Yargıtay, Ergenekon kararının esastan bozulmasını istedi

Yargıtay, Ergenekon kararının esastan bozulmasını istedi
08 Mayıs 2015 Cuma 09:55

ERGENEKON davası devam ederken yurtseverlerin tutuklu olmasına tepkiler hiç dinmedi. 13 Aralık 2012’de yüz bin yurtsever, 7 Nisan ve 5 Ağustos 2013’te onbinlerce yurtsever Silivri cezaevinin kapısına dayandı. Barikatları yıktı. Tutuklu asker aileleri ve dostlarının oluşturduğu “Vardiya Bizde”nin “Sessiz Çığlık” eylemleri 132 hafta sürdü. 

Aydınlık / Ankara 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Ergenekon davasında eski özel görevlendirilmiş İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının bozulmasını istedi. Başsavcılık, aralarında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un da bulunduğu 274 sanıklı Ergenekon davasının gerekçeli kararını inceleyerek tebliğnamesini hazırladı. Yerel mahkeme olan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının bozulmasını isteyen Başsavcılık, dosyayı son kararı vermek üzere Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Bazı sanıklar, Ergenekon davasına bakan ve ardından kapatılan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararı yazmasının 7 ay sürmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapmış, Anayasa Mahkemesi sanıkların haklarının ihlal edildiğine karar vermişti. Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı üzerine, kaldırılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yerine başvuruları inceleyen nöbetçi mahkemeler, sanıkları tahliye etti. 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 16 bin 600 sayfadan oluşan gerekçeli kararının taraflara tebliğ edilmesinin ardından dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da dün tebliğnameyle ilgili incelemesini tamamlayarak, davaya bakacak Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderdi. Tebliğnamede, yerel mahkeme kararının esastan bozulması istendi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, tebliğnameyi inceledikten sonra, sanıkların duruşmalı temyiz istemeleri halinde duruşma tarihi belirleyecek. 

MÜEBBET HAPİS VERİLMİŞTİ 

Ümraniye’de 12 Haziran 2007’de bir gecekonduda ele geçirildiği öne sürülen 27 el bombasıyla başlayan dava, 6 yıl 2 ay sürdü. Ergenekon Mahkemesi, 5 Ağustos 2013’te yurtseverlere ağırlaştırılmış müebbete varan ağır hapis cezaları vermişti. Doğu Perinçek’e ağırlaştırılmış müebbet, İlker Başbuğ’a müebbet, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’e 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 117 yıl hapis cezası olmak üzere diğer sanıklara da çeşitli cezalar verilmişti. 

ZAFER YÜZBAŞI’ ZAFERİ GÖREMEDİ 

5 Ağustos 2013’te İstanbul özel yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon sanıklarına ağır cezalar yağdırdı. Muzaffer Tekin, en ağır ceza alan sanık oldu: İki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 117 yıl hapis. 15 Haziran 2007’de tutuklanan, Ergenekon sanıkları arasında en uzun süre cezaevinde kalan Tekin’e, karardan bir ay sonra pankreas kanseri teşhisi konuldu. F tipinin mahkemesi onu kanser yaptı. “Bir düşman operasyonunda tutsak edildim” diyordu. Zafer Yüzbaşı eğilmedi, Beşiktaş’taki terör örgütünden şefaat dilemedi. Başı dik yaşadı. Son barikatın yıkıldığını göremeden 1 Nisan 2015’te aramızdan ayrıldı. 

HALKIN ADALETİ 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı bozma talebini Aydınlık’a değerlendirdi. Perinçek şunları söyledi: “Başsavcılığın bozma talebi çok yerinde. İşte Adalet budur. Biz Vatan Partisi yöneticileri ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subayları içerden, Türkiye halkı dışardan, Silivri duvarlarını yıktık. Adalet de bu büyük mücadele sonunda ayağa kalktı ve bu sonuca ulaştık. Bu adaleti halk gerçekleştirdi. Halkın adaleti yargıyı da adalete getirdi. Böylece Türkiye, Amerika merkezli bir tertibi Vatan Partisi, halk ve adalet işbirliğiyle bozguna uğrattı.” 

ŞİMDİ SÖZ ONLARDA 

Ergenekon davasından yargılanan yurtseverler, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bozma talebiyle hazırladığı tebliğnamesini Aydınlık’a değerlendirdi.  

KOMPLOYU KURANLAR YARGILANSIN 

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük: 

Olması gereken oydu. 6 sene 3 ay yattım ben. Gayrı yasal uygulamayı yapan bu işleri yürütenler hakkında yasal işlem yapılması gerekir. Ben her seferinde önüme bir suç koyun dedim. Önüme 2 kez müebbet koydular önüme. Meclis’i işgal edecekmişim, böyle karikatürist şeyler... Bu davanın devam etmesi lazım ama kimler açısından devam edecek? Bu komployu kuranların bundan sonra yargılanması gerekir. 

ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ’ 

Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin:  

Bu süreç en kısa sürede bitirilerek Ergenekon sanıklarının hakları korunmalı ve bu davaya sebep olan komplocular mahkeme önüne çıkarılarak gerekli yargılamalar yapılmalıdır. Bu konuda Türk yargısına güveniyorum. Bu sürecin en kısa sürede tamamlanacağına da inanıyorum. Başsavcılığın bu davayla ilgili kanaatinin çok önemli bir başlangıç olduğuna inanıyorum. 

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAKLARI SÜRÜYOR 

Emekli Emniyet Müdürü  

Adil Serdar Saçan:  

Bu baştan beri belliydi. 2001 yılında biz Tuncay Güney’i aldığımızda bize dikte ettirilen oyunu bozduğumuz için uzun süre cezaevinde kaldık. Hepsinin deli saçması olduğunu söylediğimiz için Cumhuriyet Savcısına giderek suçlamaların saçma sapan olduğunu söylediğimiz için 14 yıl örgüt üyeliğinden ceza verdiler. Ama bugün gelinen nokta sevindirici. 2008’de konulan yurtdışına çıkış yasağımız hâlâ devam ediyor. 

HÂLÂ HAKARETTEN YARGILANIYORLAR 

Gazi Üsteğmen Serdar Öztürk:  

Bizi tutuklayan hakimler tutuklanıyor ama biz hâlâ onlara hakaretten yargılanıyoruz. ‘Afrika ülkelerinde görülmeyecek bir yargılama’ dedik diye önceki gün yine Silivri’de hakim karşısına çıktım. Hiçbir şey geri gelmeyecek. Ne Kuddusi Okkır, ne Murat Albay. Biz yattığımız yıllardan geçtik, hepsini helal ederiz de toplum yeter ki huzura kavuşsun; her şey normale dönsün. 

CEMAAT’İN OYUNLARINA TAHAMMÜL KALMADI’ 

Avukat Kemal Kerinçsiz: 

Devletin ortak aklı Cemaat’in artık hukuk oyunları ile toplumsal düzene daha fazla zarar vermesine tahammülü kalmamıştır.  

8 yıldan buyana devam etmekte olan tertipler devlet yapısına ve kamu düzenine onarılmaz zararlar vermiştir.  

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu istemi ile Cemaat’in elindeki Ergenekon oyuncağını rafa kaldırarak tiyatronun sonlanmasını amaçlamıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.