Teröre karşı büyük buluşma

Meslek örgütleri ve sendikalar teröre karşı büyük yürüyüş gerçekleştiriyor. 17 Eylül Perşembe günü Ankara Sıhhiye’den başlayacak yürüyüş Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edildiği 1. Meclis önünde sona erecek. Yürüyüşte sadece Türk bayrakları taşınacak

Teröre karşı büyük buluşma
15 Eylül 2015 Salı 11:20

Olcay Kabaktepe / Ankara
Aralarında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Barolar Birliği, Türk-İş, TESK, TÜSİAD, TZOB’un da bulunduğu meslek örgütleri ve konfederasyonlar teröre karşı büyük bir yürüyüş kararı aldı. 17 Eylül Perşembe günü Sıhhiye Meydanı’nda toplanacak olan vatandaşlar daha sonra Ulus’a doğru yürüyüşe geçecek. Yürüyüş, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun ilan edildiği 1. Meclis önünde tamamlanacak.

‘TERÖRE KARŞI HEP BİRLİKTE DURMALIYIZ’
Meslek örgütleri ve sendikalar dün “Büyük Yürüyüş”le ilgili bir açıklama yaptı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun okuduğu açıklama metninde, ülkenin ve huzurun hedef alındığı kirli bir oyun oynandığı belirtilerek, “Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bu tuzağa düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde. Bizi birbirimize düşman etmeye çalışan teröre karşı hep birlikte durmalıyız. Gün birlik olma günüdür. Kökenimiz, kimliğimiz, inancımız ne olursa olsun, 78 milyon hepimiz Türkiyeyiz. Türkiye’nin her bölgesinde örgütlü, toplumun bütün kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak bir aradayız” denildi.

TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET
Kendilerini ülkenin çalışan ve üreten, esnafı, çiftçisi, işçisi, memuru, emeklisi ve girişimcileri olarak tanıtan açıklamada, “Demokrasi; hak ve özgürlük demektir ama aynı zamanda da sorumluluk demektir. Sorumluluk almadan, hak ve özgürlük olmaz. İşte bu sorumluluk duygusuyla harekete geçiyoruz. 17 Eylül Perşembe günü Türkiye’nin dört bir tarafından gelip Ankara’da toplanma kararı aldık. Perşembe günü saat 16.30’da bütün Türkiye’yi Ankara Sıhhiye Meydanı’nda buluşmaya davet ediyoruz. Sıhhiye’de buluşacağız.
Buluşmamızı 1. Meclis’te nihayetlendireceğiz. Bu, bizlerin değil Türkiye’deki her kesimin buluşmasıdır. Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil topluma ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. Teröre hayır, kardeşliğe evet diyoruz. Gelin, kışkırtıcı söylemleri bırakalım, toplumu germekten kaçınalım. Bu süreçte daha soğukkanlı, daha sağduyulu olalım. Çünkü başka Türkiye yok” ifadeleri kullanıldı.

SADECE TÜRK BAYRAKLARI OLACAK
Buluşmada hiçbir siyasi görüşün veya sivil toplum kuruluşunun simgesi olmayacağı bildirilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Sadece; birliğimizin, bütünlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı taşıyacağız. Bu büyük buluşmaya tüm halkımızı ve tüm sivil toplumu davet ediyoruz. Bize katılamayan milyonları da o gün Türkiye’nin her karışını al bayrağımızla donatmaya çağırıyoruz. Kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler bilmelidir ki, bu toprakların mayası çok güçlüdür. Millet olarak kirli oyunu mutlaka bozacağız.”

YÜRÜYÜŞE KATILACAK KURULUŞLAR
Yürüyüşe destek veren kuruluşların sayısı hızla artarken ilk etapta yürüyüşe katılacağını açıklayan kuruluşlar şunlar:
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Barolar Birliği, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Memur Sendikaları Konfederasyonu, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.