Özyönetim iddianamesi: 293 ölümcül nokta

HDP ve BDP’li belediye başkanları hakkında başlatılan ‘özyönetim’ soruşturmasında iddianame tamamlandı. Sur’daki PKK terörünün bilançosu gözler önüne serildi.

Özyönetim iddianamesi: 293 ölümcül nokta
27 Ocak 2016 Çarşamba 14:53

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde ‘özyönetim ilanı’ soruşturmasını tamamlayan savcılık ilçedeki 293 kritik noktanın tespitini yaptı.
Bu noktaların çoğunda patlayıcı tuzakları olduğu belirtilen iddianamede 8 ayrı yerde keskin nişancı bulunduğu belirtildi. Görevden alınan Sur Belediyesi Eş Başkanları Seyit Narin ve Fatma Şık Barut’un da aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında, özyenitim ilanı terör eylemleriyle birlikte değerlendirilerek ‘Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı.
Diyarbakır’da 2 Aralık’tan bu yana sokağa çıkma yasağı sürdürülen Sur İlçesi’nde 14 Ağustos günü ‘özyönetim ilan’ edilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede, Sur Belediyesi Eş Başkanları Fatma Şık Barut ve Seyit Narin’in de aralarında olduğu 4 tutuklu ve 2 tutuksuz sanık hakkında ‘Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

PKK, KÜRDİSTAN HEDEFİNDEN ASLA SAPMADI
PKK’nın öncelikle sözde özerk, daha sonra konfederal ve bağımsız bir devlet kurma amacına yönelik planlamalar yaptığı vurgulanan iddianamede, bu kapsamda sözde özerk bir yönetim oluşturmaya yönelik girişimlerin yoğunlaştığı kaydedildi. Savcı, PKK’nın kurulduğu günden beri Türkiye, Irak, Suriye ve İran toprakları üzerinde ‘Birleşik bağımsız Kürdistan’ devleti kurma hedefinden asla sapmadığını ve günümüze kadar bu hedefe bağlı hareket ettiğini kaydetti.
Savcı, örgütün 2015 yılı Ağustos ayından itibaren sözde özyönetim ilan ettiğini bunun yapılanmasının örgütün anayasası kabul edilen KCK sözleşmesinde yer aldığını belirtti. 14 Ağustos günü ‘Sur Halk Meclisi’ isimli grubun, terör örgütü çağrısı üzerine özyönetim açıklaması yaptığını kaydeden savcı, açıklamanın ardından çok sayıda terör eylemi olduğunu vurguladı.

AÇIKLAMANIN İÇERİĞİ HAKKINDA BİLGİM YOKTU
İddianamede, sanıklardan Sur İlçesi’ndeki özyönetim ilanına ilişkin açıklamayı okuyan Güneş Ölmez’in ifadesinde içerik hakkında önceden bilgisi olmadığını söylediği belirtildi. Ölmez, ifadesinde “Açıklama metnini tanımadığım bir anne bana verdi. İçeriğini bilmiyordum. Devlete karşı tutumum yok. Özyönetimin suç olmadığını düşünüyorum” dedi. Diğer sanık DBP Sur İlçe Eş Başkanı Ali Rıza Çiçekli ise “Basın açıklaması hakkında önceden bilgim yoktu. Metni biz hazırlamadık. Davet üzerine oraya gittim” dedi. Sur Belediyesi Eş Başkanı Fatma Şık Barut , “Metin hakkında bilgim yoktu. Öz yönetim çağrılarından bilgim yok” dedi. Sur Belediyesi Eşbaşkanı Seyid Narin ise, açıklamaya örgüt çağırıları ile katılmadığını söyledi. İddianamede, hendekleri kapatmaya giden güvenlik güçlerine silahlı ve bombalı saldırı yapıldığını kaydeden savcı, çok sayıda güvenlik görevlisinin şehit olduğunu ve yaralandığını vurguladı. İddianamede, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü hedef alan saldırıların artarak devam ettiği belirtildi. Bugüne kadar 17 ayrı özyönetim ilanı yapıldığını belirten savcı, özerklik ilanı sonrasında düzenlenen saldırılarda ciddi artış olduğunu söyledi.250’DEN FAZLA BOMBALI TUZAK
İddianamede özyönetim ilanının ardından Sur İlçesi’nde yaşanan fiziki değişikliğe vurgu yapılırken, ilçede 293 kritik noktanın tespit edildiği belirtildi. Savcı, Sur İlçesi’nde 293 noktada barikat, hendek, perdeleme, rögar tuzaklaması, parke altında tuzaklanmış bomba, bomba kablolarının çekildiği evler, mayın, tuzaklanmış hendek, büyük mayın tuzaklamaları, hendek-barikat tuzaklamaları ve mevziler bulunduğunu belirtti. İddianamede, kilise ve camii gibi çok sayıda kutsal mekanın çevresine de bombalı tuzak döşendiği belirtildi. Tespit edilen noktalarda roketatar mevzisi bulunduğu belirtilen iddianamede, 293 noktanın 250’den fazlasına tuzaklanmış patlayıcılar yerleştirildiği vurgulandı.

8 NOKTADA KESKİN NİŞANCI
İddianamede, Sur’da 8 önemli noktada PKK’nın keskin nişancılarının olduğu belirtildi. 8 noktanın 4’ünde ‘Zagros’ adı verilen zırh delici keskin nişancı tüfeği bulunduğunu belirten savcı, bir noktada da keskin nişancı mevzisi kurulduğunu kaydetti. İddianamede Sur içinde bir noktaya tahrip gücü yüksek, ‘kazan mayını’ tuzaklandığı ifade edildi. Hendek ve barikatların çevresinde sanayi tüplerinden mayınlı tuzaklama yapıldığını kaydeden savcı, bazı noktalarda anahtar modüllü patlayıcı kullanıldığını, bir sokak içinde 2 leğen boyutunda kablolu mayın döşendiğini belirtti.

TÜRBENİN ETRAFI BOMBA HATTI
İddianamede, Diyarbakır’ın İslam ordularınca fethedilmesi sırasında öldüğü belirtilen Halid Bin Velid’in oğlu Hazreti Süleyman ve 27 sahabe türbesinin bulunduğu Hazreti Süleyman Camii’nin ön ve arka girişlerine komple bomba hattı döşendiği belirtildi. Uzmanlar bombanın patlatılması durumunda tarihi Hazreti Süleyman Camii’nin büyük oranda hasar göreceği endişesi taşıdıklarını söyledi.
Özyönetim ilanı yapılan yerin terör eylemlerinin odak noktası haline gelen Sur İlçesi’nde olduğunu belirten savcı, bunun masumane bir düşünce açıklaması olmadığını vurguladı.
Şüphelilerin halk üzerindeki etki ve yönlendirme gücünün bilindiğini kaydeden savcı, açıklamanın düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.