TİSK: İşsizlik artacak önlem alın!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), seçimden sonra kurulacak yeni hükümete, mevcut ve gelecekteki olası işsizlik artışına karşı strateji geliştirme, önlem alma çağrısında bulundu.

TİSK: İşsizlik artacak önlem alın!
31 Ekim 2015 Cumartesi 21:41

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), seçimden sonra kurulacak yeni hükümete, mevcut ve gelecekteki olası işsizlik artışına karşı strateji geliştirme, önlem alma çağrısında bulundu. İşveren kuruluşlarının çatı örgütü TİSK’in Ekim ayı Ekonomi Bülteni’nde “seçim sonrası kurulacak hükümet, sanayinin uluslararası rekabet gücünü, yatırımları, ihracatı, büyümeyi ve istihdamı artıracak yeni tedbirler uygulamalı” denildi.
TİSK Bülteni’nde, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) saptamalarına göndermede bulunuldu, 2016’da büyüme oranının azalacağı, işsizlik oranının artacağı öngörüleri aktarıldı. Bültende, “Uluslararası konjonktürün Türkiye’ye muhtemel etkisi, ekonomideki mevcut eğilimler ve reel sektörün yaşadığı sorunlar, bu tahminleri doğruluyor” denildi.

CARİ AÇIK CİDDİ BOYUTTA
Ülkelerin çoğunda cari açığın sorun olmaktan çıktığına işaret eden TİSK, “Türkiye’de ise büyüme oranı düşerken, cari açıktaki gerilemeye rağmen sorunun ciddiyetini koruması risklidir” dedi. Cari açığın azalması, petrol fiyatlarının yarattığı geçici bir rahatlamaydı. IMF’nin öngörülerine göre, Türkiye’de cari işlemler açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranı 2015’te yüzde 4.5, 2016’da ise yüzde 4.7 olacaktı. Bültende “Bu öngörülerin gerçekleşmesi halinde, Türkiye, 2016 yılında da cari işlemler açığı ile mücadeleye devam edecektir” denildi.
Bülten’de “ihracat ve ithalat azalırken sanayi üretiminin hangi nedenlerle sıçrama yaptığı ayrıntılı biçimde incelenmelidir” ifadesi kullanıldı. Ağustos ayında sanayi üretimi aylık bazda yüzde 2.9, yıllık bazda ise yüzde 7.2 yükselerek beklentileri aşmıştı.
TİSK Bülteni’nde büyümenin motoru olan sanayi sektöründe üretimin oldukça dalgalı bir seyir izlediğine dikkat çekildi. Önümüzdeki aylarda da gelişimin böyle devam edeceğini belirten TİSK “Sanayi sektörünün ara malı ithalatı düşmektedir” dedi. Ara malı ithalatı Ağustos ayında yüzde 22.5, yılın ilk sekiz ayında ise yüzde 15.9 oranında azalmıştı.

‘KAĞIT ÜZERİNDE YÜKSELİŞ’
TİSK Bülteni’nde, yeni Orta Vadeli Program’da (OVP) 2016 ve 2017’nin büyüme hedeflerinin aşağıya doğru, enflasyon hedeflerinin ise yukarıya doğru revize edildiği anımsatılarak şöyle denildi: yeni OVP’nin geçmiş OVP’lerden farklı özelliği, GSYH ve kişi başına GSYH tahmin ve hedeflerinde kambiyo kuruna göre dolar hesabına yer vermeyip, satınalma gücüne göre dolar hesabına itibar etmesi oldu. Bu yöntemle seviyeler kâğıt üzerinde yükseldi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.