TÜGSAŞ uyarmıştı

TÜGSAŞ’ın eski Genel Müdürü İbrahim Kırcı, PKK’nın EYP yapımında kullandığı Amonyum Nitrat’ın satışına denetim getirilmesi için uzun zamandır yetkilileri uyardıklarını söyledi

TÜGSAŞ uyarmıştı
11 Haziran 2016 Cumartesi 11:58

Aydınlık / Ankara
PKK’nın bomba yüklü araçlarla yaptığı ve özellikle Güneydoğu’da güvenlik güçlerine karşı tuzak yapımında sık sık kullandığı El Yapımı Patlayıcı’nın (EYP) yapımında kullanılan malzemelerin denetlenmesi gündeme geldi. TÜGSAŞ’ın eski Genel Müdürü İbrahim Kırcı EYP’lerde kullanılan malzemelerden Kalsiyum Amonyum Nitrat konusunda yetkilileri uzun zamandır uyardıklarını ancak hiç bir önlem alınmadığını anlattı.

‘BAKANLIĞA BİRÇOK YAZI YAZDIK’
1992-1999 yılları arasında gübre üretimi yapan devlete ait Türkiye Gübre Sanayi A.Ş.’nin (TÜGSAŞ) Genel Müdürlüğünü yürüten İbrahim Kırcı görevde olduğu dönemde gübrenin patlayıcı olarak kullanılması konusunda Tarım Bakanlığı’ndan önlem alınması istediklerini söyledi.

GÖZ YUMULDU
Kırcı, şunları anlattı: “Konunun muhatabı Tarım Bakanlığı olduğu için çok sayıda yazı yazarak girişimde bulunduk. 33’lük Kalsiyum Amonyum Nitrat’ın gübre statüsünde satılmamasını bunun patlayıcı statüsünde işlem görmesini istedik. Ama sonuç alamadık. Biz TÜGSAŞ olarak kurallara uygun üretim yaptık. Ama ithalatçılar patlayıcı olan 33’lük Kalsiyum Amonyum Nitrat gübresinin torbasına yüzde 30 yazdırarak rahatça ithal edip sattılar. Hatta bir keresinde bir özel sektör firmasının ithal ettiği gübre torbalarında gerçek yazılı olarak gelince geri gönderip torbaları değiştirdi.”
Tarım Bakanlığı’nın da bu ithalata göz yumduğunu kaydeden Kırcı, “Biz daha sonra ithal edilen gübrelerin analizinin yapılmasını istedik. Ama patlayıcı olan gübre ithalatını engelleyemedik. O günlerde bu gübreler sadece tarlada kullanılmadı. Taş ocaklarında, madenlerde, diğer yerlerde patlayıcı olarak kullanıldı. Hatta gübreyi patlayıcı olarak kullananlar daha sonra da toprağa atmış gibi devletten gübre desteği aldılar” diye konuştu.
Bu durumun yıllardır bilindiğini ifade eden Kırcı şunları söyledi: “O günlerde gübreyi patlayıcı olarak kullananlar teröristler değildi. Ama bu kadar rahat bulunabilen ve saklanabilen bir patlayıcıyı teröristlerin de kullanabileceği belliydi. O günlerde uyarılarımız dinlenseydi ortalık gübreden yapılmış bombalarla dolmazdı. PKK bu kadar rahatça hareket edemezdi. Bu kadar kolay polis ve askerimiz şehit edilemezdi.”

KİT’LER SATILMASAYDI
Şu anda tam anlamıyla kontrolsüz bir durum yaşandığını vurgulayan Kırcı, “Kamu kurumları, KİT’ler özelleştirilmeseydi hızlı bir şekilde denetim sağlanırdı. TÜGSAŞ varken kime ne kadar gübre satıldığı kayıt altındaydı.
Bir kilo gübre satılsa bile belliydi. Şimdi kimin ne yaptığını bilmek zor. KİT’ler ayakta olsaydı teröristlerin faaliyetleri ve gübreden patlayıcı yapma işleri kısa sürede önlenirdi. Kamu devredışı kalınca kontrol de zorlaştı” ifadelerini kullandı.

PATLAYICI MALZEMELERİNİN SATIŞLARINA DENETİM
Hükümet, El Yapımı Patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan gübre, mutfak tüpü gibi malzemelerin satışına denetim için çalışmalara başlandı. Başbakanlık yetkililerinde edinilen bilgiye göre, güneydoğuda terörle mücadele eden güvenlik güçlerinden gelen talep çerçevesinde yeni önlemler alınması için düğmeye basıldı. Bu çerçevede EYP yapımında kullanılan malzemelerin satışının sıkı bir şekilde denetlenmesi için harekete geçildi.

TÜP SATIŞINA DA DENETİM
Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla 8 ve 9 Haziran’da iki toplantı yapıldı, yapılan toplantıya ilgili tüm kurumlar katıldı. Nitrat içeren gübrelerin satışı 8 Haziran 2016 itibariyle durdurulurken, gübre satışlarının ülke bazında satışının izlenmesi kararlaştırıldı. Nitrat içeren gübre ile birlikte EYP yapımında kullanılabilecek olan ve piyasadan kolaylıkla temin edilebilen ‘nitrometan’ gibi patlayıcı ve yanıcı maddelerin üretim aşamasından nihai tüketiciye kadar denetlenmesi görüşü benimsendi. Alınacak önlemleri belirlemek üzere başbakanlık koordinasyonunda çalışma yürütülmesi kararlaştırıldı.
Alınacak önlemler şöyle:
- Tüp satışına düzenleme: 12 kilogramlık tüpler ve piknik tüpleri ile sanayi tüplerinin satış ve dağıtımı izlenecek.
- Tüplere seri numarası ve kare kod bulundurulması zorunlu kılınacak. Hangi tüpü kimin aldığı belli olacak. Dolumdan nihai tüketime kadar tüm sürecin takip edilerek uzun süre doldurulmayan tüpün sahibi araştırılacak.
- LPG tüpleri de denetlenecek. Hurdaya çıkan tüplerin geri dönüşüme gitmesi sağlanacak.
- Gübre hareketleri takip edilecek. Gübrenin kime ne için satıldığı, nerede kullanıldığı takip edilecek.

PKK’LILAR EYP İÇİN SURİYE’DE EĞİTİLMİŞ
Güneydoğuda çok sayıda asker, polis ve köy korucusunun şehit olmasına neden olan gübre bombaları ve el yapımı bombalar konusunda PKK’nın Suriye’de eğitildiği bildirildi.
ABD, AKP Hükümeti, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteğiyle Suriye’de operasyonların başladığı 2011 ve 2012 yıllarında Hatay üzerinden Suriye’ye çok sayıda yabancı terörist, silah ve mühimmat sevkedildi. Yaz ayları olmasına rağmen Suriye’ye kamyon kamyon Kalsiyum Amonyum Nitrat gübresi gönderildi. O günlerde Suriye’ye gübre sevkiyatına dikkat çeken Hataylılar, Kalsiyum Amonyum Nitrat’ın ilkbahar gübresi olmasına rağmen yaz aylarında sevkedilmesine pek anlam verememişlerdi. Daha sonra bu sevkiyatın bilgi dahilinde ve bomba yapımında kullanmak amacıyla sevkedildiği anlaşıldı.
CIA ve MOSSAD uzmanları Suriye’de Esad yönetimine karşı silahlı mücadele veren terör gruplarını eğitirken, gübreden bomba yapılması konusunda da eğitim verdikleri belirlendi. Suriye’de eğitim verilen gruplar arasında PKK/PYD’lilerin de olduğu öğrenildi. Konu ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren ve Suriye sınırında görev yapan bir güvenlik yetkilisi şunları söyledi: “PKK’nın yaygın ve etkili bir şekilde gübreden yapılmış bomba kullanmaya başlaması Suriye olaylarının başlamasından sonra ortaya çıktı. Yaptığımız operasyonlarda elde ettiğimiz bilgiler dikkat çekici. Kimi Ayn El Arab’da, Telabyad’da, Haseke’de PYD ile çatışmalara katılmış, kimi yine Suriye’de kurulan eğitim kamplarında yabancılardan el yapımı bomba eğitimi almış. Gübreden bomba yapılması konusunda çok sayıda PKK’lı eğitilmiş.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.