Ordu sağlam durdu darbe önlendi

FETÖ’nün darbe girişimi ordunun sağlam duruşu sayesinde engellendi. Darbecilerin ordu içinde küçük bir grup olduğuna dikkat çeken emekli komutanlar halkla askeri karşı karşıya getirecek söylemlere karşı uyardı

Ordu sağlam durdu darbe önlendi
18 Temmuz 2016 Pazartesi 11:19

Aydınlık / Ankara
ABD destekli FETÖ’nün darbe girişimi askerlerin sağlam durması sonucu engellendi. Darbecilerin TSK içindeki çok küçük bir ekip olduğunu kaydeden emekli komutanlar, TSK’nın darbeye karşı duruşunun daha fazla kan dökülmesini önlediğini kaydettiler. Askeri yıpratma çabalarına da dikkat çeken komutanlar, PKK’ya karşı kahramanca mücadele veren askere karşı dikkatli olunmasını istedi. Emekli generallerin değerlendirmeleri şöyle:

KÜÇÜK BİR AZINLIK
Emekli Orgeneral Necati Özgen:
Darbe teşebbüsünde bulunan ekip TSK içindeki çok küçük bir ekip. TSK darbe girişimine karşı sağlam bir duruş sergilemiştir. Komutanlar birliklerine hakim olmuşlar ve birliklerinin tuzağa düşmelerini engellemişlerdir. TSK bu duyarlılığı göstermeseydi bugün bambaşka bir tablo ile karşılaşılırdı. Durum bu iken askeri yıpratma, askeri itibarsızlaştırma gayretleri gözleniyor. Türkiye’nin etrafında bunca sorun varken, asker canı pahasına şehitler vererek teröre karşı mücadele ederken TSK içindeki çok küçük bir grubun yaptığı işi TSK’ya maledip onu halkın gözünde küçük düşürmeye çalışmak yanlıştır. PKK’ya ve dış düşmanlara yarar.
Türk halkı her zaman askerine sahip çıkmıştır ve çıkacaktır. Darbeyi ordunun sağlam duruşu önlemesine rağmen askere yönelik kışkırtma çabaları dikkat çekicidir. Başta ülkeyi yönetenler olmak üzere tüm siyasetçiler, gazete ve televizyonlar çok dikkatli davranmak zorundadır. TSK’nın teröre karşı mücadele şevki kırılmamalıdır. Bugün yapılacak ilk iş Türkiye’nin birliğinin bütünlüğünün sağlanmasıdır. Polis ve asker bölücü teröre karşı birlikte mücadele veriyor. Bu mücadele birliğini sekteye uğraşacak davranışlar engellenmelidir. Bazı yerlerde münferit de olsa askerlere yönelik saldırılar olmuştur. Bunları yapanlar derhal cezalandırılmalıdır.

TSK SAĞLAM DURMASAYDI ACI OLAYLAR YAŞANIRDI
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin:
Ordunun çok büyük bir bölümü darbeye karşı çıktı. Birçok komutan birliklerinin darbe tuzağına düşmesini engelledi. Birçok komutan darbecilerin emirlerine direndi. Darbe bu sayede engellendi. Darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ yeterli desteği bulamadığı için emniyet içinde tasfiye olmuş ekiplerini devreye sokmaya çalıştı. Onlara askeri kıyafet giydirerek harekete geçme çabaları da bunun sonucu. TSK sağlam durmasaydı bugün çok daha acı olaylar yaşayabilirdik.

F TİPİNİ BESLEYENLER
Emekli Tuğgeneral Osman Özbek:
Darbe girişimini gerçekleştirenler TSK’nın yüzde 1’ini bile oluşturmuyor. Darbe asker destek vermediği için önlenmiştir. Bu gerçek herkes tarafından iyi anlaşılmalıdır. Bu gerçeğe rağmen askeri itibarsızlaştırma ve asker-polis gerilimi yaratma çabaları gözleniyor. Gazete ve televizyonlar yayınlarına dikkat etmeli, askeri aşağılayıcı görüntüler yayınlamaya son vermelidir. Özellikle de yöneticiler kullandıkları dile özen göstermelidir. Ordunun yıpratılmasına neden olacak ifadelerden kaçınmalıdır. Özellikle de bu olay siyasi istismar konusu yapılmamalıdır.
Bu noktaya gelinmesinde sorumluluğu olanlar elbette vardır. F tipi örgütü büyütüp besleyenler özeleştiri yapmalıdır. Yapılan uyarıları dinlemeyenler sorumluluklarını bilmelidir.

TSK BU OLAYDAN GÜÇLENEREK ÇIKACAK
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ darbe girişimini cemaatin örgütlediğini belirterek “TSK içindeki zararlı odaklar, bugün temizleniyor. Bu da bize şunu gösteriyor. Bu olaydan TSK daha güçlü olarak çıkacaktır. Buna da yürekten inanıyorum. Bu coğrafyada güçlü orduya ihtiyacımız var. Lütfen konuşurken, hareket ederken her türlü davranışımızda bu hususu unutmayalım” dedi.

MEHMETÇİK ALDATILDI
Başbuğ açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün çok kimse bu darbeciler ile Cemaat arasında bir ilişki olduğunu düşünmektedir. Ben de aynı düşünceyi taşıyorum. Ama bu vesileyle 14 Nisan 2009 günü Harp Akademileri’nde yaptığım konuşmada söylediğim bir hususu burada tekrarlama hakkına sahibim. O gün yani tam 7 yıl önce dedim ki, ‘Bazı Cemaatler hedeflerine ulaşmada kendileri için en büyük engel olarak TSK’yı görmektedirler. Bu nedenle TSK aleyhine faaliyette bulunmaktadırlar. Bu yapılanmalara karşı hukuk devleti kapsamında kuralları içinde TSK olarak etkisiz ve tepkisiz kalmayacağız.’ Başta Başbakana ve tüm ilgililere bu değerlendirmemizi ilettik ama maalesef itibar edilmedi.”
“20 yaşındaki askerlerimizi bu darbenin içinde yer alan, planlayan, rütbeli personelden ayrı bir yere koymanın doğru olduğu düşüncesindeyim. Tatbikat diye kışlanın dışına çıkartıldığı görülüyor. Mehmetçik kullanıldı. Belki aldatıldılar, o genç çocuğun bunu anlaması değerlendirmesi, kolay bir olay değil. Genç erlerimizle diğerlerini aynı teraziye koymayalım.”

E. ORG. ÇETİN DOĞAN:
DARBECİLERE KARŞI HÜKÜMETİN YANINDAYIM

Balyoz davasında yargılanıp beraat eden eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan da “Darbecilere karşı hükümetin yanındayım” dedi. Doğan ayrıca “Bu olay olmasaydı bu adamların kökünün kazınması mümkün olmayacaktı” yorumunda bulundu. Odatv’ye konuşan Doğan, darbe girişiminde en çok konuşulan isimlerden Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse ile ilgili Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a mektup gönderdiğini açıkladı. Doğan, “Hükümetle bu darbeciler el ele verdi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Atatürkçü laik demokratik insanları tasfiye ettiler ve onların yerine geçen grup bu” açıklamasında bulundu.
Doğan ayrıca şunları söyledi: “Ülkemiz, Silahlı Kuvvetler ve ben şahsen gaflet içindeymişiz. Görüyorduk ama bu kadar yaygın olduğunu bilmiyorduk. 1970’lerden itibaren adım adım Silahlı Kuvvetler’e nüfus etmişler. Bu olay olmasaydı bu adamların kökünün kazınması mümkün olmayacaktı. Bundan çıkarılacak ders şu: laik demokratik devlette dini öne çıkarmak, bizden olan bizden olmayan diye ayrım yapmak çok hatalı bir şey. Laik demokratik cumhuriyette iman ve itikada karşı gelinmez. Bugün sokağa çıkan insanları anlıyorum, Cumhuriyet’e demokrasiye sahip çıkmak için tanka izin vermeyen tepki gösteren insanları anlıyorum, ama orada askerleri kırbaçlayan, kafasını kesen de bir başka zihniyet. Bu da Fethullah’ın bir başka anlayışı. Türkiye’yi çok karanlığa götürecek bir akımın elemanları.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.