Polat 1,5 metrekareyi ne yapacak?

Beyoğlu Belediyesi, Hacıhüsrev Mahallesi’ndeki bir buçuk metrekarelik bir alanı eski Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat’ın babası İbrahim Polat’a verecek.

Polat 1,5 metrekareyi ne yapacak?
17 Mart 2016 Perşembe 10:37

Irmak Mete
[email protected]

Eski Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat’ın babası İbrahim Polat’ın Piyalepaşa Gayrimenkul şirketi, Beyoğlu Belediyesi’nden Hacıhüsrev mahallesindeki bir buçuk metrekarelik alanı istedi. Beyoğlu Belediye Meclisi’nin AKP’li üyelerinin onayıyla talep kabul edildi.
İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Hacıhüsrev Mahallesi’nin bir bölümü olan 1629,1631 ve 1643 adaları Ekim 2012’de riskli alan ilan edildi. İmar planlarında değişiklik yapıldı ve üç ada birleştirildi. 2765 numaralı ada da 4 parsele ayrıldı. Buradaki kentsel dönüşüm projesi İbrahim Polat Holding bünyesindeki Piyalepaşa Gayrimenkul Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş.’ye verildi. Yaklaşık bir yıl önce şirket dördüncü parseldeki yurttaşlarla kat karşılığında sözleşme imzaladı. Sözleşme sonucunda dördüncü parsel boşaltıldı. Hacıhüsrev’deki kentsel dönüşüm projesi Piyalepaşa Gayrimenkul’un, Beyoğlu Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’ne verdiği 15 Ocak 2016 tarihli dilekçe ile tekrar gündeme geldi. Dilekçede dördüncü parselde bulunan belediyeye ait bir buçuk metrekarelik alanın hissesinin satışını istedi.

‘NEDEN İHALE AÇILMADI?’
Beyoğlu Belediye Meclisi’nin geçen cuma günkü olağan aylık toplantısında görüşülen maddelerden biri de Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nden gelen satış teklifi oldu.
CHP grubu teklife itiraz etti. Beyoğlu Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Ali Mendillioğlu, bir buçuk metrekarelik alanın satışıyla Piyalepaşa Gayrimenkul’un dördüncü parselde hissedar yapılmak istendiğini söyledi. Mendillioğlu “Dördüncü parselde şirketin hissesi yok. Bu bir buçuk metrekareyi aldıktan sonra ‘İzale-i Şuyu’ yani ortaklığın giderilmesi davası açabilir. Satış sonrası için bunun hukuksal zemini oluşuyor. Belediye bunun sorumluluğunu üstlenecek mi?” dedi.
Belediye hissesinin doğrudan alanda inşaat yapan özel şirkete satılmak istendiğini vurgulayan Mendillioğlu meclis üyelerine şu soruları sordu: “Satışın buradaki hissedarlara satılması daha anlamlı değil mi? Neden satılacak firmayı emlak komisyonu belirlemiş? Bedel niye belirsiz? İhale usulü yapılmama sebebi nedir? Neden sana bana satmıyor da Piyalepaşa Gayrimenkul A.Ş.’ye satıyorlar?”
Toplantıda bir buçuk metrekarelik alanın hissesinin satışı AKP’li üyelerin oylarıyla onaylandı.

İZALE-İ ŞUYU NEDİR?
Bir taşınmazda birden çok hissedarın olması halinde ortaklığın giderilmesi için hukuki bir yoldur. Buna göre taşınmaz mahkeme kararıyla satılır. Satış bedeli hissedarlara pay edilir. Satış sonunda taşınmazı alan tek başına sahip olur. Ancak bu davayı açabilmek için hisse sahibi olmak şarttır. Piyalepaşa Gayrimenkul, 5 bin 505,61 metrekarelik alanın 10 binde 2’sini alarak dava açma hakkına sahip olabilecek. Böylece kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmasına gerek kalmayacak. Daha az maliyele bütün taşınmazın sahibi olacak.
Öte yandan hukukçular, satışı yapan belediyenin işlemi konusunda ‘hukuka aykırı’ diyor. Çünkü ortaklardan birisi hissesini satmak isterse diğer ortakların ön alım hakkı vardır. Belediye diğer ortakların kanundan gelen bu hakkını çiğniyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.