Rennan Hoca davası AİHM’de

Anayasayı uyguladığı için 2 yıl 1 ay hapis yatan Prof. Dr. Rennan Pekünlü’ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden olumlu yanıt geldi. Mahkeme, Pekünlü’nün başvurusuna ‘kabul edilebilir’ dedi ve Türk hükümetinden yazılı görüş istedi

Rennan Hoca davası AİHM’de
26 Haziran 2015 Cuma 15:27

Füsun İkikardeş

Astronomi profesörü Rennan Pekünlü, “Anayasayı uyguladım, başkaca suçum yoktur” dediyse de kimseye dinletemedi, cezaevine girdi, en verimli döneminde üniversiteden, bilim dünyasından, öğrencilerinden ayrı düştü. İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesi ‘suçlu’ demiş, 2 yıl 1 ay hapis cezası vermişti. Yargıtay cezayı onamış, Anayasa Mahkemesi olur vermiş, bütün hukuk yolları kapanmıştı... Bir yol daha vardı. Avukatı Murat Fatih Ülkü aracılğıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. AİHM, 18 Mart 2014 tarihinde yapılan başvuruyu dün kabul etti.

HÜKÜMET SAVUNMA VERECEK

Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 7. ve 8. maddeleri çerçevesinde başvurunun kabul edilebilir olduğuna ve öncelikli olarak ele alınmasına karar verdi. AİHM, bu iki ilkenin çiğnendiği şüphesiyle Türk hükümetinden 17 Temmuz’a kadar yazılı savunma istedi. Şimdi Türk hükümeti yanıt verecek, AİHM tekrar değerlendirme yapacak. Eğer, değerlendirme sonucu 7. ve 8. maddelerde tanımlanan ilkelerin uygulanmadığına kanaat getirirse, 2 yıl 1 aylık ceza ile sonuçlanan mahkeme kararı, şüphe götürür bir karar haline gelecek.
Bu durumda AİHM, Pekünlü’yü cezalandıran kararla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki “cezaların yasallığı/kanunsuz suç ve ceza olmaz” (7.madde) ile “özel hayatın ve aile hayatının korunması” (8.madde) ilkelerinin ihlal edildiğini bildirerek Pekünlü’nün yeniden yargılanmasını isteyecek.
AİHM kararını kamuoyuna duyuran Prof. Pekünlü’nün Avukatı Murat Fatih Ülkü, şunları söyledi: “Halen yürürlükte olan Anayasa Mahkemesi’nin 3 kararına göre, türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmesi, buna izin veren düzenlemeler ve uygulamalar anayasaya aykırı. Hukuksal gerçek bu.
Prof. Esat Rennan Pekünlü, anayasayı, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamak istedi, türbanla üniversitelere girmek isteyen öğrencileri uyardı ve tutanak tuttu diye, 2 yıl 1 ay hapis cezası almış, karar kesinleşmiş, sonrasında da Prof. Pekünlü cezaevine girmişti. Ceza kesinleştikten sonra, Anayasa Mahkemesi kendi içtihadına sahip çıkar dedik, önce Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullandık. Ancak Anayasa Mahkemesi, ‘bu olayın benim içtihatlarımla ilgisi yok’ dedi, hatta 2008’deki ‘üniversitede türbana izin veren Anayasa değişikliğini iptal eden’ içtihadını, karardan sayamadı bile. Biz de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde sayılan temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesi nedeniyle AİHM’ye başvurduk. AİHM, başvurumuzun kabul edilebilir olduğuna karar vermiş ve Türk hükümetini yazılı görüşlerini vermeye davet etmiştir. Yine AİHM, başvurumuzun öncelikli olarak ele alınmasına karar vermiştir.”

BİR DAVA DAHA SIRADA
Prof. Dr. Rennan Pekünlü hakkında, 4 öğrencinin şikayeti üzerine aynı iddiayla açılan bir diğer davanın duruşması da 30 Haziran’da görülecek. Suçlamalar öncekilerla aynı: “Eğitim hakkım zorla elimden alındı”. Buna karşılık Anayasa da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ilkeleri de aynen yerinde duruyor. Şu durumda AİHM, Pekünlü’nün başvurusu üzerine bugün sorduğu soruyu gelecekte de Türk hükümetine soracak gibi görünüyor.

TÜRK YARGISININ YÜKÜDÜR
Aydınlık’ın sorularını yanıtlayan Av. Ülkü, “Türk yargısı; Anayasa hükümlerine, Anayasa Mahkemesi kararlarına inanan, güvenen; bunları uygulamak isteyen bir astronomi profesörünü cezaevine göndermenin yükünü taşıyor” diye konuştu. AİHM’in kararıyla Rennan Pekünlü’ye verilen cezayı sorguladığını kaydeden Av. Ülkü, şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz, Rennan Hoca, Anayasaya uygun hareket etti, davranışları hukuka uygundur, diyorduk. AİHM, bu savunmamızın kabul edilebilir olduğunu gördü ve Türk hükümetinden savunma istedi. Rennan Hoca’ya atılı suçlamanın dayandığı eylem suç değil! Rennan hoca anayasa hükümleri uygulansın istedi, türbanla üniversiteye girmek isteyen öğrencileri uyardı, girenler hakkında tutanak tutttu.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.