Suriyeli misafirlerimiz evlerine dönmeli

Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili bir tepki de Şanlıurfa Baro Başkanı Delebe’den geldi. Delebe savaştan sonra misafirlerimizin geri dönmesi gerektiğini söyledi

Suriyeli misafirlerimiz evlerine dönmeli
11 Temmuz 2016 Pazartesi 11:21

Ekrem Demir / Şanlıurfa
Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına alınmasına yönelik yapılan açıklamalara yaklaşık 750 bin sığınmacının yaşadığı Şanlıurfa’dan da tepki geldi. Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Hikmet Delebe, Suriyelilerin vatandaşlığa alınması durumunda işsizliğin daha da artacağına dikkat çekerek, “Suriye’deki savaş bitince Suriyeli misafirimiz ülkelerine geri dönmelidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Suriyelilerin vatandaşlığa alınması yönünde yaptığı açıklamanın ardından, birçok ilde olduğu gibi Şanlıurfa’dan da tepkiler geliyor. Aydınlık’a konuşan Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, 2012-2013 yılında başlayan Suriye savaşının ardından Şanlıurfa’da resmi olmamakla birlikte 750 bin Suriyelinin olduğunun belirtti. Delebe, “Türkiye’ye iltica eden ve sığınan Suriyeli sayısı şuanda resmi olmayan rakamlara göre, 5 milyon civarında. Bunun en ağır yükünü 81 vilayet içerisinde Şanlıurfa taşıyor” dedi.

MİSAFİR OLMALARI İNSANİ
Delebe şöyle devam etti: “Şanlıurfa’daki Suriyeli sığınmacı oranının Suriye’den gelen sığınmacılarının 4’te 1’i olduğu tahmin edilmektedir. Malum son dönemlerde Hükümet kanadından özellikle Suriye’den gelen sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili açıklamalar geliyor. Elbette bu bütün halkın içerisinde tepki ve tedirginlik yaratıyor. Çünkü gerçekten gelen Suriyelilerin Türkiye’de yaşayan insanlarla adaptasyon gösterebilmesi ve uyum sağlaması bir sorun olarak önümüzde duruyor. Elbette Suriyeli sığınmacılar, misafir olarak Türkiye’de bulunurlar. Bu insani olarak kabul edilebilir bir durumdur ancak yarın öbür gün Suriye’de savaş sona erdikten sonra gelen sığınmacıların geri dönmesi gerekmektedir.”

İŞSİZLİK ARTACAKTIR
Şanlıurfa Baro Başkanı Delebe gelen Suriyeli sığınmacıların, çok ucuz rakamlarla iş bulmanın derdine düştüklerini yerli halkın da, iş bulma noktasında çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya geldiklerini anlattı. Suriyeliler gelmeden önce de Şanlıurfa’da işsizliğin üst seviyede olduğunu hatırlatan Baro Başkanı, “Dolayısıyla Suriye’den gelen sığınmacılara da ayrıca iş imkanlarının sağlanması halinde onların istihdama dahil edilmesi halinde işsizlik sorunu bir kat daha artmış olacaktır” dedi.

OY KULLANMALARI HOŞNUTSUZLUK YARATIYOR
Hikmet Delebe şöyle konuştu: “Urfa’da şu an yaşayan Suriyeli sığınmacıların önemli bir kısmının oy kullanması söz konusu ve yerel halk bu durumdan hoşnut değil. STK’lar da, insan hakları örgütleri de bu yaklaşımı kabul etmiyor. Biz de Şanlıurfa Barosu olarak bu durumun yanlış olduğunu düşünüyoruz.’

BOŞANMA DAVALARINA MAHKEME YETMİYOR
Suriyeli sığınmacıların gelmesiyle Urfa’daki yapının sosyal ve ekonomik yönden tahrip edildiğini anlatan Delebe, ev kiralarının ve fiyatlarının anormal düzeyde yükseldiğini ve kuma tipi evliliklerin ciddi anlamda artış gösterdiğini ifade etti.
Delebe şöyle devam etti: “Kuma tipi evliliklerin artmasıyla birlikte de boşanma davalarında ciddi anlamda artışlar meydana geldi.
Bir olan aile mahkemesi önce ikiye çıkartıldı, şimdi de üçe çıkartılmanın çalışması devam etmekte. Buda sosyal dokunun ciddi anlamda tahrip edildiğini göstermektedir.
Bu bakımdan Suriye’den gelen insanların vatandaşlığa kabul edilmesi çok yanlış bir tutum olur ve kesinlikle halkın tepkisi ile karşılaşır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.