YDG-H rant için cinayet işliyor

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi başta olmak üzere, Şırnak’ın Nusaybin, Cizre ve Silopi ilçelerinde, PKK’nın çok sayıda cinayeti salt ekonomik nedenlerle işlediği ortaya çıktı. Evlerin el değiştirmesinden ya da terk edilip tekrar yerleşilmesinden haraç aldığı belirlendi

YDG-H rant için cinayet işliyor
29 Aralık 2015 Salı 12:41

Aydınlık / Ankara

Devletin kritik kurumlarına sunulmak üzere hazırlanan son raporda, Güneydoğu Anadolu’da il ve ilçelerinde YDG-H ve bunları desteklemek için kırsalda PKK eylemleri nedeniyle halkın ciddi sıkıntıda olduğuna işaret edildi. Raporda, “YDG-H’nin hendek-barikat eylemleri kitleyi kuşatıcı ve yıldırıcıdır. İl-ilçe merkezlerinde kuşatma ertesi kitle akşamları nöbet ya da endoktrinasyon seanslarına (barkovizyon gösterileri) çağrılmakta, zorla iştirak ettirilmektedir” saptaması yapıldı.

‘HALKI ZOR DURUMDA BIRAKIYORLAR’
Raporda bu konuya ilişkin şu değerlendirmelere yer verildi: “PKK, il-ilçelerdeki YDG-H’yi desteklemek için yol kesmekte, iletişimden enerjiye ulaşımdan zorunlu tedariklere dek kitleyi zor durumda bırakıp yaşam maliyetlerini yükseltmektedir. Eğitimden sağlığa sosyal yardımlardan yakıt desteklerine dek kamu hizmetlerini ağır aksatmaktadır. İran, Irak ve Suriye sınırları askerce sıkılaştırılmış, kaçakçılık ağları el değiştirmiş, ekonomi sıkıntıdadır. Bunun sürdürülmesi son derece güçtür. PKK/YDG-H, kitlenin geçim/iaşesi yanında mülkiyet düzenini ağır şekilde bozmaktadır, mülklerinin ederini ve işlevselliğini olduğu gibi hukukunu da tahrip etmektedir. YDG-H çok sayıda cinayeti salt ekonomik nedenden işlemekte, evlerin el değiştirmesinden ya da terk edilip tekrar yerleşilmesinden haraç almaktadır.”

HEDEFİ: MUHATAP ALINMA
Raporda, terör örgütünün güncel siyasi hedefleri olarak, “Eğreti olsa da üretilmiş meşruiyet ve etkinlikte sıçrama yapmak, ülke siyasetinde belirleyicilik kazanmak, anayasal-kurumsal sistem değişiminde merkezî mevzii edinmek, Türk medyasında pozitif-meşru statüye konumlanmak” olarak sıralandı. PKK’nın ayrıca, sahadaki kazanımlarına siyasi görünüm edindirme, bunu genişletip derinleştirerek sürdürme, küresel-bölgesel düzeyde siyasi denklemde dikkate alınma, mümkünse askerî-fiziki işbirliği tesis ettirerek Türk devleti ile dış politik muhataplık sağlama çabasında olduğu belirtildi.

BÜROKRASİ BLOKE OLDU
Raporda, BM’den gelmiş olan “Türkiye Kobani’yi savunmak isteyen gönüllülere izin vermeli” açıklamasına da atıf yapıldı ve “ABD ve AB ülkelerinden benzer demeçler sözkonusudur. PKK, insanlık ve medeniyet düşmanı barbar IŞİD karşısında sert-kararlı mücadele vererek iç-dış kamuoyunda ciddi ölçüde; meşruiyet, etkinlik ve sempati yaratmıştır. PKK’nın yarattığı meşruiyet ve etkinlik, içeride idare üstünde de etkili olmuş, Suriye sınırını açıkça geçen PKK unsuruna asker-sivil bürokrasi müdahale edememiş, adeta bloke olmuştur” saptaması yapıldı.

HENDEKLER HDP’Yİ VURDU
Rapora göre, YDG-H’nin barikatlar ve hendekler üzerinden yürüttüğü meskun mahal çatışması, siyasi açıdan HDP’yi vurdu. Raporda, “Cumhurbaşkanı seçiminde Kürt siyasi hareketinin genel kabul görmüşlüğünün, medyada edinilen mevziinin pekiştiği izlendi. Erdoğan daha ilk turda seçimi kazanınca Demirtaş’ın ikinci turda pazarlık üretme kapasitesi sıfırlandı. Dışarıda olduğu gibi içeride de eğreti meşruiyeti sürdürmek, dönüştürmek, sağlamlaştırmak, PKK için temel problematikti. PKK, Türk-ulusal evreninde başaramadığını, Kürt siyasi evreninde de hasara uğratmıştır. PKK, yürüttüğü meskûn mahal çatışmaları nedeniyle sivil halk desteğini azaltmış, durum HDP’nin oy oranlarına yansımıştır” değerlendirmesi yapıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.