Türkiye Atatürk'te birleşti

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dün, 77. ölüm yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanında saygıyla anıldı.

Türkiye Atatürk'te birleşti
11 Kasım 2015 Çarşamba 11:45

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dün, 77. ölüm yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanında saygıyla anıldı. Sirenler çalmaya başladığında yolda olan arabasından indi, çalışanlar işi gücü bıraktı ve 2 dakikalık saygı duruşuna geçti
7’den 70’e yurttaşlar Atatürk’e ve devrimlerine bağlılığını saat 09.05’te hayatı durdurarak gösterdi. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerde de Atatürk’ün zeybek oyunu canlandırıldı, öğrenciler şiirler okudu

‘REJİM TEHDİDE MARUZ KALDI MI?’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10 Kasım konuşmalarında AKP ve Osmanlıcılık propagandası yaptı. Erdoğan konuşmasında artık rejim endişelerinin ülke gündeminden çıkması gerektiğini söyledi.
Erdoğan “Bu yıl 29 Ekim’de cumhuriyetimizin 92. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Ama bu yıl aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin 716. kuruluş yıl dönümüydü. Yine Anadolu topraklarındaki ilk devletimiz olan Selçuklu Devleti’nin kuruluşunun 940. yıl dönümüydü” dedi. Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki hassasiyetleri ve endişeleri anladıklarını, ama artık bunların geride bırakılması gerektiğini belirten Erdoğan “Türkiye Cumhuriyeti 92 yıllık tarihinin en büyük başarılarını son 13 yılda hayata geçirmiştir. Peki bu dönemde Cumhuriyetimiz en küçük bir kayıp yaşadı mı?” diye konuştu.
Davutoğlu ise 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını yorumladı. Davutoğlu, konuşmasında şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta 1 Kasım’da ‘hakimiyet bila kaydü şart milletindir’ diye kurulan bir Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılması neticesinde milletimizin duyduğu güvene mazhar olmak bakımından büyük bir onurla ağır bir sorumluluğu üstlenmenin bilinciyle huzurunuzdayım. Kendimize güveniyoruz, özgüvenimiz sağlamdır çünkü ait olduğumuz millete güveniyoruz. 1 Kasım seçimleri yüzde 85 katılımla aslında millet iradesinin ne yönde tecelli edeceği yönünde bugün tek doğrudan kaynağın ancak milletin kendisi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.”

YURTTAŞLAR ATA’YA KOŞTU
Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlandığı günün 77. yılında yurdun her yerinde törenler düzenlendi.
Anıtkabir’deki tören saat 08.55’de devlet erkanının Aslanlı Yol’dan yürüyüşü ile başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kortej 09.05’de sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Anıtkabir’e girmek isteyen yurttaşlar ise resmi tören bittikten sonra Anıtkabir’e alındı. Yurttaşlar, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı attı.
Atatürk gözlerini yumduğu İstanbul Beşiktaş’taki Dolmabahçe Sarayı’nda törenle anıldı. Saat 09:05’te Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri büyük bir tekne ile Dolmabahçe Sarayı’nın önüne geldi. Atatürk için saygı duruşunda bulunan öğrenciler ardından da 10. Yıl Marşını söyledi. Törenin ardından Atatürk’ün odası, yurttaşların ziyaretine açıldı. Genç yaşlı yüzlerce yurttaş sırayla odayı ziyaret etti. Yatağa çiçek bırakan yurttaşların birçoğu gözyaşlarını tutamadı. Anadolu yakasında ise binlerce kişi , Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı Sahili Yürüyüş Yolu arasında yaklaşık 6.5 kilometrelik “Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturdu.
Bursa’da Çekirge Devlet Hastanesi’nde 09.05’te, tüm sağlık çalışanları, Atatürk’e saygı duruşunda bulundu. İzmir’de aynı saatlerde Atatürk Anıtı önünde protokolün katıldığı resmi anma töreni düzenlendi. Törende, siyasi partilerden sadece CHP ve Vatan Partisi yöneticileriyle çelenklerinin olması dikkat çekti.

TGB: DEVRİMİ TAMAMLAYACAĞIZ
TGB Genel Merkezi’nden 10 Kasım nedeniyle yapılan açıklamada, “Atatürk’ü hüzünle anılacak bir tarihsel şahsiyet olarak değil, mücadelesini örnek aldığımız ve devrimini tamamlayacağımız bir önder olarak yaşatıyoruz” denildi.
Atatürk’ün 20. yüzyılın başında önderlik ettiği devrimle, millete bıraktığı büyük mirasın bugün saldırı altında olduğu kaydedilen açıklamada, “Cumhuriyetçilik tasfiye edilmiştir. Yerine bir mafya yönetimi kurulmuştur. Laiklik tasfiye edilmiştir. Toplum tarikat ve cemaatlere bölünmüştür. Milliyetçilik tasfiye edilmiştir. Yerini komşulara düşmanlık ve ABD emperyalizmine bağlılık almıştır. Halkçılık tasfiye edilmiştir. Milletimiz sadakaya muhtaç hale getirilmiştir. Devletçilik tasfiye edilmiştir. Türkiye bedenini satarak yaşayan bir ülke haline gelmiştir. Devrimcilik tasfiye edilmiştir. Yerine idare-i maslahatçılık hüküm sürmektedir” denildi.
Saldırıların merkezinin en büyük emperyalist devlet Amerika olduğu kaydedilen açıklamada, “Türkiye ‘Atlantik Sistemi’ne’ bağlanarak adım adım Cumhuriyetini kaybetmiştir. Kemalist devrim tasfiye edilmiştir. Millet olarak Amerika’ya bağlanmanın faturasını ağır ödüyoruz. Ancak bugün gelinen noktada bizi bu cendereden çıkaracak tarihsel fırsat doğmuştur. Mehmetçik ‘ABD kara gücü’ PKK’ya karşı amansız bir mücadele yürütmekte ve başarı kazanmaktadır. Milletimizin en diri kuvvetleri Mehmetçiğimizin arkasında durmaktadır” ifadeleri kullanıldı.
Gençliği Atatürk devrimlerinden koparma politikasının ters teptiği bildirilen açıklamada şöyle denildi: “Atatürkçülük sadece bilinçlerde saklı kalan ve anma günlerinde açığa çıkan bir tavır değildir. Milletimiz Atatürk’ü yalnızca anma günlerinde hatırlamıyor. Gündelik yaşantının her aşamasında Atatürk devrimlerine olan ihtiyaç açığa çıkıyor ve politik bir tavra dönüşüyor. Atatürk’ü hüzünle anılacak bir tarihsel şahsiyet olarak değil, mücadelesini örnek aldığımız ve devrimini tamamlayacağımız bir önder olarak yaşatıyoruz.”Ege Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Atatürk’ün emanetine sahip çıkacaklarını bildirdi.  Türkiye Liseliler Birliği, hem okullarında Atütrk’ü andı hem de Anıtkabir’e giderek emperyalizme meydan okudu. 

ADD: CUMHURİYETÇİ BİRLİK OLUŞTURULMALI

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Türkiye’nin büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek 1 Kasım sonrası kurulacak yeni hükümetin Türkiye’yi yönetmesinin zor olduğunu bildiirdi. ADD Cumhuriyetçi birlik oluşturulması için daha fazla çaba gösterilmesini istedi. AKP’nin önümüzdeki dönemde Cumhuriyetin kurucu ilkelerini hala barındıran mevcut Anayasa yerine, milleti etnik, dini ve mezhepsel temelde ayrıştıracak ve ülkeyi bölecek “Yeni Anayasayı” gündeme getirmeye hazırlandığı vurgulanan açıklamada, “2011 genel seçimleri sonrasında iktidar eliyle halka dayatılan ve yurtsever halkın mücadelesi ile geri püskürtülen politikalar yeniden önümüze konmaktadır” denildi.Maltepe Belediyesi ile Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun işbirliğiyle oluşturulan “Derinler Saygı Dalışı Topluluğu” Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle dün “Ata’ya Saygı Dalışı” gerçekleştirdi.

TGB’LİLERE SALDIRI

Dilek Doğan / Konya
Konya Selçuk Üniversitesi yerleşke girişinde 10 Kasımla ilgili açıklama yapmak isteyen TGB’lilere “Ülkücü Teşkilat”ından olduğunu söyleyen kişilerce saldırı düzenlendi. Basın açıklaması daha gerçekleşmeden saldırı düzenleyen grup, “Teşkilat burada açıklama yapılmasına izin vermiyor” diyerek 1’i kız olmak üzere 3 üniversite öğrencisini darp etti. Saldırıya uğrayan TGB üyeleri, şikayetçi oldu.
MİLLİ TAKIMDAN SAYGI DURUŞU

Atatürk’ün ölümünün 77. yıl dönümü nedeniyle, spor kulüpleri anma mesajları yayımladı. Anıtkabir’e üzerlerinde sarı lacivert montlarla giden 3 bin Fenerbahçeli, “Açtığın bu yolda bizi senin fenerin aydınlatıyor” yazılı pankart açtı. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) yayımlanan mesajda, “Bağımsızlığımız, demokrasimiz, cumhuriyetimiz ve diğer değerlerini borçlu olduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 77. yılında saygı, minnet ve şükranla anıyoruz” denildi. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, teknik ekip ve oyuncuların, 09.05’te dev Atatürk posteri ile saygı duruşunda bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.