen kağıt parçasında, 14 Kasım gecesi Atatürk’ün Elazığ tren istasyonuna geldiği ve özel treninde Seyit Rıza ile görüştürüldüğü iddia ediliyor. Buna göre Cumhurbaşkanı Atatürk, Seyit Rıza ile görüşmek için Elazığ’a ayağına gidiyor. İsyan bitmiş, bastırılmış, Seyit Rıza ve adamları 12 Eylül 1937 günü yakalanmış, 12 Ekim 1937 tarihinde yargılanmaya başlanmış ve 4 Kasım Perşembe günü de Elazığ Askeri Mahkemesi son duruşmasında sanıklar hakkında idam ve hapis cezası vermiş! Belgede 14 Kasım Pazar günü hakim ve savcılar apar topar çağralarak sanıklar hakkında Atatürk’ün görüşmesinden önce idam kararı verildiği ileri sürülüyor. Oysa sanıklar hakkında hüküm 10 gün önce pazar değil perşembe günü kesinleşmiş. Buna ilişkin haber de 5 Kasım Cuma günü bütün gazetelerde yeralıyor.  

YALVARAN ADAM DİKLENDİ 

1912 yılındaki isyandan sonra hakkında idam cezası verilen Seyit Rıza, gerek 1937 yargılamalarında gerekse o dönemdeki mahkemede hep suçsuzluluğunu iddia ederek affını yalvararak istedi. Yeni Şafak’ın kağıt partasında ise, af dilemek için geldiği Atatürk’e meydan okuyan Seyit Rıza var. Atatürk de sinirlenerek “götürün” diyor ve hemen akabinde idam ediliyor.  

YALANIN ŞİFRELERİ 

1- Atatürk 14 Kasım 1937’de Elazığ’a gitmedi. 17 Kasım günü gittiğinde, Seyit Rıza idam edilmişti (15 Kasım 1937). 

2- Seyit Rıza hakkında idam kararı 4 Kasım 1937 Perşembe günü verildi. Yeni Şafak’ın belgesinde ise “Atatürk’ün geldiği Pazar günü hakim ve savcılar apar topar toplanarak karar verildi” deniyor.  

3- Belge denilen kağıt parçasında tarih, arşiv ismi ve kaydı yok. Ayrıca yazıldığı tarihe ilişkin bilgi de yok.  

4- Yeni Şafak bu sefer ‘Özel’ yerine ‘Hususi’ kelimesini kullanmış. Kağıt daha öncekilere göre temiz. Üzerine kahve dökülmemiş.  

5- Gazetenin belgesindeki olaylar İhsan Sabri Çağlayangil’in anılarından yararlanılarak üretilmiş. O tarihte kullanılan ‘Emniyeti Umumi Müdürlüğü’ yerine Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bugün kullanılan ünvan kullanılmış. Belge tamamen Alevi vatandaşlarımızı Atatürk ve Cumhuriyet’e karşı kışkırtmak amaçlı. Ayrıca Atatürk’e de hakaret ediliyor.  

6- Belgede “Seyit Rıza ile Reisicumhurumuz bir araya getirileceği” gibi iki tarafı eşitleyen ifade kullanılıyor. Atatürk ile Seyit Rıza eş tutuluyor. Ayrıca belgede “Mahkemenin haftasonu toplanacağı ve karar vereceği” ifadesi var. Mahkeme 4 Kasım’da kararını vermiş. Bu toplanmanın ayrıntısı da yok. İlk mahkemeden sonra mahkeme gerekçeli karar için mi toplanacak? Bu açık değil.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.