Terörle mücadeleye yasal güvence

Askerin talebi 24 ay sonra gündeme geldi. Terörle mücadele eden komutanlara güvence getiren yasal düzenleme TBMM Başkanlığı’na sunuldu

Terörle mücadeleye yasal güvence
21 Aralık 2014 Pazar 11:01

Aydınlık / Ankara

Askeri Hakimler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarı ile mahkemelerin bağımsızlığı  ve hakimlik teminatı esaslarına göre Askeri Hakimler Kurulu kurulurken, Kurul’un 4 üyeden oluşması öngörülüyor. Tasarıda dikkat çeken en önemli konu ise terörle mücadelede askerlere getirilen güvence.

Tasarı yasalaşırsa Emniyet Teşkilatı Kanunu  ve  İl İdaresi  Kanunu  kapsamındaki görevler  ile TBMM veya  Bakanlar Kurulu  kararları  kapsamındaki   görevler nedeniyle  görev  veren  ya da  bu  nitelikteki  bir  görevi  ifa  eden  asker  kişiler,  görevlerini yerine getirirken, gö-revin niteliğinden doğan veya görevle ilgili olmak şartıyla görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı adli yargının görevine giren konularda soruşturma açılması izne bağlanacak.

SORUŞTURMA İZNİ ALINACAK

Buna göre, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları hakkında soruşturma açılabilmesi için Başbakanın izni aranacak.  Jandarma  Genel  Komutanı  için  İçişleri  Bakanı’nın, diğer  personel  için  Milli Savunma Bakanı’nın  (Jandarma  Genel Komutanlığı  ve Sahil Güvenlik  Komutanlığı  personeli için İçişleri Bakanı’nın)  izni olmadan soruşturma açılamayacak.

24 AY SONRA GÜNDEME GELDİ

Hükümetin TBMM’ye sunduğu tasarı ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren askeri kaynaklar terörle mücadelede  askerin hiçbir güvencesi olmadığını belirterek, “Hakkari’de, Şırnak’ta görev yapan komutanların büyük çoğunluğu mahkemelerde yargılanıyor. PKK ile mücadele eden komutanlar üzerinde sistemli bir kampanya var. PKK’ya karşı mücadele engellenmeye çalışılıyor. Bu konuda belli bir mesafe de alındı. Ama artık buna dur demek zorunlu hale geldi. PKK ile mücadelenin bedeli mahkemelerde sürünmek olamaz. Bu kabul edilemez” dediler.

TSK’NIN ÖNÜ AÇILMALI

Konunun Davutoğlu’na verilen brifingde, yapılan rutin görüşmelerde ve YAŞ’ta tekrar tekrar gündeme getirildiğini vurgulayan kaynaklar, 24 ay önce hükümete sundukları bir teklif bulunduğunu hatırlattılar. Taleplerinin 2 yıl sonra TBMM’ye sunulduğunu ifade eden kaynaklar, “Hükümet tasarısı daha yeni. Şu anda tam inceleyemedik. İnceledikten sonra eksiklikler varsa bunların tamamlanmasını isteyeceğiz. Teröre karşı mücadelede TSK’nın önünün açılması Türkiye’nin güvenliği ile ilgili kritik bir konudur. TSK’nın önünün açılması şarttır” diye konuştular.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.