Türbanlı hakime yargıdan isyan

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’ndan türbanlı hakim fotoğraflarına dair zehir zemberek açıklama geldi: Kadın yargıçların başları kapalı görev yapabileceklerini kabule imkan yoktur!

Türbanlı hakime yargıdan isyan
12 Kasım 2015 Perşembe 11:33

Aydınlık / Ankara

1 Kasım seçimlerinde AKP’nin tek başında iktidar olmasının ardından basında türbanlı bir hakimin fotoğraflarının yer alması YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nı harekete geçirdi. Yargı mensupları, Anayasa Mahkemesi’nin, yargıçların dini simgelerden arınması için adım atmasını istedi.
YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın konuyla ilgili ortak açıklamasında, “Şimdiye dek yargıçlar ve savcılarla ilgili bir düzenleme yapılmadığından bahisle kadın yargıçların başları kapalı görev yapabileceklerini kabule imkan yoktur. Zira evrensel hukuk ve etik kurallarda bağlayıcılığı olan kurallardır ve bu nedenle de Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından Birleşmiş Milletler 2003/43 sayılı Bangalore Yargı Etiği İlkeleri kabul edilmiştir. Üstelik bu ilkeler HSYK’nın kararı ile kendi mevzuatımıza da aktarılmıştır” denildi.
Duruşma salonlarının yargıcın tarafsız olduğu inancına gölge düşürecek her türlü dini ve siyasi simgeden arındırılması, yargıcın da dini ve siyasi simgelerden uzak durması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Ülke rejiminin demokratik, sosyal hukuk devleti çizgisinden siyasal İslam çizgisine kayışın elbette bir çok işareti vardır fakat, en kuvvetli ve tehlikeli işaret yargı üzerinden verilendir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti artık bir siyasal İslam devletine doğru ciddi şekilde evirilmiştir. Bu durum demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı ilkesi ile demokrasilerin olmazsa olmaz koşulu olan laikliğe açıkça saldırı teşkil eden bir siyasi iktidar hamlesidir. Otoriter siyasal İslam yönetimine doğru gidişe dur demenin son aşamasına gelinmiştir. Yaşadığımız zaman köprüden önceki son çıkıştır. Bu gidişe dur demek bir yurttaşlık görevidir” ifadeleri kullanıldı.

‘BU GİDİŞE DUR DEYİN’
Açıklamada yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü konusunda çağrı da yapıldı: Yurttaşları haysiyetlerine sahip çıkmaya, demokrasi ve özgürlüklerden yana tavır almaya çağırıyoruz. Öncelikle tüm otoriterleşme faaliyetlerinin yargının sopa olarak kullanılması suretiyle yapılması nedeniyle yargının diğer sivil unsurları olan Yargıda Birlik Derneği ve Demokrat Yargı Derneği’ni bu gidişe dur demeye davet ediyoruz. Başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm baroları siyasal İslam’a gidişe karşı ayağa kalkmaya çağırıyoruz. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ı yargının bağımsızlığı ve yargıçların tarafsızlığının ancak yargılama alanlarının ve yargıçların dini simgelerden arınması ile mümkün olacağını, hukukun üstünlüğü ilkesinin egemen olduğu laik, demokratik Cumhuriyetin bir gereği olduğunu açıklamaya, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
Saygı ile.. Kargaşa ortamında kimi gerçekler, kolay algılanamıyor. Örneğin; demokrasinin (cumhuriyetin) en önemli kazanımlarından biri, hatta en önemlisi, zihinsel fonksiyonların uyumlu çalışma iklimine kavuşmuş olmasıdır. Kimi kavramları zihinsel özürlüye kabul ettiremezsiniz. Hukuk devleti, yargının bağımsızlığı... Yargı ortamında dinî, siyasî simgeler yargıya gölge düşürür. Elbet bu kavramın bir de etik yönü var. Yargıcın kişiliği bu etik parfüme yatkın olmalıdır. Bu güzel makalenin bir vurgusu, elli yıl önce yayımlanan 'Kıyım' başlıklı yazıdaki feryadımı anımsattı: Durdurmazsanız, sonu kötü olur.' *matematikçi, bilim uzmanı*
Misafir Avatar
ferhat - 5 yıl önce @Nadir Şener Hatunoğlu
Demokrasi ile Cumhuriyet eşdeğer kavramlar değildir :) .
Avatar
Erkal DOĞAN - 5 yıl önce
sADECE REDDİ HAKİM HAKLARINI KULLANSINLAR YETER.