Söz liseli gençlerde

Lise öğrencileri Alperen İlhanoğulları ve Baran Karabulut eğitimde karşılaştıkları saldırıları anlattı. Örgütlü oldukları hareketlerde kazanım sağladıklarını söyleyen gençler ‘Saldırıları örgütlenerek püskürtürüz’ dedi

Söz liseli gençlerde
13 Haziran 2016 Pazartesi 11:42

Irmak Mete
Son günlerde liselerde yapılan eylemleri ve sebeplerini Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyesi öğrencilerle konuştuk. Alperen İlhanoğulları, Bahçelievler Anadolu Lisesi’nde, Hüseyin Baran Karabulut da Güçkardeşler Anadolu Lisesi’nde son sınıf öğrencisi... Eğitim hayatları, AKP’nin iktidardaki dönemine denk geliyor. İki öğrenciye lise öğrenimleri boyunca karşılaştıkları sorunları ve buna karşı verdikleri mücadeleyi sorduk. İlk sorumuz “Okula başladığınız dönemle bugün arasında ne fark var?” oldu.
Önce Baran yanıt veriyor: “AKP’nin iktidar olduğu 2002’de ilkokula başlamıştım. O dönem öğretmenlerin geneli Atatürkçüydü. Kendileri belli edebiliyorlardı. Şimdi gizlemek zorunda kalıyorlar. Bu sene Kubilay’ı anma etkinliği yapmak istedik, sadece bir pano çalışması yapabildik. Erdoğan, yanımızdaki imam hatip lisesinin açılışına gelecek diye panomuzu kaldırıp, yerine dini öğütlerin olduğu bir pano yaptılar.”
Alperen de, ilkokuldan bir örnek veriyor: “İlkokulda öğretmenimiz bize 10. Yıl Marşı’nı ezberletti. Şimdiye bakalım. Okulda Atatürkçü Düşünce Kulübü kurmak istedik. Yeterli sayıyı bularak 10 arkadaş başvurduk. Bizi toplantıya almadılar. Yöneticilere sorduk; ‘Fikrinizi öğretmenlere sorduk kabul edilmedi’ dediler. Öğretmenlere sorduk, onlara teklifimiz sunulmamış bile. Sunulsa kabul edilecekti.”

KUTLU DOĞUMA HAFTALARCA KUTLAMA
“Peki okulda ne tür etkinliklere izin veriliyor?” diye soruyoruz. Alperen, TÜRGEV ve İnsani Yardımlaşma Vakfı (İHH)’nın okullarda rahatlıkla çalışma yapabildiğine dikkat çekiyor. Kutlu Doğum Haftası’nın haftalarca kutlandığını belirtiyor.
Öğrenciler seçmeli derslerde yaşadıkları ayrımcılığa da değiniyor. 9. sınıfta 200 öğrenci ile astronomi dersini seçtiklerini söyleyen Alperen, “Tek hocamız vardı. Kitabımız bile yoktu. Hepimiz kaldık. Ama Kuran dersi seçenler dışarıda voleybol oynarak 100 aldı” diyor.
Konu proje okullarına ve son dönemlerde yaşanan eylemlere geliyor. Alperen’i dinliyoruz: “Okulum 30 yıllık. Bugüne kadar sadece iki müdür değişmiş. Proje okul ilan edildikten sonra bütün kadrolar Eğitim Bir-Sen’li hocalarla tamamlandı. Bir bilgisayar öğremeni geliyor, 2 yıl sonra müdür yardımcısı oluyor.”

MÜCADELEMİZ SONUCUNDA ÖĞRETMENLER GERİ DÖNDÜ
Baran da görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Proje okulları hem öğretmenler hem de öğrenciler üzerindeki baskıyı artırdı. Okullara atamaları bakanlık yapmaya başladı. Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde yetersiz görüldükleri gerekçesiyle bir cep telefonu mesajıyla 26 öğretmen ile çekildi. Başından beri o öğretmenlerle birlikte bir mücadele yürüttük. Beraber yürüyüş yaptık. Bir başarı kazadık. O öğretmenler teker teker okula geri döndü.
İstanbul Erkek Lisesi’nde de Seyit Işık adındaki Cumhuriyetçi öğretmeni görevden aldılar. Öğrenciler bir eylem yaptı. Devamını sağlamak için örgütlü olmak gerekiyor. Bizim müdahale ettiğimiz okulda öğretmenler geri döndü. Başarı elde ettik. O arkadaşlarla fikirlerimiz aynı. Onları da TLB içinde mücadeleye çağırıyoruz.”

‘EYLEMLERİN DEVAMI GELECEK’
Alperen ve Baran, AKP’nin eğitim politikalarının hedefine ulaşamayacağı görüşündeler. Öngörülerini ve önerilerini soruyoruz. Verdikleri yanıtlar şöyle:
Baran: Gayri Milli Eziyet Bakanlığı’nın politikası, Cumhuriyet’in ‘Fikri hür vicdanı hür’ nesiller yetiştirme politikasını tersyüz etmeye çalışıyor ama dayandıkları bir nokta yok. Bizim geçmişimizde Mustafa Kemaller, Jöntürkler, Namık Kemaller, Deniz Gezmişler, Erdal Erenler var. Lise öğrencileri bu politikaları tersyüz eder. Liseliler çok çabuk birleşebiliyor. En çok lise öğrencisinden korkuyorlar. Çünkü etki her zaman bir tepki doğurur. Ve o tepkiyi vermeye en uygun olanlar genelde gençlerdir.
Alperen: Her taraftan bir yasaklama geliyor. Sizi bu uygulamalara mecbur kılmaya çalışıyorlar. Ama o 6 lisede buna verilen yanıtı gördük. Diğer liselerde de devamı gelecek. Göreceğiz. Liselilerin yapması gereken örgütlenmek. Hem kendi aralarında hem TLB’de. Bir okulda üç kişiye ceza verebiliriler. Ama o okul 150 kişiye birden ceza veremez. Örgütlenme en büyük silahımız.

‘GENÇLİK PROJENİN FARKINDA’
Liselilerin, AKP’nin yeni bir nesil yaratma projesinin farkında olup olmadığını soruyoruz. Alperen “Gençlik bunun farkında ve ümmet zihniyetine karşı Türkiye’nin her yerinde örgütleniyor” yanıtı verdi. Projenin çok öğrenciler tarafından fark edildiğini söyleyen Baran da “Liseliler bu uygulamaları birebir yaşadığı için zorunlu olarak yapılmak istenenin farkına varıyor” diyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.