Tabip odalarında vatansever atak

Türk Tabipleri Birliği’ni oluşturan tabip odalarında seçimler başladı. PKK operasyonlarına karşı aldığı tutum nedeniyle TTB Merkez Konseyi’nin çizgisine karşı tepki gösteren gruplar, seçimlerde zafer kazandı

Tabip odalarında vatansever atak
19 Nisan 2016 Salı 11:49

Irmak Mete / Devrim Aşkın Karasoy
Türkiye’nin en önemli meslek örgütlerinden biri olan Türk Tabipleri Birliği (TTB)’ni oluşturan tabip odalarında seçimler başladı. PKK operasyonlarına karşı aldığı tutum nedeniyle hekimlerin TTB Merkez Konseyi’ne gösterdiği tepki seçim sonuçlarına yansıdı.
TTB Merkez Konseyi’nin çizgisine karşı tepki gösteren gruplar, seçimlerde zafer kazandı. Antalya’da, Merkez Konseyi görüşlerine yakın olan Çağdaş Hekimler Grubu yönetimi kaybetti, Hekim Birliği önemli bir çıkış yaparak yönetimi aldı. İzmir’de TTB Merkez Konseyi’nin son zamanlarda hedef aldığı Hekim Güçbirliği Grubu ise oylarını arttırarak yeniden yönetime geldi.

‘YENİ BİR TTB YÖNETİMİ OLUŞTURACAĞIZ’
Seçimlerin ardından Hekim Birliği sözcüsü Dr. Selçuk Koçlar, Aydınlık’a konuştu.
TTB Merkez Konseyi’nin PKK operasyonlarına karşı tavrını da eleştiren Koçlar şunları söyledi: “Hekim Birliği ABD’nin kara gücü PYD/PKK terörüne ismini açıkça belirterek karşı çıkıyor. Vatanın bölünmez bütünlüğünü savunuyor. Hekim Birliği, Türk milletini Anayasa’dan çıkarma çalışmalarına karşı çıkıyor. Hekim Birliği, PKK’ya karşı çıkan, ülke bütünlüğünü savunan TTB istiyor. Hekim Birliği, dağlarda terörist mezarı arayan, Abdullah Öcalan’ın sağlığını merak eden, barış söylemleri ile TSK’nın terörle mücadelesini PKK terörü ile eş tutan TTB yerine vatan bütünlüğünü, cumhuriyet değerlerini, hekimliği savunan yeni bir TTB yönetimi oluşturacaktır.”
Antalya Tabip Odası seçimleri bayram havasında geçti. Anadolu Turizm Otelcilik ve Uygulama Oteli’nde yapılan seçimde “Hekim Birliği”, “Önce Hekim” ve iki yıldır Antalya Tabip Odası’nı yönetiminde olan TTB Merkez Konseyi’ne yakın “Çağdaş Hekim” gruplarının listeleri yarıştı. Hekim Birliği, Atatürkçü ve bağımsızlıkçı söylemle ve yüksek oy farkıyla yönetime geldi. Hekim Birliği, yedi kişilik Yönetim Kurulu’nun dört üyeliğini, Onur Kurulu’nun iki üyeliğini ve TTB Merkez Konseyi delegeliğinin beş üyeliğini kazandı.
Antalya Hekim Birliği sözcüsü Dr. Selçuk Koçlar, AKP Hükümetinin “Sağlıkta Dönüşüm” diye adlandırılan ancak Türkiye sağlık alanını emperyalist sömürüye, tıp karteline sınırsız olarak açan politikalarına karşı, ulusal sağlık sistemini savunduklarını söyledi.

‘TIP KARTELİNİN KÖLESİ OLMAYACAĞIZ’
“Tıp kartelinin ücretli kölesi olmayacağız” diyen Koçlar şöyle devam etti:
“Hekim Birliği kamuda baskılara, devlet memurluğunun kaldırılmasına, performansa karşı çıkıyor. Özelde taşeronlaşmaya, BAĞKUR’lulaştırmaya karşı, hekim emeğinin, sendikalaşmanın, toplu sözleşmenin yanındayız. Aile Hekimliği sözleşmelilikten çıkarılıp kamusal yapıya kavuşturulmalıdır. Hekimler tüm bireysel çıkarlarını ve aralarındaki tüm çıkar farklıklarını bir kenara bırakarak ülke bütünlüğü, cumhuriyet değerleri, hekimlik onuru çerçevesinde birleşmeli ve mücadele etmelidirler.”

 
‘Mağlup olan TTB Merkez Konseyi’dir’

İzmir Tabip Odası’nda, yönetimdeki Hekim Güçbirliği ve TTB Merkez Konseyi’ne yakın Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu liste çıkardı. Dr. Fatih Sürenkök’ün, katıldığı eylemler nedeniyle görevinden uzaklaştırılması üzerine TTB Merkez Konseyi, İzmir Tabip Odası’nı sorumlu tutan ve hedef alan açıklamalar yapmıştı. Sürenkök daha sonra Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu’nun listesinde başkan adayı olarak gösterildi. Önceki gün yapılan seçimde yedi kişilik Yönetim Kurulu’na Hekim Güçbirliği’nden altı kişi seçildi. Görevden alınması nedeniyle yapılan eylemlerle sık sık adı gündeme gelen Dr. Fatih Sürenkök de Yönetim Kurulu’na girdi. Onur Kurulu’nun beş, Denetim Kurulu’nun da üç kişilik listesini tamamen Hekim Güçbirliği adayları doldurdu. TTB delegelerinden 14’ü Hekim Güçbirliği adaylarından biri de Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu’ndan oluştu.
Eski İzmir Tabip Odası Başkanı olan ve yeni listede TTB delegesi olarak seçilen Dr. Suat Kaptaner seçim sonuçlarını Aydınlık’a değerlendirdi. Hekim Güçbirliği’nin iki yıl öncesine göre çok daha büyük bir destek aldığını söyleyen Kaptaner bunun nedenini şöyle anlattı: “TTB Merkez Konseyi’nin çizgisiyle İzmir Tabip Odası’nın yönetimindeki Hekim Güçbirliği’nin çizgisinin farklılığını çok net bir biçimde ortaya koyduk.”
Kazadıkları zaferi şehitlerimize ve Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf etiklerini belirten Kaptaner, “Onun mirasını Türkiye’de kimse yıkamaz. Mustafa Kemal’le dövüşenlerin, Türkiye’nin geleceğinde söz hakkı olamaz. Böyle bir şans yok” diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.