Tehlikeli kışkırtma

Geçtiğimiz gün Hakkari Dağlıca'da 16 askerimizin şehit edilmesinin ardından dün 3 ayrı yerde 15 polisin şehit edilmesinin ardından akşam saatlerinde tüm yurtta protestolar başladı. Gösteriler birçok yerde işyerlerine ve HDP'ye saldırılara dönüştü.

Tehlikeli kışkırtma
09 Eylül 2015 Çarşamba 12:50

Geçtiğimiz gün Hakkari Dağlıca'da 16 askerimizin şehit edilmesinin ardından tüm yurtta düzenlenen protesto yürüyüşleri terörle mücadeleye desteğe dönüştü. Ardından dün Iğdır, Tunceli ve Mardin'de düzenlenen saldırıların asrdından halk yeniden sokaklara döküldü. Terörü lanetleyen halk şehitlerine sahip çıktı.
Türkiye'nin birçok merkezinde PKK terörü lanetlenirken bazı yerlerde protesotolar işyerlerine HDP binalarına saldırılara dönüştü. Halkın tepkisini sokaktan çekmeye yönelik girişimleri yönlendirenler bazı yerlerde Kürt kökenli vatandaşlara ait iş yerlerini kundakladı, HDP binalarına saldırdı.
Polis birçok ildeki olaylara müdahale etmek zorunda kalırken birçok işyeri saldırıya uğradı, yaralananlar oldu.

BURHANİYE'DE HDP BİNASI TAŞLANDI
Sefer TALAY / BURHANİYE (Balıkesir), (DHA)

Ülkü Ocakları binası önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Hakkari'nin Dağlıca Bölgesi'nde ve Iğdır'da şehit edilen polis ve askerler için Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Buradan tekrar Ali Çetinkaya Caddesi'ne yürüyen grup HDP İlçe Merkezi'ne girmek istedi. Polis burada güvenlik önlemi alırken, grup pasajın camlarını taşlayarak kırdı. Polis biber gazı sıkarak gruba müdahalede bulundu. Gazdan etkilenen bir kişi ve başına taş isabet ederek yaralanan bir polis memuru ambulansla Burhaniye Devlet hastanesi kaldırıldı.
Pasajın arka kapısından içeri giren bir grup, HDP binasındaki pankart ve bayrakları alarak pasaj önünde yaktı. Grup daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda Edremit' ten gelen konvoyu karşılayarak terör örgütü aleyhinde slogan atıp eylemlerini sonlandırdı.SALİHLİ'DE HDP BİNASI TAŞLANDI
Ekrem ÇAĞLAR / SALİHLİ (Manisa), (DHA)

Hakkari'nin Dağlıca Bölgesi'nde şehit düşen Piyade Uzman Onbaşı Özgür Yatakdere'nin cenaze töreninin ardından teröre tepki yürüyüşü düzenlendi. Terör örgütü aleyhinde sloganlar atarak yürüyen grup, Akgül İşhanı'nda bulunan HDP İlçe Teşkilatı'na taş atmaya başladı. Tüm uyarılara rağmen dağılmayan gruba TOMA aracı ile müdahale edildi. Olayların devam etmesi üzerine MHP'li Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı ve MHP'li yöneticiler, kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı.BURDUR'DA HDP TABELASI YAKILDI
Mesut MADAN / BURDUR, (DHA)

Burdur'da akşam saatlerinde toplanan bir grup, Konak Mahallesi'ndeki HDP il başkanlığının bulunduğu binaya yürüdü. Binanın giriş kapısındaki camı kıran grup Türk Bayrağı astı. Israrla çatıya çıkmak isteyen grubu olay yerine gelen Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özuğur sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada binanın arka cephesinden çatıya tırmanan bir kişi HDP tabelasını kırarak yere attı ve yerine Türk Bayrağı astı.
İstiklal Marşı okuyan grup daha sonra tabelayı Cumhuriyet Meydanı'na getirerek Atatürk Anıtı önünde yaktı. Grup tekrar İstiklal Marşı okuyup, sloganlar attıktan sonra dağıldı.MALTEPE'DE HDP BİNASINA SALDIRAN GRUBA POLİS MÜDAHALESİ
Uğur AYAZSIN - Emre GÜLBAŞ / İstanbul DHA

MHP Maltepe İlçe Teşkilatı öncülüğünde düzenlenen eylem nedeniyle yaklaşık bin kişi saat 20.00 sıralarında ilçe meydanında toplandı. Bağdat Caddesi üzerinden Maltepe Askerlik Şubesi önüne yürüdü. Sloganlar atarak Maltepe Meydanı'na geri gelen grup, HDP Maltepe İlçe Örgütü binasına saldırdı. HDP'nin tabelasını indirip Türk Bayrağı asmak isteyen gruba polis müdahale etti. HDP binasının bulunduğu sokak TOMA aracı ve Çevik Kuvvet ekipleri tarafından kapatıldı. Uzun süre Maltepe Meydanı'nda sloganlar atan grup HDP bayrağını da ateşe verdi.

1 KİŞİ DÖVÜLDÜ
Bu arada, Bağdat Caddesi'nden Maltepe Meydanı'na doğru, elinde terör örgütü PKK'yı destekleyen bir pankartla birlikte Öcalan lehine slogan atarak koşan bir kişi eylemciler tarafından dövüldü. Sivil polisler, dayak yiyen genci göstericilerin arasından alarak Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Göstericiler ise gencin elinden aldıkları pankartı caddede yaktı.MERSİN’DE HDP BİNASINA SALDIRI: 3 POLİS YARALI
Mustafa ERCAN- İbrahim MAŞE- Mehmet Okur- Murat SÖZERİ- Gülhan DEMİRCİ/ MERSİN, (DHA)

Merkez Akdeniz İlçesi'nin Hastane Caddesi'ndeki MHP il binası önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, Türk bayrakları taşıyarak yürüyüşe geçti. Yenişehir İlçesi'nden gelen grupla birleşen kalabalık, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ne okudu.

HDP BİNASINA TÜRK BAYRAĞI ASTILAR
Dağılmaya başlayan kalabalıktan yaklaşık 500 kişi, HDP il binasına doğru koşmaya başladı. 'Mersin gençleri silah istiyor' sloganları atan çoğunluğu genç eylemciler, il binasının yaklaşık 50 metre ilerisinde polis barikatı ile karşılaştı. Polis barikatını yaklaşık 10 dakika zorladıktan sonra aşan grup, taş ve sopalarla il binasına saldırdı. Binadan indirilen tabelanın yerine Türk Bayrağı asan eylemciler, il binasını yaklaşık yarım saat boyunca taş yağmuruna tuttu.Taşların isabet ettiği 3 polis yaralandı.
Polisin biber gazı ve tazyikli su kullandığı müdahale sonuç vermeyince, eylemciler megafonla ikna edilmeye çalışıldı. Binayı taşladıktan sonra sakinleşen grup, il binasının bulunduğu sokaktan ayrıldı. Yaralı polisler ise götürüldükleri hastanede tedavilerinin ardından taburcu edildi.

MEZİTLİ, SİLİFKE VE MUT'TA SICAK EYLEMLER
Merkez Mezitli İlçesi’nde ise yaklaşık bin kişi ellerinde dev Türk bayraklarıyla D-400 Karayolu’nu trafiğe kapatıp ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Askere uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Daha sonra gruptan bazı kişiler HDP ilçe binasına balkondan girerek tabelaları söküp, parti filamalarını yakarak binayı ateşe verdi. Yangın, olay yerine gelen itfaiye tarafından kısa sürede söndürülerek kontrol altına alınırken, polis grubu havaya bir el ateş ederek grubu dağıttı.
Silifke İlçesi’nde ise yaklaşık 2 bin kişilik grup, akşam saatlerinde tabelası sökülüp afişi yakılan HDP binasına doğru yürüyüşe geçti.
Mut İlçesi'nde ise, MHP Mut İlçe binası önünde toplanan yaklaşık bin 500 kişi, 'Askere kalkan eller kırılsın' sloganları atarak yürüyüşe geçti. Hükümet Konağı yakınında şehitler için saygı duruşunda bulunan grup İstiklal Marşı okuduktan sonra olaysız şekilde dağıldı.ALANYA'DA HDP İLÇE BİNASI ATEŞE VERİLDİ
Engin ANAK/ALANYA (Antalya), (DHA)

Alanya'da düzenlenen teröre tepki yürüyüşü, saat 19.00 sıralarında grubun Atatürk Anıtı önünde toplanmasıyla başladı. Şehit polisler Abdullah Ümit Sercan ile İbrahim Halil Aksoy'un ailelerinin de yer aldığı yaklaşık 2 bin kişilik grup Türk bayrakları eşliğinde yürüyüşe geçti. Terör örgütü aleyhine sloganlar atan gruptan bazıları İskele Caddesi'nde kendilerine zafer işareti yapıldığı iddiasıyla yerden söktükleri kaldırım taşlarıyla bir diskoya saldırdı. İşyerinin camları kırılırken, grup polis tarafından uzaklaştırıldı. Olayların ardından şehit polislerin yakınları yürüyüşten ayrıldı.
Atatürk Anıtı'na doğru yürüyüşe geçen gruptan bazıları HDP ilçe başkanlığının bulunduğu binaya yöneldi. HDP ilçe başkanlığının bulunduğu 4 katlı binanın bitişiğindeki bir restorana saldıran grup, burayı ateşe verdi. Alevler bir anda büyürken, bazı göstericiler restoranın çatısından HDP binasına çıkmaya çalıştı. Olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilirken, yangın büyüyerek HDP ilçe başkanlığının bulunduğu binayı sardı.
Polis gruba biber gazıyla müdahale etti. Polisin uğraşları sonucu grup uzaklaştırılırken, yangına itfaiye ekipleri ve TOMA ile müdahale edildi. İşyerinde bulunan tüplerin patladığı olayda yaralanan olmazken, restoran ve HDP ilçe başkanlığının bulunduğu bina kullanılamaz hale geldi.

ANTALYA'DA KALABALIK BİR KİŞİYİ LİNÇ ETMEK İSTEDİ
Antalya'da terör olaylarını protesto etmek için saat 19.00'da Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla başlayan eylemde HDP İl binasına yürümek isteyen gruba, polis pek çok kez TOMA'larla tazyikli su ve biber gazı sıktı. Ara sokaklarda devam eden olay sırasında göstericileri bir kişiyi Güneydoğu illerinden olduğu gerekçesiyle linç etmek istedi. Yaralı şahıs için sağlık görevlilerinden yardım istedi. Ancak göstericiler sağlık görevlilerinin yaralıya müdahale etmesini izin vermedi. Yaralı şahısın Amasyalı olduğunun söylenmesi üzerine grup, sağlık görevlilerinin yaralıya müdahale etmesine izin verdi.

İL BİNASINA BAYRAK ASILDI
Antalya'da HDP il başkanlığı binası önünde toplanan grubun binaya bayrak asma yönündeki ısrarı üzerine polis tarafından 2 kişiye izin verildi. Bu iki kişi polis eşliğinde HDP il başkanlığının olduğu binaya çıktı. Yaklaşık bin kişilik grup, bayrak asılmasının ardından da uzun süre HDP binası önünde bekledi. HDP önündeki grup, saat 01.00'de dağılırken polis, olası bir saldırıya karşı bina önünde önlem almaya devam ediyor.EREĞLİ'DE HDP BİNASINDAKİ EŞYALAR ATEŞE VERİLDİ
Atilla ATMACA/EREĞLİ (Konya), (DHA)

Konya'nın Ereğli ilçesinde akşam saatlerinde toplanan grup, artan terör olaylarını protesto etmek için yürüyüş yaptı. Kalabalık grup, daha sonra HDP binasını bastı. Bina tabelasını indiren grup, binaya Türk Bayrağı astı. Gruptan bazıları bina içine girip eşyaları tahrip etti, bazılarını da binadan aşağı attıp ateşe verdi. Grup polisin müdahalesiyle binadan uzaklaştı.

ELAZIĞ'DA OLAYLAR ÇIKTI
Şahismail GEZİCİ/ ELAZIĞ, (DHA)

Elazığ'da düzenlenen protesto yürüyüşünde terör olaylarına lanet yağdırıldı. Yürüyüş sonrasında HDP binasına yürümek isteyen 200 kişilik grup ile HDP'li bir grup arasında arbede yaşandı. Polis her iki grubu dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Yaşanan olaylarda bir polis müdürü hafif şekilde yaralandı.
Olaylar devam ederken, HDP'li grubun karşı gruba attığı taş ve sandalyelerden biri polis müdürünün kafasına isabet edip, hafif yaralanmasına neden oldu. Olaylar sırasında, polisin kullandığı gazdan çok sayıda gazeteci ve polisin etkilendiği görüldü.

ÇORUM'DA HDP İL BİNASINA TAŞLI SALDIRI
Yusuf ÇINAR/ ÇORUM, (DHA)

Çorum'da MHP İl Başkanlığı tarafından terör olaylarını protesto etmek için yürüyüş düzenlendi. Hürriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 3 bin kişilik grup Gazi Caddesi güzergahından ellerindeki Türk Bayraklarıyla sloganlar atarak Atatürk Anıtı'na yürüdü. Grubun, Bahabey Caddesi Kavşağı'ndan geçişi sırada kalabalıktan ayrılan yaklaşık 100 kişi koşarak Uğur Mumcu Caddesi'nde bulunan HDP Çorum İl binasının önüne gitti. Grup 5 katlı binanın birinci katındaki parti il binasını taş yağmuruna tuttu. Polis ekipleri bina önüne etten duvar ördü. İçeri giremeyen vatandaşlar bu defa da getirdikleri bir merdivene çıkarak parti tabelasını dışarıdan söktü. Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu'nun konuşmasının ardından grup bölgeden ayrıldı. Olaylarda atılan taşlar nedeniyle 2'si polis, 7 kişinin hafif yaralandığı belirtildi.

ÇORLU’DA HDP BİNASINA SALDIRI VE LİNÇ GİRİŞİMİ
Mehmet YİRUN/ÇORLU(Tekirdağ), (DHA)

Çorlu’da internet üzerinden organize olan yaklaşık 6 bin kişi Atatürk Meydanı’nda toplandı. PKK aleyhine sloganlar atan gruptan bir kısmı Omurtak Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. HDP binasına girmek isteyen grubu, parti binasının olduğu sokak üzerinde barikat kuran polis ekipleri engelledi. Güvenlik önlemi alan polis ekiplerince durdurulan grubun, Çorlu'da bulunan HDP Tekirdağ İl Başkanlığı binasına girmesine izin verilmedi.
Kalabalığın arttığı sırada gruptan bazıları HDP parti binasına taşla saldırdı. Daha sonra binanın arka kısmındaki yangın merdivenlerin 3’ncü katta bulunan parti binasına giren gruptan bazı kişiler, HDP Tekirdağ İl Başkanlığı yazan parti tabelasını sökerek yere fırlattı. Ardından ise Türk Bayrağı astı.
HDP Tekirdağ İl Eş Başkanı Şehnaz Kaya da tabelanın yere atıldığını görünce girişte güvenlik önlemi alan polis ekiplerinin yanına gitti ve ‘Siz burada ne işe yarıyorsunuz?’ diye tepki gösterdi. Parti önünde toplanan kalabalık polis ekiplerine bağıran Kaya’ya saldırarak linç etmek istedi. Kalabalık ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşanırken, Kaya polis aracıyla olay yerinden uzaklaştırıldı.

KAHRAMANMARAŞ'TA ÖCALAN'IN FOTOĞRAFININ BULUNDUĞU PKK FLAMASI YAKILDI
Mücahit YOLCU/ KAHRAMANMARAŞ, (DHA)

Kahramanmaraş'ta akşam saatlerinden itibaren Trabzon Bulvarı'nda toplanan binlerce kişi, Türk bayraklarıyla çarşı merkezine yürüdü. MHP İl Başkanlığı önünde toplanan Ülkü Ocakları üyeleriyle birleşen çeşitli gruplar, sloganlarla Ulucami'ye kadar yürüdü.

ÖCALAN VE PKK FLAMASI ATEŞE VERİLDİ
Kahramanmaraş Valiliği önünde bir süre bekleyen kalabalıktan bir grup, üzerinde elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı bulunan PKK flamasını ateşe verip yaktı. Kalabalık, daha sonra flamayı ezerek teröre tepkisini gösterdi.

AMASYA'DA HDP İL BİNASINA SALDIRI
Sinan HARMANCI/ AMASYA, (DHA)

Amasya'da Türkiye Kamu-Sen il temsilciliği tarafından 'Şehitlere saygı ve teröre lanet' yürüyüşü düzenlendi. Yaklaşık 5 bin kişilik grup İstasyon Köprübaşı mevkiinden başlayarak sloganlar atarak Yavuz Selim Meydanı'na yürüdü. Buradan ayrılan yaklaşık 250 kişilik grup Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde bulunan HDP il binasına gitti. Burada parti binasına girmek isteyenleri polis engellerken, bu sırada 3 kişi HDP il binasına girdi. İçeri girenler, parti tabelasını söküp, parti bayraklarını ve dökümanları dışarı atarak camları kırdı. HDP binası önüne gelen Amasya Ülkü Ocakları İl Başkanı Veysel Saka, sağduyusu çağrısı yaparak grubu sakinleştirmeye çalıştı. Grup daha sonra HDP il binası önünden ayrıldı.

İZMİT'TE TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜNDE GERGİNLİK
Orhan UZUN/ İZMİT, (Kocaeli), (DHA)

Ülkü Ocakları tarafından Kocaeli'de düzenlenen 'Şehitlerimize Saygı Teröre Lanet' adı altındaki yürüyüşüne katılanlar HDP il binasına girmek isteyince polis grubu dağıtmak için biber gazı kullandı.
Yaklaşık 5 bin kişilik grup Yürüyüş Yolu boyunca ilerlerken HDP il binasının bulunduğu alana girmek istedi. Ancak, polis burada barikat kurarak girişe engel oldu.


AKSARAY'DA HDP BİNASINA TÜRK BAYRAĞI ASILIP, TABELASI PARÇALANDI

Hasan BÖLÜKBAŞ/AKSARAY, (DHA)

Aksaray'da kent meydanında toplanan 3 bin kişilik grubun bir bölümü yakınından geçtiği HDP binasına girmek istedi. Daha önceden bina önünde önlem alan polis, gruba önce uyarıda bulundu. Ancak öfkeli kalabalık HDP binasına girmek için direnince biber gazı ve TOMA'dan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Gruptan bazıları ara sokaklara dağılırken, binaya sızan bir grup ise binaya Türk Bayrağı asarak HDP tabalesanı indirip parçaladı.BURSA'DA GERGİN YÜRÜYÜŞ
Bülent CİVANOĞLU- Edip TEKİN- Faruk KAHRAMAN- Edip TEKİN/BURSA, (DHA)

Bursa'da yaklaşık 10 bir kişi "Şehide Saygı Teröre Lanet" yürüyüşü için ellerinde Türk bayrakları ile Kent Meydanı'nda toplandı. Abdullah Öcalan ve HDP'nin aleyhine slogan atan hükümeti istifaya çağıran kalabalık, Heykel'e yürümek üzere yola çıktı. Bu sırada Fevzi Çakmak Caddesi'nden geçmekte olan kalabalık burada bulunan HDP İl Teşkilatı binasına girmek istedi. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, göstericiler engelleyince gerginlik yaşandı. Bunun üzerine polis kalabalıkta bulunan bazı kişilerin en üst katta bulunan HDP binasının çatısına Türk Bayrağı'nı asmasına izin verdi.ORTACA'DA HDP BİNASINA TÜRK BAYRAĞI ASTILAR
Cihan KAYA/ORTACA (Muğla), (DHA)

Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde toplanan yaklaşık 300 kişi terör saldırılarını protesto etti. HDP Ortaca İlçe Teşkilatı'nın tabelasını indirmek isteyip Türk bayrağı asan gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Bunun üzerine binayı boşaltan grup, binadaki HDP tabelası indirilmeden ayrılmayacaklarını belirtip, beklemeyi sürdürdü.
Ardından grup, koşarak meydana 50 metre mesafedeki HDP binasına girdi. Beş katlı binanın üçüncükatındaki parti binasına Türk bayrağı asan grup, HDP tabilasını da indirmek istedi. Polis, gruba biber gazı ile müdahalede bulunarak binayı boşalttı.
DİKİLİ'DE HDP BİNASI TAŞLANDI
Oben ULU/DİKİLİ (İzmir), (DHA)

İzmir'in Dikili İlçesi'nde sosyal medya üzerinden örgütlenerek protesto gösterisi düzenledi. Dün akşam saatlerinde Atatürk Meydanı'nda toplanan grup Türk Bayrağı açtı. Atatürkçü Düşünce Derneği Dikili Şube Başkanlığı'nca meydanda bulunan Atatürk Heykeli önünde basın açıklaması yapıltı. Dikili Belediyesi CHP Meclis Üyelerinin de katıldığı basın açıklamasında Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü hatırlatılarak, barış isteminde bulunuldu.
Burada toplanan diğer gruplar, polisin izin vermemesine rağmen yürüyüşe geçti. Sloganlar atan grup, AKP Dikili İlçe Binası önünden geçerken ise AK Parti'yi yuhalayarak protesto etti.
HDP İlçe Binasını taşlamaya çalışan başka bir gruba burada hazır bekletilen Çevik Kuvvet ekiplerince biber gazı sıkıldı. Yapılan müdahaleye rağmen birkaç kişi HDP İlçe Binası'nın camlarını taşlayarak kırdı. Bina çatısına çıkan bir kişi ise tabelayı indirerek buraya Türk Bayrağı astı. Olaylar sırasında biber gazından etkilenen bir kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

SAKARYA'DA HDP İL BİNASINI YAKTILAR
Zafer TOKUŞ Aziz GÜVENER ADAPAZARI (Sakarya) (DHA)

Sakarya'da 2 bin kişinin katıldığı bayraklı yürüyü sırasında kalabalıktan ayrılan bir grup, HDP İl binasının bulunduğu işhanına girerek tabelalarını indirip caddeye attı. HDP’ye büyük Türk Bayrağı asılırken, caddeye atılan tabelalar ise yakıldı. Grup, polis uyarılarının ardından dağıldı.KONYA'DA BİBER GAZLI VE TOMALI MÜDAHALE
Tolga YANIK/KONYA,(DHA)

Konya'da sosyal medya üzerinden haberleşerek şehir merkezinde toplanan yüzlerce araçlık konvoy 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları atarak şehir merkezinde turladı. Grup daha sonra merkez Selçuklu İlçesi'ndeki HDP İl binasının olduğu işhanı önünde toplandı. İçeri girmek için ısrar eden ve polis barikatını baskı yapan gruba polis biber gazıyla müdahale etti.
Müdahele sırasında bazı polislerin hafif şekilde yaralandı gözlendi. Bu tabela inecek.' sloganları atan grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.KONYA'DA RONAHİ DERNEĞİ, ATEŞE VERİLDİ
Hasan DÖNMEZ/KONYA, (DHA)

Konya'da terör örgütü PKK'ya yakınlığıyla bilinen Ronahi Demokratik Özgür Öğrenci Derneği, kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından ateşe verildi. Alevler itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.
Bina sakinleri ve çevredekiler ise yapılan saldıraya tepki gösterip, can güvenliklerinin olmadığını belirtti.
EDREMİT'TE HDP BİNASI TAŞLANDI, TABELASI İNDİRİLDİ
Ahmet ERTAN/EDREMİT (Balıkesir), (DHA)

Cumhuriyet Meydanı'nda saat 21.00 sıralarında toplanan yaklaşık 25 kişilik grup yürüyüşe geçerek HDP Edremit İlçe Örgütü'nün bulunduğu Cayiçi Caddesi'nde sloganlar attı. Sloganlar atarak tekrar Cumhuriyet Meydanı'na gelen gruba katılımlarla yaklaşık bin kişiye ulaştı. Tekrar HDP'nin binasına yönelen grup, binanın önüne geldiğinde polis barikatıyla karşılaştı. Binaya tırmanan göstericiler, 1'inci kattaki HDP İlçe Örgütü'ne Türk Bayrağı astı.
ISPARTA'DA HDP İL BAŞKANLIĞI ATEŞE VERİLDİ
Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)

Isparta Kent Meydanı’nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Pirimehmet Mahallesi’ndeki HDP binasına yürüdü. Grup, binanın dış cephesinde asılı olan HDP tabelasını indirmek istedi.
Polis bina önünde güvenlik önlemi alırken, kargaşayı fırsat bilerek daireye giren gruptan bazıları tabelayı ateşe verdi. Yangının büyümesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Binanın 4’üncü katındaki HDP İl başkanlığının bulunduğu daire kullanılamaz hale geldi.

GEBZE’DE HDP BİNASINA GİRMEK İSTEYEN GRUP İLE POLİS ARASINDA GERGİNLİK
Mesut IŞIK- Büşra KAYA- Haluk TURGUT/GEBZE (Kocaeli), (DHA)

Gebze'de saat 20.30 sıralarında CHP tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Burada bazı kişilerin konuşmacılara pet şişe atmasıyla gerginlik yaşandı. Daha sonra yaklaşık 300 kişiden oluşan grup, Gebze Kent Meydanı'na kadar yürüyüp buradan HDP Gebze ilçe binasını basmak isteyince bina girişinde Çevik Kuvvet ekipleri ile grup üyeleri karşı karşıya geldi. Polis, uyarılara rağmen dağılmayan gruba biber gazı ile müdahale etti. Arbede sırasında yaralanan 1 kişi hastaneye kaldırıldı.
MALATYA'DA HDP BİNASINA TÜRK BAYRAĞI ASTILAR
Mikail PELİT/ MALATYA,(DHA)

Malatya'da HDP il binasına yürümek isteyen 100 kişilik grubu polis engelledi.
Polisle görüşen grup, Halep caddesinde bulunan HDP il binasının bulunduğu İş hanının 4 katına çıkarak kapının üzerine Türk Bayrağı astı. Ülkücü grup daha sonra polisin uyarılarıyla dağıldı.
NİGDE'DE HDP İL BİNASINA SALDIRDILAR
Ali KADI/NİĞDE, (DHA)

Niğde Cumhuriyet Meydan'ında toplanan yaklaşık 500 kişilik grup Yeni Çarşı'da bulunan HDP binasının bulunduğu sokağa yürüdü. Eylemci grup içiresinden yaklaşık 100 kişi, yolda topladıkları taşlarla HDP il binasına saldırdı. Bu sırada bir grup, HDP il binasına tırmanarak parti tabelasını yerinden söktü. Polisin biber gazıyla müdaha ettiği grup tabelayı ateşe verdi.
ANKARA'DA HDP BİNASINA TÜRK BAYRAĞI ASILDI
Ümit KOZAN-Tahsin GÜNER-Muhammet BAYRAM-Murat VAROL/ ANKARA, (DHA)

Kızılay Meydanında toplanan ülkücüler ve vatandaşlar daha sonra AKP Ankara İl Başkanlığı ve HDP Genel Merkezi’ne yürümek isteyince polis gazlı müdahalede bulundu. Ancak grup içinden bir kaç kişi HDP Genel Merkezi'ni taşlayarak bina önündeki direğe Türk bayrağı astı.
Kortejin başında MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, MHP Ankara İl Başkanı Baki Çetinkaya yer aldı.

HDP GENEL MERKEZİNE TÜRK BAYRAĞI ASILDI
Kızılay meydanında bulanan kabalıktan bir grup HDP Genel Merkezine yürüyüşe geçti. HDP binasının önüne bulunduğu sokağa gelen yaklaşık 50 kişi, "Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganı attı. Polis HDP binanın bulunduğu sokağın giriş ve çıkışında sıkı güvenlik önlemleri aldı. Binaya girmek isteyen gruba polis izin vermedi. Kalabalığın artması üzerine grupta bulunan bazı kişiler polis barikatını aşarak HDP binasını taşladı. HDP tabelasını kıran grup daha sonra bina önündeki direğe Türk bayrağı astı. Polis daha sonra gazlı müdahalede bulunarak grubu sokaktan çıkardı.

KIZILAY ARA SOKAKLARI KARIŞTI 
Bu arada Kızılay meydanında toplanan kalabalıkta bulunan bazı gruplar, Yüksel ve Meşrutiyet caddelerinde yürüyüşe geçip AKP Ankara İl Başkanlığı’na gitmek istedi. Polis gruba izin vermedi. Yürüyüşe devam etmek isteyen gruba polis biber gazı ile müdahale etti.
HOPA’DA HDP BİNASINA TAŞLI SALDIRI
Muhammet KAÇAR/HOPA (Artvin), (DHA)

Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki HDP binası, sosyal medya üzerinden örgütlenerek Rize ve ilçelerinden geldiği belirtilen kalabalık bir grup tarafından taşlı saldırıya uğradı.

GAZİANTEP'TE POLİS MÜDAHALESİ
Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP, (DHA)

Gaziantep’te terör saldırılarını protesto etmek amacıyla toplanan kalabalık, HDP binalarına saldırmak istedi. HDP il ve ilçe binaları önünde yoğun güvenlik önlemi alan polis, uyarılara rağmen dağılmayan bazı gruplara biber gazı ve tazyikli suyla etti. Gruptakiler, yankesicilik yaptığını öne sürdükleri Hasan T.'yi ise linç etmek istedi, polis kalabalığı dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtı.
Demokrasi Meydanı’ndan gruplar halinde ayrılıp sloganlarla 8 Şubat Mahallesi’ndeki HDP Şehitkamil İlçe Başkanlığı'na yürüyen kalabalık, parti binasına saldırmak istedi. TOMA ve zırhlı araçlarla parti binası önünde güvenlik önlemi alan polis, gruba dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Yapılan uyarılara rağmen dağılmayarak binaya saldırmak isteyen kalabalığa polis, biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti.İZMİR'İN ÜÇ İLÇESİNDE HDP TEŞKİLATINA SALDIRI
İZMİR, (DHA)

İzmirin Menderes, Tire ve Torbalı ilçelerinde, son günlerde artan terör olaylarını protesto etmek üzere bir araya gelen grupta bulunanlardan bazıları HDP ilçe teşkilatının ofisine taşlı saldırı yaptı. Olaylarda maddi hasar oluşurken ölen ya da yaralanan olmadı.GÖLBAŞI'NDA HDP BİNASI TAŞLANDI, BESNİ'DE TÜRK BAYRAĞI ASILDI
Mahir ALAN- Ahmet KORKMAZ- Mustafa ÖNDOĞAN/ ADIYAMAN (DHA)

Adıyaman'da terör örgütü PKK tarafından düzenlenen saldırılar yürüyüşle protesto edilirken, Gölbaşı'nda HDP binası taşlandı, Besni'de ise aynı partinin binasına Türk Bayrağı asıldı.Etiketler; #PKK #protesto

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.