Sınırda kurmay nöbeti

Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin ABD desteğiyle zemin kazanması ve IŞİD’in eylemlerini artırmasını dikkate alan Genelkurmay, sınır birliklerine tabur komutanı düzeyinde kurmay subay atayacak

Sınırda kurmay nöbeti
09 Nisan 2016 Cumartesi 11:04

Mustafa Kaya / Karkamış

Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin ABD desteğinde zemin kazanması ve IŞİD terör örgütünün eylemlerini artırması Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dikkatini Suriye sınırına çevirdi. Sınırdaki tehdit odaklarının önümüzdeki yıllarda da varlığını sürdüreceği tespitini yapan Genelkurmay, sınır birliklerine tabur komutanı düzeyinde kurmay subay atayacak. Böylelikle ilerleyen dönemdeki komuta kademesi de bu kritik bölgede kıta görevi yapan kurmay subaylarla şekillenmiş olacak.

PYD VE IŞİD TERÖRÜ BİRİNCİ ÖNCELİK
Suriye sınırında 2. Ordu’ya bağlı sınır taburları görev yapıyor. Ankara ile Washington arasındaki temaslarda kritik gündemlerden birini oluşturan Çobanbey’den Cerablus’a uzanan 98 km’lik sınır hattı da 5. Zırhlı Tugay komutasındaki 3 Hudut Taburu tarafından korunuyor. Bu taburlara halen binbaşı ve yarbay rütbesindeki kurmay olmayan subaylar komuta ediyor. Bölgedeki sınır birliklerinde görev yapan subayların olağanüstü çaba gösterdiği not edilirken değişen şartlara bağlı olarak önümüzdeki dönemde bu uygulamanın değiştirilmesine karar verildi.
Genelkurmay bu dönem, Suriye sınırındaki hudut taburlarına binbaşı ve yarbay rütbesinde kurmay subaylar atayacak. Bu uygulamayla birlikte kritik bölge konumuna gelen Suriye sınırında komuta kademesi güçlendirilmiş olacak. Ayrıca ileriki dönemlerde Karargah’ta üst düzey görev alacak kurmay subaylar kıta görevini Türkiye açısından ciddi risk unsurları barındıran Suriye sınırında yapmış olacak.

SINIR HATTI TEHDİT ODAĞI
Genelkurmay’ın bu kararı almasında Suriye sınırında tehdit unsurlarının beklenenden daha uzun süre varlığını koruyacağı tespiti önemli rol oynadı. Karargah’ta yapılan planlamalarda PKK’ya bağlı PYD’nin sınır hattı boyunca önemli bir zemin kazandığı saptaması yapılıyor. Ayrıca Suriye’deki istikrarsız ortamdan beslenen terör örgütleri de sınır hattı boyunca Türkiye için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Hudut taburlarında görev alacak kurmay subayların tüm bu tehdit unsurlarıyla mücadele içinde deneyim kazanmasının TSK’nın komuta kademesini güçlendireceği değerlendiriliyor.

FIRAT’TA TEYAKKUZ
Bir yanda IŞİD, bir yanda PKK’ya bağlı PYD terör örgütü. Gaziantep’in Karkamış ilçesinde Fırat kıyısında bulunan Köprübatı Hudut Karakolu dünyanın gözünü çevirdiği noktada. ABD Başkanı Obama’nın sık sık gündeme getirdiği 98 km’lik sınır hattının bir ucu işte burası. Ayrıca Türkiye’nin, PYD’nin karşıya geçmesi durumunda müdahale edeceğini duyurduğu Fırat Nehri’nin Türkiye’den çıktığı yer de burası.
Bu kritik bölgede Mehmetçik 24 saat teyakkuzda. Sınırı kontrol etmek kolay değil; ancak son dönemde inşa edilen modüler duvarlar, kazılan hendek ve yerleştirilen dikenli tellerle sınır güvenliği ciddi biçimde takviye edilmiş durumda. Ayrıca hava savunma füzelerinden toplara kadar ek silah sistemleri de sınırda konuşlu. Aydınlık olarak Köprübatı Hudut Karakolu’nda yapılan hazırlıkları yerinde gördük.
1. Hudut Alayı, 1. Hudut Taburu, 1. Hudut Bölüğü Köprübatı Hudut Karakol Komutanlığı, Suriye’nin Cerablus kentinin tam karşısında 2.4 kilometrelik hudut sorumluluk bölgesinde görev yapıyor. Gaziantep-Kilis il sınırlarını kapsayan 1. Hudut Alayı, içinde IŞİD ve PYD’nin bulunduğu 163 kilometrelik bir sınırı koruyor. Daha önce yoğun çatışmalara sahne olan bölge şimdilik sessiz.

IŞİD SÜREKLİ HAREKET HALİNDE
Karakolun hemen karşısında Suriye’nin Cerablus kenti yer alıyor. Bölge IŞİD kontrolünde ancak uzakları yakın eden dürbünlerle bile baksanız elinde silahı bir IŞİD’li görmeniz mümkün değil. Öğrendiğimize göre IŞİD militanları sürekli hareket halindeymiş. Gerektiğinde yarım saat içinde yüzlercesi bir araya gelebiliyor; ama toplu halde görüntü vermiyorlar. Cerablus halkı gündelik yaşamına devam edebiliyor. Biz oradayken tarlalarıyla uğraşan köylüleri görebildik. Kara çarşaflı kadınlar da evlerinin önünde çeşitli uğraşlar içindeydi.
IŞİD ve PYD arasında Fırat Nehri sınır. Fırat üzerindeki köprü IŞİD tarafından daha önce havaya uçurulduğu için karşıya tek geçiş olanağı nehir üzerinde yüzdürülen botlar. Ancak Fırat Nehri, Köprübatı Karakolu’nun yakın takibinde. PYD tarafından en ufak bir geçiş teşebbüsü bile hemen karşılığını buluyor. Ayrıca kolayca geçiş imkanı sağlamaması için Fırat’ın debisi sürekli denetim altında.

NAMLUYU TÜRKİYE’YE ÇEVİREN PYD’LİLER
Köprübatı Hudut Karakolu’ndan Suriye tarafına baktığınızda sol tarafınızda PYD mevzilerini görüyorsunuz. Ancak PYD’lileri görmeniz pek mümkün değil. Daha önceki deneyimleri onların Türkiye tarafından görünmez olmaları gerektiği konusunda eğitmiş. Zira öğrendiğimize göre daha önce namlulularını Türkiye tarafına çevirme girişiminde bulunanan bazı PYD’lilerin sonu hiç iyi olmamış. PYD’liler daha çok Fırat’ın doğusundaki tepelere kazdıkları mevzilerde bekleme konumunda.
PYD’lilerin kontrol ettiği bölgede, Fırat’ın kıyısında Zor Mağara köyü bulunuyor. Buranın hikayesi bölgede yaşananların aynası gibi. Bu köyün halkı Kürt kökenli. Suriye’de çatışmalar başlamadan önce kendi halince sakince yaşayan köy ahalisi, IŞİD’in bölgeye gelmesiyle köyü terk etmek zorunda kalmış. Köy halkı Türkiye’ye kaçmış. Sonrasındaysa ABD’nin desteklediği PYD’liler köyü ele geçirmiş. İlk elde köylülerin Zor Mağara köyüne geri döndüğü aklınıza gelebilir. Ancak öyle olmamış. PYD’liler köylülerin dönmesine izin vermemiş. Şimdi Zor Mağaralıların köydeki evleri de, çifti sabanı da, tarlası da PYD işgalinde. Türkiye’de mülteci konumunda olan köylüler ise bu duruma tepki gösteriyor; ancak bir adım atılamıyor.

KAPSAMLI ASKERİ YIĞINAK
Sınırdan Türkiye yönelik geçişleri önlemek için bir dizi tedbir alınmış sınırda. Karakolda olası tehditlere karşı hazır bekleyen ani müdahale timleri de bulunduruluyor. Timler dakikalar içinde kobra araçlara binip olay yerine ulaşabilecek hazırlıkta. Kulede, 12 kilometreye kadar gündüz görebilen Nikon gündüz gözetleme dürbününün yanısıra, lazer güdümlü Hedef Koordinat Belirleme Sistemi (HKBS) de bulunuyor. HKBS, 20 km menziliyle, ileri mevzileri gözetlemenin yanısıra, Türkiye sınırına düşen silah yahut mühimmat atışlarının koordinatlarını “lazer atımı” ile 5 saniyede alıyor.
Karakolda, etkili menzili karada 2000, havada ise 1200 metre olan uçaksavar topu mevcut. Alman 20 mm’lik Rheinmetall topu, hava ve kara hedeflerine etkili. Dakikada bin atım, saniyede 16-17 atım yapabiliyor. Karakolda ayrıca M60 A3 Tankları var. Karadan havaya 4 kilometre menzilli Atılgan Kaideye Monteli Stinger (KMS) sistemi balistik füze, helikopter, İHA başta olmak üzere olası hava tehditlerini yok etmek üzere tetikte.

ÖZEL KULELERE İLK KEZ GİRDİK
Sınır hattında aşamalı bir koruma düzeni var. Suriye tarafından sınırı geçme teşebbüsünde bulunananlar ilk olarak bir duvarla karşılaşıyor. Karakolun 2.4 kilometrelik sorumluluk sahasının 2 kilometrelik bölümünde modüler duvar var. Duvarın birkaç metre ötesinde devriye yolu bulunuyor. Devriye yolunun hemen bitiminde demir kafes sistemi. Duvar hattındaki Gaziantep Valiliği tarafından yaptırılan kuleler özel malzemelerden yapılmış. İlk kez Aydınlık ekibinin girdiği kulelerin kapalı bölümüne de 4 santimetre kalınlığında kurşun geçirmez camlar takılıyor. Duvarın olmadığı bölümlerde mayınlı alan ve hendekler bulunuyor.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.