Talat Paşa Komitesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin: 100 yıllık yalanı bitireceğiz

‘Perinçek’in Ergenekon’dan yurt dışına çıkış yasağı var. Bu yasağın kaldırılması için ne gerekiyorsa yapılmalı ve Perinçek’in 28 Ocak’taki duruşmaya katılması sağlanmalıdır.’

Talat Paşa Komitesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin: 100 yıllık yalanı bitireceğiz
29 Aralık 2014 Pazartesi 10:18

Aydınlık / Ankara      

EMEKLİ Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, AİHM Büyük Daire’de görülecek olan temyiz davasının, sadece Doğu Perinçek’in değil, Türkiye’nin davası olduğunu  belirtti. AİHM’nin verdiği kararın ve gerekçesinin Ermeni soykırımı iddialarını çökerttiğini kaydeden Pekin, “28 Ocak’ta AİHM’de görülecek davayla ilgili olarak Batılı ülkelerin panik içinde olduğu görülüyor.  Ermeni diyasporası ve Ermenistan, kararı en azından yumuşatmak için yoğun bir kulis faaliyeti yürütüyor. AİHM yargıçlarına baskı yapmak, onları etkilemek için yoğun bir lobi faaliyeti içindeler. Davaya müdahil olarak katılan Ermenistan’ın daha önce birçok kritik davada karşımıza çıkan  medyatik  Emel Alamuddin Clooney’i avukat olarak tutmasını da bu çerçevede değerlendirmek  gerekiyor” dedi.

AİHM KARARININ GEREKÇESİ

Söz konusu avukatın arkasında sadece Ermenistan’ın olmadığını,  Batı’daki birçok ülke ve kuruluşun da olduğu konusunda yaygın bir kanı bulunduğunu vurgulayan Pekin, emperyalist ülkelerin ve Ermeni diyasporasının  kadının ününden yararlanmaya çalıştığını bildirdi.

AİHM başkan ve yargıçlarının bu konuda hassas olacaklarına inandıklarını ifade eden Pekin, “Biz AİHM Başkanı ve yargıçlarının bu tür oyunlardan etkilenmeyeceklerini düşünüyoruz. Ermeniler davayı kendi lehlerine çevirmek için Kilise’yi, Batı’nın Türkiye ile ilgili önyargılarını kullanmaya çalışıyorlar. Ama Perinçek’in AİHM’de kazandığı 17 Aralık 2013 tarihli kararında belirtilen gerekçeler, Ermeni soykırımı iddialarının temelsizliğini teyit etmiştir” diye konuştu.

PERİNÇEK 28 OCAK’TA DURUŞMADA OLMALI

Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu fırsatı iyi değerlendirmesini isteyen Pekin, şunları söyledi:

“Bizim 28 Ocak’taki duruşmayla  ilgili bir tereddüdümüz yoktur.  AİHM’nin  kararının Büyük Daire’den de aynı şekilde çıkacağından eminiz. Aksini düşünmek AİHM’in kendini inkarı anlamına gelecektir. Talat  Paşa Komitesi olarak, Dışişleri Bakanlığı’yla temas halindeyiz. Türkiye de davaya müdahil olarak katılmaktadır.”

Doğu Perinçek’in bu davaya katılması büyük önem arz ettiğini belirten Pekin,  şu ifadeleri kullandı: “Bu dava, Türkiye’nin milli bir davasıdır. 100 yılık  emperyalist yalan bitecektir. Doğu Perinçek’in mutlaka Büyük Daire’de savunmasını yapması gerekiyor. Ancak Perinçek’in Ergenekon davası nedeniyle yurt dışına çıkış yasağı var. Bu yasağın kaldırılması için ne gerekiyorsa bir an önce yapılmalı ve Perinçek’in duruşmaya katılması sağlanmalıdır. Bu konuda önümüzdeki günlerde olumlu bir karar çıkacağını umuyorum.”

Önümüzdeki günlerde Perinçek’i AHİM’de savunacak avukat Pech’in  Türkiye’de olacağını hatırlatan Talat Paşa Komitesi Başkanı Pekin, şu bilgileri verdi:

AVRUPA’YI HAREKETE GEÇİRİYORUZ

“Doğu Perinçek, Talat Paşa Komitesi adına ben, konunun uzmanı bilim adamları, diplomatlar ve avukatlar bir koordinasyon toplantısı yapacağız. Konuyu enine boyuna masaya yatırıp yol haritasını netleştireceğiz. Ayrıca, Talat Paşa Komitesi olarak 28 Ocak’la ilgili hazırlıklarımız sürüyor.

Türkiye’den ve Avrupa ülkelerinden çok sayıda vatandaşımız  ve bu konuda bize destek veren yerli yabancı aydınlar Strasburg’da olacağız. Mahkeme süresince Perinçek’e destek vereceğiz. Avrupa’yı ayağa kaldıracağız. Bütün Avrupa ülkelerinin, dünyanın Ermeni soykırımı yalanını görmelerini sağlayacağız. Biz bu davayı Türkiye’nin milli davası olarak görüyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.