Rıza Zelyut’a ceza yağdı

Yargıdaki cemaatçiler ‘basın özgürlüğü’ dinlemiyor!

Rıza Zelyut’a ceza yağdı
29 Aralık 2014 Pazartesi 11:12

Deniz Yıldırım

Güneş gazetesinde çalıştığı dönemde, 10 Mart 2010’da, “Alevi Düşmanı Savcılar” başlığıyla bir köşe yazan Rıza Zelyut’a yargıdaki F tipi örgütlenme üzerinden ceza üzerine ceza yağdı. Zelyut yazısında Erzurum özel yetkili savcısı Osman Şanal’ın Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in odasını basmasını ve 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk hakkında Ergenekoncu suçlamasıyla açtığı soruşturmayı ele almıştı. Ergenekon’un Erzincan örgütlenmesi adı altında yürütülen soruşturmanın iddianamesini yazan Savcı Osman Şanal, ordu komutanı Berk’i “Alevi köylerine yardım yapmakla” suçluyordu.

‘ALEVİLERLE İLGİLENMEK DARBEYMİŞ’

Bunun üzerine Zelyut şu satırları kaleme aldı: “Ortaçağ kafalı okumuşlarla aynı zihniyetteki bürok-ratlar el ele vermişler; bu gün bile Alevi düşmanlığı yapıyorlar. Katlettikleri; yaktıkları, sürdükleri yetmiyormuş gibi şimdi; Alevilerle ilgilenenleri bile Ergenekoncu gösteren bir iftiracılık içine girdiler. Aralarında Osman Şanal’ın da bulunduğu özel savcılar bakınız Orgeneral Berk’i neyle suçlamışlar: ‘Erzincan ve civarındaki Alevi köyleri ile özel olarak ilgilenmekte, bu köylerin ihtiyaçlarının giderilmesi için ordunun imkânlarını kullanmaktadır. Yaptığı yardımlar nedeniyle Alevi köyleri ve dedeler tarafından sevilmekte, dedeler tarafından kendisine takdir beratları verilmektedir.’ Bu iddianameyi hazırlayan savcılara göre; Alevilerle ilgilenmek onların köylerine yardım etmek; okul yaptırmak; askeri darbeye zemin hazırlamak imiş.”

7 YILA KADAR CEZA

Bu yazısından dolayı önce Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Davada; mağdur müşteki olarak Erzurum Cumhuriyet Savcıları Osman Şanal ile Taner Aksakal yer aldı. Yazar hakkında ‘hakaret, sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ten 7 yıla kadar ceza isteniyordu. 2 Mayıs 2012 tarihli duruşmada 16 ay hapis cezası kararı çıktı. Muhalif gazetecileri korkutmak, susturmak amaçlı cezalardan birisi olan bu cezanın dosyası şu an Yargıtay’da.

Davanın özünü, İsmailağa tarikatı ile Fethullahçıları hedef alan Erzincan soruşturması oluşturuyor. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Nedim Şener ile aynı dönemde yargılanan Zelyut, Aydınlık’a şu açıklamayı yaptı: “Buradaki bağımsız kadın yargıcı aldılar; yerine başka bir yargıç getirildi. Ve bu yargıç bizi hapse mahkûm ettirdi. Şimdi onun o görevden alındığını duydum. İsmi Hasan Gülver imiş. Bakırköy Adliyesi’ndeki abi konumunda imiş. Elbette bunlar duyumlardan ibaret.”

TAZMİNAT BASKISI

O süreçte yaptığı hukuk dışı uygulama yüzünden özel yetkileri HSYK tarafından kaldırılan Osman Şanal tayin edildiği Antalya’da 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Zelyut hakkında tazminat davası da açtı. 2012/531 esas ve 2013/478 karar nolu  bu davada da Zelyut tazminat ödemeye mahkûm edildi. Bu karara yapılan itirazı reddeden Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, kararı onadı. Zelyut kararı şöyle değerlendirdi: “Maalesef Yargıtay’ın Anayasa değişikliğinden sonra yapılandırılmasının ardından davalar özgürlükçü biçimde değil cemaat-iktidar çıkarlarını gözetecek tarzda ele alındı. Benim başıma gelen de bunlardan birisidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.