Yarının öğretmenlerinden Atatürk’süz tarihe tepki

TGB’li öğretmen adayları, MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında uygulanmak üzere hazırlamış olduğu ‘Tarih Dersi Öğretim Programı’na tepki gösterdi. Gençler, programın bilimsel olmadığına vurgu yaptı, ‘Atatürk’ü sildirmeyeceğiz’ dedi.

Yarının öğretmenlerinden Atatürk’süz tarihe tepki
11 Nisan 2016 Pazartesi 12:37

TGB’li üniversite ve liseli öğrenciler AKP’nin Atatürk’süz müfredat girişimine karşı harekete geçti. TGB Ege Üniversitesi Birimi, çıkarılmak istenen Atatürk’süz ders kitaplarına izin vermeyeceklerini söyleyerek üniversiteyi “Atatürk’ü Tarih Kitaplarından Sildirmeyeceğiz” bildirileriyle donattı.
Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi ve yarının eğitimcileri olan TGB’lilerin, tarihsel gerçeklikle uyuşmayan ve Atatürk’ün adının geçmediği bir müfredata geçit vermeyeceklerini belirttikleri bildiride, “Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında uygulanmak üzere hazırlamış olduğu ‘Tarih Dersi Öğretim Programı’ tarihsel gerçeklikler ile hiçbir şekilde uyuşmayan bir müfredattır. Türk Devriminin, Atatürk’ün bir kez bile geçmediği, tarihsel gerçekliğe aykırı bu taslağın ana amacı gelecek kuşakları çağdaş kültürel anlayıştan tamamen uzaklaşmış, merkezinden bilimselliğin kaldırılarak toplumu gericileştirmenin, dindar ve kindar bir nesil yetiştirmenin temelleri atılmıştır” denildi.

GERİCİ TASLAĞA GEÇİT YOK!
Bu duruma bir tepki de İstanbul’dan geldi İstanbul TLB üyeleri Kadıköy’de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan TLB İstanbul İl Başkanı Umut Gör, “Nasıl ki ülkemizi bölmeye kalkacak Atatürk’ün, Türk Milletinin içinde geçmediği anayasayı hazırlıyorlar şimdi de bu taslakla Türk gençliğini kendi değerlerinden Atatürk’ten koparma gayretine giriyorlar bizler emperyalizmi bu ülkeden defeden Türk gençliği olarak bu taslağa geçit vermeyeceğimizi ilan ediyoruz, milletimizi şeyhlerin, dervişlerin ve cemaatlerin kölesi yapmaya kalkanlara karşı Cumhuriyet yurttaşı bilinciyle mücadele edeceğiz. Biat kültürünüz bize sökmez biz hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyen gençliğiz bu açıklamadan sonra verdiğimiz mücadeleyi okullara, meydanlarda da yükselteceğiz. Atatürk ilke devrimlerini tarih derslerinden sildirmeyeceğiz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.