Yaman Hoca'yı kaybettik

Nisan ayından buyana beyin kanaması tedavisi gören felsefeci Prof. Dr. Yaman Örs, tedavi gördüğü Ankara İbni Sina Hastanesi’nde dün sabaha karşı hayatını kaybetti.

Yaman Hoca'yı kaybettik
05 Ağustos 2016 Cuma 11:29

Haber Merkezi
Nisan ayından buyana beyin kanaması tedavisi gören felsefeci Prof. Dr. Yaman Örs, tedavi gördüğü Ankara İbni Sina Hastanesi’nde dün sabaha karşı hayatını kaybetti. 80 yaşındaki Prof. Dr. Örs, 6 Ağustos Cenazesi cumartesi günü Saat 10:30’da Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Dekanlığı’ndaki (Sihhiye’deki Morfoloji binası) tören sonrası, Karşıyaka Camii’nde ögle namazından sonra Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilecek. Aydınlık gazetesi ve Bilim ve Ütopya dergisi yazarı da olan Örs, felsefeyi tıp alanına sokan bilim insanı olarak biliniyordu.

FELSEFECİ BİLİM ADAMI
Prof. Dr. Yaman Örs 12 Ocak 1936 günü Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladı. 1954 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1960 yılında da bitirdi. Bu fakülteden 1965 yılında Patoloji ve 1973 yılında Tıp Tarihi (sonradan Deontoloji Tıp Tarihi) uzmanlıklarını alan Prof. Örs, 1991 yılında da ODTÜ Felsefe bölümündeki doktora çalışmasını tamamladı. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalıştı. Ayrıca altı yıl süreyle, bu Üniversitenin Sosyal Bilimler enstitüsü Sosyal Bilimler Çevre Anabilim Dalı’nda Felsefe, Biyœtik ve Biyopolitika konularında doktora dersini üstlendi.

AVRUPA BİYOETİK KURULU ÜYESİYDİ
Yurt dışında da bulunan Yaman Örs, 1987-1988 öğretim yılını Fulbright araştırma burslusu olarak ABD’de geçirdi. 1989-1993 yılları arasında, Avrupa Konseyi Biyœtik Kurulu’nun Türkiye temsilcisi olarak çalıştı. Prof. Dr. Örs’ün başlıca ilgi alanlarını Felsefenin, Biyœtiğin, Tıp ve Psikiyatri ile Tarihin Yöntembilgisi; Bilim Felsefesi, Patoloji ve Biyolojinin kuramsal yönleri; ‘evrim’ kavramı; insan doğa ilişkisinin etik yönleri; dil sorunları ve laiklik konusu oluşturmaktadır. Son yıllarda yeni gelişmeye başlamış olan Felsefe ve Psikiyatri disiplinlerarası alanı üzerinde çalışmaktaydı. Bu arada, değişik akademik alanlardan akademisyenlerle birlikte üç yıl önce kurduğu Bilim ve Bilimsel Felsefe Çevresi’nin etkinliklerini yürütmekteydi. Yaman Örs, 12 Ocak 2003 tarihinde yaş sınırından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden emekli olmuştu. Akdeniz Üniversitesi, Tıp Fakültesi Deontoloji Anabilim Dalı’na bağlı olarak özel bir konumda çalışmaktaydı. İngilizce’nin yanı sıra, Almanca ve Fransızca da bilmektedir. Örs’ün felsefe ve tıp alanında çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

İYİ BİR BRİÇ OYUNCUSU OLMAK İSTEDİ
Prof. Örs, 22 Şubat 2012 tarihli Aydınlık’a verdiği mülakatta yapamadığı iki şeyi şöyle açıklamıştı: “Hayatta 2 şeyi yapmayı çok istedim fakat başarılı olamadım. Birincisi çok iyi bir briç oyuncusu olmaktı, oynamayı öğrendim ama hiçbir zaman çok iyi bir oyuncu olamadım. İkincisi de iyi bir oyun yazarı olamaktı.”

İKİ ZIT KÜLtÜR
Örs, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu ise şöyle değerlendirmişti: “Türkiye’de birbirinin tamamen zıttı iki büyük kültür var: Ortaçağ kültürü ve Çağdaş Atatürkçü kültür. Bu kültürlerin sanat beğenileri, ekonomiye yaklaşımları, eğitim anlayışları; spora, kadına yaklaşımları bile birbirinin taban tabana zıttı. Bu kültürler beraber barınamazlar, Türkiye’de de sürekli çatışma halindeler. İkisinin aynı anda bulunabileceğini düşünenler yanılır. Ben gökten inecek tanrısal bir Godot değil, dünyevi bir Godot beklerim. Bu kötü gidişin, bu ortaçağ kültürüyle olan çatışmanın günümüz lehine, laiklik lehine kazanılmasını isterim. Ortaçağ kültürünün egemen olmasını isteyenler ve bu iki kültürün birlikte var olabileceği hayalinde olanlar da var tabi.”

Etiketler; #Yaman Örs

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.