Suriye-Kandil-Türkiye’de 6 bin PKK’lı öldü

Devletin kritik birimlerine sunulan raporda, PKK’nın faaliyetleri ve içinde bulunduğu durumla ilgili ayrıntılı bilgiler yer aldı.

Suriye-Kandil-Türkiye’de 6 bin PKK’lı öldü
30 Aralık 2015 Çarşamba 14:05

Aydınlık / Ankara

Devletin kritik birimlerine sunulan raporda, PKK’nın faaliyetleri ve içinde bulunduğu durumla ilgili ayrıntılı bilgiler yer aldı. Raporda, terör örgütünün, ‘meskun mahal’ çatışmaları için militanlarını özel yetiştirdiği, ancak deneyimli militanlarını Suriye’deki kantonlara gönderdiği, deneyimsizleri ise Türkiye’de kullandığı saptaması yapıldı.

AÇILIM SÜRECİNDE PALAZLANDI
Raporda, “Alt dilimler olarak bakıldığında PKK, insan kaynağının büyük yüzdesini meskûn mahal çatışmalarına dönük hale getirmiş, bunun keskin-tecrübeli kısmını Rojova-Kobani-Tel Abyad kısmen Sincar ve Afrin için angaje etmiştir. PKK, meskûn mahal çatışmalarında tecrübesiz insan kaynağını Türkiye’de kullanmıştır” denildi. Raporda, terör örgütünün AKP’nin başlattığı sözde çözüm sürecinde sadece Türkiye içine silah ve patlayıcı yığınağı yapmadığı, militan kadrosunu da önemli ölçüde takviye ettiği saptaması yer aldı. Raporda, “PKK, toplam insan kaynağını yaklaşık yüzde 50 artırmıştır. 2013-2014’te de PKK insan kaynağında sıçramalar görülmüştür. PKK toplam silahlı ve eğitimli insan kaynağı 30 bini aşmıştır. Toplam rakama Avrupa ülkeleri ve Rusya’daki network ve gruplar dâhil değildir” bilgisi verildi.
Terör örgütünün kayıplarına ilişkin de bilgi verilen raporda, “Cari (raporlama) dönemde PKK kayıplarının toplamı Suriye’dekiler dâhil 6 binin üstündedir. PKK yüzde 5 sınırına gelen toplam kayıp halinde durmakta, geri çekilmekte, strateji değiştirmekteydi. Cari raporlama döneminde PKK iki kez, kayıpları yüzde 5’i geçtiği halde durmamıştır. Bunun nedeni küresel düzeyde işbirliği zemini yitirilmek istememesidir” görüşleri dile getirildi.

SINIR ÇELİK DUVAR OLDU...
Rapordan dikkat çeken başlıklar şöyle:
l PKK, sınırlar arasında insan kaynağını transfer ederek kayıplarını sınırlamakta, bir yerdeki ağırlığında azalma olduğunda onu dengeleyerek kalan unsurun kaybını durdurmaktaydı. Cari raporlama dönemindeyse PKK, çelik duvar haline gelen sınırlar arasında insan kaynağını transfer edemediğinden zaaf halindeki bölgede kayıplarını sınırlayamadığı gibi çıkış da yapamamıştır.
l Çıkış yapamama/yer değiştirememe nedeniyle en çok kayba uğradığı yer sadece Kobani (Güneyden saldıran IŞİD karşısında rahatça Kuzeye geçememiştir) değil, Kuzey Irak (THK bombalamaları esnasında İran denenmiş, yine de bombalamaya maruz kalınmıştır, Barzani bölgesi denenmiş, yine de bombaya maruz kalınmıştır), Hakkâri-Dağlıca’da (bu kez Kuzeyden Güneye) çıkış yapılamamıştır.
l PKK’nın, sadece resmî/yarı resmî düzende Suriye’de savaşa sokup tedavi ettirmek zorunda kaldığı rakam bin 800 civarında olup bunlardan en az 450’si ölmüştür. Kilis, G.Antep, Ş.Urfa, Suruç, Ceylanpınar gibi çok sayıda merkezde sahipsiz mezar sayısı yüzlercedir.
l 2015 ilk sekiz ayında Kuzey Suriye’de ölenlere dair resmî gömü işlemi 500’ü geçmiştir. Suriye’den Irak’a nakledilen gömü sayısı da çok yüksektir.
2014 sonunda öldürülen PKK’lı sayısı 3 bini geçmiştir. IŞİD bunu ısrarla 4 bin 500 olarak ifade etmekte, görüntülediği ceset sayısı muazzamdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.