‘Soykırım’ propagandası yürüten Alman vekiller PKK destekçisi

Almanya Parlamentosu’na ‘Ermeni soykırımı’ soru önergeleri veren ile Meclis’te PKK flaması açan milletvekilinin aynı kişi olduğu ortaya çıktı. Ulla Jelpke, PKK’yı en ateşli savunan milletvekili

‘Soykırım’ propagandası yürüten Alman vekiller PKK destekçisi
25 Ocak 2015 Pazar 08:37

Haber Merkezi

ALMANYA’da, “Ermeni soykırımı vardır” kampanyası yürüten ve soykırımın tanınması için mücadele eden Sol Parti milletvekilleri Ulla Jelpke, Christine Buchholz ve Sevim Dağdelen aynı zamanda PKK destekçisi.

Ulla Jelpke, 14 Kasım 2014 tarihinde Münih’teki bir gösteride PKK flaması açan milletvekili Nicole Gohlke’nin dokunulmazlığının kaldırılmasının federal mecliste PKK flaması açılarak protesto edilmesine öncülük etmişti. 1993’ten beri Almanya’da yasaklı örgütler listesinde bulunan PKK’nın flamasını federal mecliste açan Ulla Jelpke’nin de aralarında bulunduğu 10 Sol Parti milletvekili hakkında Berlin Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma ise sürüyor.

Jelpke, Buchholz ve Dağdelen, Almanya’daki PKK yasağının kalkması ve PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılması için mücadele de yürütüyor.

PKK İÇİN EYLEMDEN EYLEME KOŞUYORLAR

2005 yılında tarihçiler komisyonu önermiştik

Deniz Bilici

Almanya’da Sol Parti milletvekillerinin sözde Ermeni soykırımını tanıyan bir yasa çıkarma teklifine, Alman Hükümeti’nin “Kanun geriye dönük işlemez” yanıtı vermesinin yankıları sürüyor. Almanya Hükümeti’nin kararını değerlendiren eski Alman Parlamentosu Milletvekili Prof. Dr. Hakkı Keskin, kararın çok önemli olduğunu belirterek 2005 yılında Almanya Türk Toplumu Derneği olarak bu konu için mücadele verdiklerini söyledi. Keskin, başkanı olduğu dönemde Almanya Türk Toplumu Derneği’nin 2005 yılında Ermeni meselesi konusunda bir çalışma yürüttüklerini belirtti.  Soykırım kavramının doğru olmadığını, olayın enine boyuna araştırılması gerektiğini anlatan bir basın konferansı düzenlediklerini anlatan Keskin, “Bu konferansta; Türkiye’nin bu konudaki görüşü savaş koşullarında yaşanan olaylar şeklindedir. Ermeni tarafı ise bunun soykırım olduğunu iddia ediyor. Bu gerçek değildir. Bunun araştırılması için de tarihçiler komisyonu kurulsun demiştik” diye konuştu.

‘AVRUPA’YI ETKİLER’

28 Ocak’ta Strazburg’da görülecek davadan bir hafta önce Almanya’dan böyle bir karar çıkmasının çok önemli olduğunu vurgulayan İsmail Hakkı Pekin de, “Almanya, AB’nin lider ülkesi. AİHM’nin almış olduğu karar mutlaka etkilemiştir Almanya’yı... Çünkü, orada açık ve net bu konunun tartışmalı olduğunu söylüyor ve dolayısıyla soykırım olarak kabul edilemez diyor” ifadelerini kullandı.

‘EMPERYALİST PLAN ORTADA’

Talat Paşa Komitesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Alman parlamentosunda Ermeni soykırımı kampanyasını yürüten Sol Parti milletvekillerinin PKK’ya destek vermeleriyle de bilinmesine ilişkin şunları söyledi: “Açık ve net; Ermeni iddialarını destekleyenler, PKK’yı da destekliyor. Yani geçmişten bu yana emperyalist devletlerin planlarında bir değişiklik yok.”

Eylül 2013’te Almanya’nın Dortmund kentinde PKK tarafından organize edilen ve Öcalan’ın posterleri eşliğinde yapılan “PKK terör listesinden çıkarılsın” eylemine Ulla Jelpke ve Sevim Dağdelen de destek vermişti. Kasım 2013’te düzenlenen “PKK yasağını kaldıralım” yürüyüşüne katılan Christine Buchholz ise PKK yasağının siyaseten keyfi bir uygulama olduğunu iddia etmişti. Buchholz, bir gazeteye verdiği demeçte “PKK yasağı meselesi hepimizi ilgilendiriyor. Ve PKK yasağının kaldırılması talebi, bu ülkede demokratik özgürlüklerin savunulma meselesidir” demişti.

EN BÜYÜK MÜCADELELERİ PKK İÇİN

Ulla Jelpke ve Sevim Dağdelen, PKK’nın Almanya’daki hemen her etkinliğinde yer almakla kalmıyor; kimi PKK’lılara kol kanat germesiyle de tanınıyor. Eylül 2014’te Federal Savcılık’ın PKK yöneticisi “Kahraman” kod adlı Mehmet D.’yi “örgüt için para topladığı” gerekçesiyle tutuklamasının ardından, Mehmet D.’nin serbest bırakılmasını istemişlerdi. Sevim Dağdelen, hakkında İnterpol tarafından yakalama kararı bulunan PKK’nın yurtdışındaki “Kürdistan Parlamentosu” üyeliği ve üst düzey yöneticiliği yapmakla suçlanan Haydar Işık’ın seyahat kısıtlamasının kaldırılmasını istemişti.

ŞİMDİ DE SOYKIRIM İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

17 Haziran 2008’de Türkiye’nin girişimiyle uluslararası yakalama emri bulunan Haydar Işık’ın durumunun konu edildiği bir soru önergesi veren Dağdelen, Işık’ın Brüksel başta olmak üzere “konferanslar” için yurtdışına çıkamamasından yakınmıştı.

Aynı vekiller Alman hükümetine verdikleri “1915 olayları soykırım olarak değerlendirilecek mi? Yüzüncü yıldönümünde anma yapılacak mı?” sorularının yer aldığı yazılı önergeleriyle de biliniyor. Almanya hükümeti ise bu soru önergelerine şu yanıtları vermişti:

“Soykırımın olup olmadığı konusu bilimadamlarına bırakılmalı; Federal Hükümet, 24 Nisan için anma töreni planlamıyor; tartışmanın muhatapları Türkiye ve Ermenistan’dır; soykırımı inkarı cezalandıran kanun Almanya’da uygulanamaz.”

‘PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILSIN’ DİYE LOBİ YAPIYORLAR

Sol Parti, Almanya’da 1993 yılından itibaren yasaklı örgütler kapsamına alınan PKK’nın yasak kapsamından çıkartılması için Federal Parlamento’ya dilekçe vermişti. Ulla Jelpke’nin facebook sayfasından paylaştığı dilekçeye göre, PKK’nın Almanya’da yasaklı örgütler kapsamından çıkartılmasının yanı sıra, Avrupa Birliği terör listesinden de çıkartılması için harekete geçilmesi isteniyor. Dilekçede ayrıca, PKK ile birlikte yan kuruluşlarının da yasak kapsamından çıkartılması gibi bir dizi istek sıralanıyor. Jelpke’nin ifadesine göre, önerinin Federal Parlamento’da 26 Şubat 2015 tarihinde görüşülmesine başlanması bekleniyor.


Etiketler; #Deniz Bilici

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.