TMMOB’dan AKP’ye rest

AKP’nin kendilerine karşı başlattığı karalama kampanyasına TMMOB ve ona bağlı 24 meslek odasından sert yanıt geldi. Talana karşı mücadele ettikleri için hedef alındıklarını söyleyen Odalar, “TMMOB susmadı, susmaz. Güneş balçıkla sıvanamaz” dedi.

TMMOB’dan AKP’ye rest
02 Temmuz 2015 Perşembe 14:38

Aydınlık / Ankara

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin geçen hafta Kaçak Saray’daki iftar maliyetini açıklamasıyla Türk Mühendis ve Mimarları Odaları Birliği (TMMOB) ve ona bağlı meslek odaları AKP’nin hedefi haline gelmişti. AKP yandaşı medya ve basın organları ile sosyal medyada Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri ve TMMOB’a karşı adeta karalama kampanyası başlatıldı.
TMMOB’a bağlı 24 meslek odası saldırılara karşı ortak basın açıklaması yaptı. AKP’nin daha önce de TMMOB’u etkisizleştirmek için girişimlerde bulunduğu hatırlatılan açıklamada, TMMOB’un kamu yararı için mücadeleye kararlılıkla devam edeceği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: “Alnımız ak, başımız diktir. TMMOB`ye bağlı Odalar Anayasa`nın 135. Maddesi`ne göre kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Her bir Odamızın Anayasa`dan ve 6235 sayılı TMMOB Yasası`ndan aldığı yetkiyle oluşturduğu uygulama yönetmelikleri doğrultusunda Genel Kurulları, Yönetim Kurulları, Onur Kurulları, Denetleme Kurulları bulunmaktadır. Bu kurullar Anayasa`nın amir hükümleri doğrultusunda Odaların her türlü idari ve mali denetimlerini gerçekleştirmektedir. Her bir kuruşa kadar gelir ve giderlerimizin denk bütçe esasıyla yapılan bütün dökümü, genel kurul çalışma raporlarında, dönem içlerinde hazırlanan raporlarda yer almakta ve web sayfalarımızda yayımlanmaktadır. İddia ediyoruz, TMMOB`ye bağlı meslek Odaları, AKP Hükümeti ve Sayıştay denetiminden kaçırılan tüm kurum ve kuruluşlardan şeffaf ve temizdir. Ne iktidarın baskıları ne de yandaş medyasının yalan ve tehditleri bizleri kamusal, toplumsal, mesleki yararları savunmaktan ve gerçekleri teşhir etmekten alıkoyamayacaktır. Meslek Odaları susmadı, susmaz; güneş balçıkla sıvanamaz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.