Rennan Hoca’ya gıpta ettik

Türban yasağını uyguladığı için hapse giren Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pekünlü için meslektaşları ‘Rennan Hoca’nın dik duruşunu alkışlıyoruz’ dedi

Rennan Hoca’ya gıpta ettik
09 Aralık 2014 Salı 12:11

Gizemgül Yavuz / Eskişehir
Uzaybilimci Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün hakkında verilen 2 yıl 1 aylık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girmesine tepki gösteren Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Ocakoğlu, Aydınlık’a  konuştu. Rennan Pekünlü’nün dik duruşuna pek çok öğretim üyesinin gıpta ettiğini söyleyen Osmangazi Üniversitesi Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Ocakoğlu, Pekünlü’nün cezaevine girdiği 27 Kasım günü, kendi okulundaki odasının kapısına “Adalet herkese gereklidir; Bugün Rennan Hocaya, yarın başkalarına...” yazılı siyah bir afişle Pekünlü’nün cezaevine girişini protesto etti.  
‘HAPSE GİRECEK KADAR AYDIN’
Prof. Dr. Ocakoğlu, üniversitedeki öğretim üyelerinin çeşitli nedenlerle düşüncelerini beyan edemediklerini belirterek söze başladı. Rennan Hoca’nın yasaları uyguladığı için hapsedildiğinin altını çizen Prof. Dr. Ocakoğlu, Pekünlü’nün suçlu olmadığına inandığını şu sözlerle vurguladı: 
“Rennan Hoca düşünceleri yüzünden hapsedildi. Hapsedildiği düşünceler ise yasaları izlediği içindir. Öte yandan bireysel olarak Rennan Pekünlü mertebesinde hapse girmeyi göze alacak kadar aydın olan bir insanın tek tek başörtülü insanları hedef alacak bir girişimi olacağını düşünmüyorum.”
Prof. Dr. Faruk Ocakoğlu, o günkü duygularını şöyle anlatı:
 “Rennan Hoca’nın hapsedilmesi yaklaştığı gün kendi kendime ‘düşüncelerimi nasıl ifade edebilirim’ dedim. Bunun için yapabileceğim belki daha fazla şey vardı, ama bu durumda yapabildiğim bir kartonun üzerine yazdıklarım oldu. Ve öğretim üyesi arkadaşlarımdan bile ‘Kimmiş bu Rennan hoca? Ne olmuş?’ gibi tepkilerle karşılaştım. Derse girişimde de öğrencilere ülkede neler olup bittiğini bilmeleri gerektiğini, adalet kavramının herkes için yaşamsal olduğunu vurguladım. Öğrencilerin birkaçından bir şeyler olduğu şeklinde cevaplar aldım. Bir öğrenci ise çok açık bir şekilde bahsetti. Fakat genel olarak toplumsal konularda  öğrencilerimizin ilgisizliği ve korkudan kaynaklanan çekinmeleri görüyoruz.” Rennan Hoca’nın içeri girerken sitemle üniversitesindeki öğretim üyelerinin bu süreçte kendisini yalnız bıraktığını söylediğini ifade eden Ocakoğlu, “Ülkemizde aydınların genel akıbetinin bu olduğunu biliyoruz. Ancak birçok insan Rennan Hoca’ya gıpta etti. Yapılması gerekeni yaptı. Gidişat böyle olursa, yarın bir gün kendi derslerimizi de din anlayışlarına göre mi anlatacağız? Açıkça gitmemesi için hiçbir neden yok. Bilime saygımız adına Rennan Hoca’nın dik duruşunu alkışlamalıyız” diye konuştu. 
PEKÜNLÜ KOMİTESİ İŞE KOYULDU
27 Kasım 2014 günü cezaevine giren Prof. Dr. Rennan Pekünlü için bir araya gelen pek çok sivil toplum örgütü, dernek, siyasi parti ve meslektaşının önayak olduğu Pekünlü Komitesi çalışmaları başladı. Komitenin çalışmalarında “Pekünlü davasının içeriğindeki ağır haksızlıkların, hukuksuzlukların kamuoyu gündeminde tutulması, Pekünlü’nün kamuoyuna anlatılması, Pekünlü davası üzerinden bilim özgürlüğü, aydınlanma ve bilimden yana kitleleri sindirebileceğini sanan karşı devrimci anlayışa karşı gerekli toplumsal tepkinin oluşturulması” hedefleri yer alıyor. 
12 ARALIK ÇAĞRISI
Aralarında Ege Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Başkanı Can Ceylan, TGB Genel Başkan Yardımcısı Cemil Gözel, Tüm Öğretim Elemanları Derneği İzmir Temsilcisi Kayhan Kantarlı, TÜMODER İstanbul Şube Başkanı Kürşat Yıldız, Pekünlü’nün Avukatı Murat Fatih Ülkü ile Semih Koray, Tolga Yarman, Suay Karaman gibi akademisyenlerin de yer aldığı  komitenin hazırlık çalışmaları için çağrı yapıldı. Çağrıda, komitenin hazırlık çalışmalarına katılmak isteyenlerin 12 Aralık 2014 gününe kadar başvuruda bulunması istendi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.