Üniversitelerde Kubilay rüzgarı

Türkiye Gençlik Birliği, ‘Gericiliğe ve Bölücülüğe Karşı Kubilay Kızılay’da’ eylemine günler kala üniversitelerdeki çalışmalarını hızlandırdı. Her kampüsü Kubilay resimleriyle donatan TGB, üniversitelerde bu hafta da çeşitli etkinlikler düzenleyecek

Üniversitelerde  Kubilay rüzgarı
22 Aralık 2014 Pazartesi 12:04

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) 84 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay için büyük bir eylem hazırlığı içinde. “Gericiliğe ve Bölücülüğe Karşı Kubilay Kızılay’da” eylemi 27 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirecek. Eyleme çağrı kapsamında çalışmalar yürüten TGB’liler herkesi gericiliğe karşı Kızılay’a davet ediyor. Eyleme birçok öğretim üyesi de destek verecek. Halen devam eden “Gericiliğe Karşı Mücadele Günleri” kapsamında da üniversitelerde aydınlar, öğretim üyeleri ve milletvekillerinin katılımıyla söyleşiler, film ve belgesel gösterimleri, sergiler, aydınlanma ve evrim dersleri gibi etkinlikler düzenlenmeye devam edilecek. 
Pekünlü’ye mektup
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu 19 Aralık’ta yazar Orhan Çekiç’in katılımıyla “Cumhuriyet Dönemi Emperyalizm Odaklı Gerici İsyanlar” konferansını gerçekleştirdi. Konferansta, topluluk adına Rennan Pekünlü’ye mektup gönderme kararı alındı. Ayrıca konferansa “Rennan Pekünlü Eğitim Çalıştayı” adı verildi. 
Ankara Üniversitesi’nde TGB’liler Siyasal Bilgiler Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nden katılımlarla şu an müze olan Hasanoğlan Köy Enstitüsü’ne giderek orada eğitime yönelik gerici saldırılar üzerine tartıştı. 
EĞİTİMDE GERİCİLİKLE MÜCADELE
Yıldız Teknik Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman ve Teori Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cenk Özdağ’ın katılımıyla “Dünden Bugüne Laiklik” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide eğitimde egemen olmaya başlayan gericiliğe karşı mücadele vurgulandı. 
Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fikir Kulübü, ‘’Cumhuriyet Devrimine Dünden Bugüne Gerici Saldırılar’’ konulu etkinlik düzenledi. Rennan Pekünlü için fakültede imza kampanyası başlatma kararı alan Fikir Kulübü üyeleri “Türk Gençliğinin, gericiliğin ve bölücülüğün karşısında dik duruşunu göstermek için 27 Aralık’ta Ankara’dayız” dedi.
Ege Üniversitesi’nde TGB ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu Kubilay’ın torunu Kemal Kubilay ile söyleşi gerçekleştirdi. Toplantıda Menemen Olayı’nın anlatıldığı bir de belgesel izlendi. 
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nde TGB’liler “Kubilay Kızılay’da” eylemine çağrı masası açarak çalışmalarını sürdürüyor. 27 Aralık’a kadar açık kalacak masada hafta içerisinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.
ERDOĞAN'A PROTESTO
Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Tayyip Erdoğan’ın akla ve bilime savaş açarak yurttaşlık kavramını hedef almasını protesto eden TGB’liler yerleşke içerisinde yürüyüş gerçekleştirerek üniversite öğrencilerini ve öğretim üyelerini “Kubilay Kızılay’da” eylemine davet etti.
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Fikir Kulübü, “Hukuk’un Üstünlüğü mü, Üstünlerin Hukuk’u mu?” adlı bir konferans gerçekleştirdi. Konferansta dünyada ve Türkiye’de gericiliğin gerçekleştirmiş olduğu, yargının siyasallaştırıldığı olaylar ile kumpas davalar ele alındı.
'LAİKLİK DEFANSTA MI OFANSTA MI?'
Boğaziçi Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü, Eskişehir Milletvekili ve Anayasa Profesörü Prof. Dr. Süheyl Batum, Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi OdaTV yazarı Barış Zeren ve TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu’nun katılımıyla “Laiklik Defansta mı Ofansta mı” başlığıyla bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide laikliğin gelişim tarihçesi, Cumhuriyet devrimine yansımaları, siyasal İslam ve üniversitelerde laiklik mücadelesi masaya yatırıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.