Ölüm tankeri mahkemelik oldu

Sıvılaştırılmış LPG, LNG ve sıkıştırılmış gaz taşıyan ‘Methania’ tanker gemisinin Aliağa’da söküm kararına karşı hukuk mücadelesi başladı.

Ölüm tankeri mahkemelik oldu
05 Temmuz 2016 Salı 11:23

Hayati Özcan / İzmir
Sıvılaştırılmış LPG, LNG ve sıkıştırılmış gaz taşıyan ‘Methania’ tanker gemisinin Aliağa’da söküm kararına karşı hukuk mücadelesi başladı. İzmir Barosu ile Foça Belediyesi, Aliağa Gemi Söküm Alanı’na getirilen Ethan adlı LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz tankeri) gemisi hakkında, Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı açtığı davada, geminin sökülmesi izninin öncelikle yürütmesinin durdurulması, devamında ise iptali istendi. Kamuoyunda “ölüm tankeri” olarak bilinen eski adı “Methania”, yeni adı “Ethan” olan geminin zehir taşıdığı ve insan yaşamını hiçe saydığı için Aliağa’da sökümünün yapılmaması için hukukçular ve çevreciler ayağa kalktı.

FRANSA DENİZLERİNE SOKMAMIŞTI
Tankerin söküm yolculuğu geçen yıl başladı ve eskidiği gerekçesiyle sökülüp geri dönüşümüne karar verildi. Ancak başta Fransa olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi, sökümü kabul etmedi, zehirli ve asbestli atıklar bulundurduğu için denizlerine girmesine izin vermedi. Son olarak da Malta’nın kapısı çalındı, yine itiraz geldi. Bu kez geminin adı ‘Ethan’ olarak değiştirildi ve Türkiye’deki gemi sökümü yapan firmalarla bağlantıya geçildi. Tanker, geri dönüşüm tesislerinde parçalanmak üzere Aliağa’ya getirildi. Geminin gelmesiyle birlikte uzmanlar ve çevreciler karara tepki gösterdi. İzmir Barosu Çevre Komisyonu’ndan Av. Enis Dinçeroğlu, Foça Belediyesi’nin de desteğiyle söküm için verilen izinin ilgili yasa ve yönetmenliklere aykırı olduğunu iddia ederek idare mahkemesine dava açtı. Av. Dinçeroğlu, dava hakkında Aydınlık’a şunları söyledi:

ASBEST ÖLÇÜM BELGESİ BİLE YOK
“Ethan adlı LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz tankeri) gemisinin Gazdan Arındırma Belgesi’nde yer aldığı üzere 07.06.2016 saat 09:00-11:00 saatleri arasında ölçüm yapıldığı kayıt altına alınmıştır. Ancak 81.792 Gros Tonajlı ve 18 bin tonluk gaz tankeri bulunan bir geminin 2 saat gibi kısa bir sürede, bırakın gaz ve tehlikeli atık ölçümlerinin yapılmasını, geminin etrafının dahi dolaşılamayacağı açıktır.
“Asbest ölçümü yapıldığı iddia edilen Ethan gemisinde, gazete haberlerinde çıkan havadislerce yapılan incelemeler yalnızca 2 saat sürmüştür. Dosyada görüleceği üzere Baştan Kara olma izni belgesi verilmeden önce asbest güvenli belgesi veya asbest ortam ölçüm belgesi alınması gerekmekte olup bu belge mevcut değildir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC)’nın üzerinde hassasiyetle durduğu asbest, doğal olarak ortaya çıkan çeşitli lifli silikatlara verilen addır ve ısının, sıvılaştırmanın, sıkıştırmanın, yalıtımın olduğu her sanayi alanında kullanılır. Asbest, radyasyon yayan bir mineral değildir, havada partiküller halinde bulunur. Dosyada bulunan radyasyon doz hızı ölçüm raporu da asbest ölçümüne ilişkin değildir. Dosyadan anlaşılacağı üzere herhangi bir asbest-free belgesi, asbest güvenli belgesi, asbest ortam ölçüm belgesi veya asbest test belgesi bulunmamaktadır. Tehlikeli Atık maddeler sınıflandırılmasında 1.sırada yer alan asbest incelemesi ise ‘Asbest ölçümlerinin’ bu sürede yapılması, hayatın olağan akışına aykırı olduğu gibi Gemi Söküm Yönetmeliği’ne aykırıdır.”  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.