PKK eylemleri 11 ili batırdı

PKK’nın 6-7 Ekim’de gerçekleştirdiği Kobani eylemleri esnafı vurdu. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin Başbakanlığa sunduğu raporda, yaşananlar, 11 Eylül saldırılarına benzetildi

PKK eylemleri 11 ili batırdı
26 Aralık 2014 Cuma 15:17

Ceyhun Bozkurt
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin 6-7 Ekim olaylarını değerlendirdiği raporda, ABD’deki 11 Eylül saldırılarına benzer olduğuna vurgu yapıldı. Raporda günlük iş yapan esnaf ve zanaatkardan, turizm kesimlerine kadar birçok kesimin, olaylar sonrasında büyük darbe yediği aktarıldı.
PKK’nın Ayn el Arap’taki (Kobani) gelişmeleri gerekçe göstererek 6-7 Ekim’de çıkardığı olayların ağır faturası esnafa çıktı. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin, geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunduğu 4 Aralık 2014 tarihli rapor, PKK’nın 6-7 Ekim’de çıkardığı olayların faturasını gözler önüne serdi. 
'ETKİSİ YILLARCA HİSSEDİLECEK'
Raporda terör olaylarının, aksiyon süreleri kısa, etki süreleri uzun olaylar olduğu hatırlatılarak, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’nin New York kentinde Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırıların örnek gösterilmesi dikkat çekti. “Ekonomik Açıdan 6-7 Ekim 2014 Olaylarının Değerlendirilmesi ve Yapılabilecek Düzenlemeler” başlıklı raporda, bölgenin ticari bakımdan zenginleşmesini sınırlayan en temel faktörün, 30 yıldır yaşanan terör olduğu vurgulandı. Terörün, 20 yıl öncesinde kırsal bölgedeki nüfusun tercihen ya da zorunlu olarak göçüne sebep olduğu, köy-kent yerleşimi arasındaki sosyolojik dengeyi bozduğu kaydedilirken, “Kentlileşemeyen ve hayatından hoşnut olmayan kitleler terör grupları için kullanılması çok kolay bir zümre haline gelmiştir” denildi.
Başkanlığını Alican Ebedinoğlu’nun yaptığı Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği raporunda, 6-7 Ekim olaylarıyla ilgili şu tespitler yer aldı:
TERÖRÖÜN BÖLGE İMAJI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
“Önce Lice’de ve 6-7 Ekim 2014 tarihlerinde de bütün bölgede yaşanan olaylar, çözüm sürecinin de etkisiyle yatırım ve turizm açısından sağlanmış olan olumlu algıyı olumsuz yönde etkilemiş; bölgedeki 11 ili (Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Bitlis, Muş, Van, Bingöl, Hakkari) bütün yerli ve yabancı işadamlarının yatırım kararlarında arka plana itmiştir.”
11 EYLÜL ÖRNEĞİ
“Terör olgusu ve güvenlik açığı imajının etkileri” ara başlığıyla yaşanan tahribata örnek olarak 11 Eylül saldırıları gösterilen raporda şöyle denildi: “Terör olayları,  aksiyon süreleri kısa, etki süreleri uzun olaylardır. Örneğin; 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezine yapılan terör saldırıları, dakikalar içinde gerçekleşmiş olmasına rağmen, etkileri ve tehdit unsuru olma durumu 13 -14 yıldır sürmektedir. Bu örnekte olduğu gibi, 6-7 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan olaylar da kısa sürede kontrol altına alınmıştır. Fakat etkileri hemen yok edilememektedir. Medya üzerinden yapılan terör olayları, güvenlik zafiyeti, yağma, haraç alma, kepenk kapatma... gibi haberler yatırımcılarca menfi yönde değerlendirilecek; Türkiye içinde dahi bölgeyle ticaret yapma noktasında işadamlarını isteksiz kılacaktır.”
Olayların, teşvik düzenlemeleriyle oluşan pozitif havayı olumsuz şekilde etkilediği ve ekonomik faturasının son derece ağır yaşanmakta olduğu kaydedildi.
HER KESİM OLUMSUZ ETKİLENDİ
Raporda, önce Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ardından da 6 -7 Ekim’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde yaşanan olayların, bölgedeki ekonomiye olumsuz etkileri şu maddelerle sıralandı: 
- Kepenk kapatma eylemleri, günlük hâsılat ile ticari döngülerini sağlayan (bakkal, kasap, berber... vb.) esnaf ve ticaret erbabını ticari faaliyetlerini durdurma noktasına getirmektedir. 
- Taksi, minibüs, özel halk otobüsü şoförlüğü gibi hizmet sektöründe faaliyet gösteren esnaf, çalışamama veya toplumsal olaylar nedeniyle araçlarının zarar görmesine bağlı olarak olumsuz şekilde etkilenmektedir.
- Ticari alışveriş, iş toplantısı, pazarlama faaliyetleri... vb. sebeplerle şehir dışından gelip orta ölçekli otellerde konaklayacak birçok misafir, programlarını iptal etmekte veya ertelemektedir. Dolayısıyla, otel ve pansiyon işletmecileri de yaşanan olaylardan menfi şekilde etkilenmektedir.
- Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi bölgenin turizm potansiyeline sahip illerinde oteller ciddi ölçüde rezervasyon iptalleriyle karşılaşmış/karşılaşmaktadır.
- Bu durum, küçük ve orta ölçekli esnafın, ticaretin dışına çıkarak uzun vadeli bir bakış açısıyla imalat sanayi yatırımına yönelmesini engellemekte; bölgede biriken sermayenin bölge dışındaki yatırımlara yönelmesine ve böylece “sermaye göçüne” yol açmaktadır. 
DEMİRTAŞ'A 'ESKİDEN DAHA RAHATIZ' DEMİŞLERDİ
Şırnak, Cizre ve Yüksekova esnaf ve sanayici temsilcileri Kasım ayında HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret ederek, PKK’nın kepenk kapatma eylemlerini şikayet etmişti. Görüşmede “bıçak kemiğe geçti, iliğe dayandı” vurgusu yapan esnaf ve sanayici temsilcileri Demirtaş’a “Biz dedik ki çatışmasızlık sürecine girildi, daha rahatlarız. Ama biz daha kötü olduk. Esnaf çekini ödeyemeyecek durumda. Öyle bir hale geldik ki, bozulursa bozulsun süreç. Nasılsa bizde bozuktur. Biz çatışmalı dönemlerde daha rahattık” demişlerdi. 
OLAYLARIN KANLI BİLANÇOSU
PKK’nın, Ayn el Arap’taki IŞİD saldırılarını gerekçe göstererek, Türkiye sokaklarını kan gölüne çevirme provası olarak değerlendirilen 6-7 Ekim olaylarının bilançosu ağır olmuştu. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki vatandaşlar, PKK eylemlerinden büyük zarar görmüştü. İçişleri Bakanı Efkan Ala, olayların bilançosu şu şekilde açıklanmıştı:
- 31 vatandaş hayatını kaybetti
- 2 polis şehit oldu
- 221 vatandaş ve 139 polis yaralandı
Olaylarda yakılan, yıkılan, tahrip edilen bina ve araç sayısı da şöyleydi:
- 212 okul binası
- 67 emniyet binası
- 25 kaymakamlık binası
- 29 parti binası
- Çocuk yuvaları
- Kızılay kan merkezleri
- Belediye binalarının da aralarında olduğu 780 bina
- Aralarında özel araçlar, belediye ve polis araçları ve ambulansların da olduğu bin 177 araç.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin raporunda, olayların bölge ekonomisi üzerindeki kısa vadeli etkilerini hafifletmek için bazı çözüm önerileri getirildi: 
- Vergi ve SGK primi ödemelerine getirilecek ödemesiz dönem veya beyanname sürelerinde sağlanacak esnekliklerle küçük esnafa avantaj sağlanabilir. 
- KOSGEB’in 100 bin TL üst limitli Acil Destek Kredisi, olaylardan zarar gören bölgedeki meslek odalarına kayıtlı esnaf ve sanayicinin istifadesine sunulabilir.
- Hizmet sektöründe faaliyete gösteren; cafe, restoran, fast food... vb. alanlarda faaliyet gösteren esnafa, işletmesinin kapalı kalması dolayısıyla uğradığı zararı tolere etmek için SGK prim affı.. vb. getirilebilir. 
- Kamu bankalarınca KGF kefaletiyle tahsis edilecek Can Suyu Kredileri benzeri, düşük faizli, ödemesiz dönemli kredi paketleri hazırlanabilir. 
- Bölgedeki imalat, sanayi ve turizm işletmelerine (otellere) proje karşılığı hibe desteği sağlayan Kalkınma Ajansları’nın 2015 yılında verecekleri hibeler için Kalkınma Bakanlığı’nca tahsis edilecek ödenek miktarı arttırılabilir. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.