Öğretim programı özelliğine sahip değil

M.E.B. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın tarih dersi program taslağına ilişkin değerlendirmelerimi aşağıda sunuyorum.

Öğretim programı özelliğine sahip değil
05 Nisan 2016 Salı 10:17

F. Dilek Gözütok*

M.E.B. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın tarih dersi program taslağına ilişkin değerlendirmelerimi aşağıda sunuyorum.
1. Hazırlanan bu yazılı dökümana teknik olarak ‘’Öğretim Programı’’denemez. Çünkü:
a. Programın amaçları (bilgi yanlışlarının yanısıra) edilgen ifadelerle belirtilmiş ve mantıksal tutarsızlıklar içermektedir.
b. Program(!) içeriğinin seçilmesi ve sıralanmasında, temel ilkelerin yanı sıra, öğrenme ve öğretme ilkeleri göz ardı edilmiştir. Ders öğretmenine kılavuzluk etmekten uzaktır.
c. ‘’Öğrencilerin giriş davranışları, öğrenme şekilleri, alternatif ölçme ve değerlendirme sistemleri, alternatif sistemler, dereceli puanlama ölçeği kavramı yerine değerlendirme ölçekleri, geri dönüt, şahsiyet bilgisi, tematik’’ ve daha bir çok kavramın doğru ve yerinde kullanılmamış olması, bu metni hazırlayanların eğitim bilimleri alanında yetişmiş olmadıkları izlenimini vermektedir. Adına program denen ve öğretmene öğretim sürecini planlamada kılavuzluk etmesi beklenen bir metinde, bu tür bilimsel yanlışlar bağışlanamaz.
2. ‘’Coğrafya’’ sözcüğü bir bilim alanının adıdır. Metnin hemen her yerinde ‘’...sürdürdükleri coğrafyanın özelliklerini..., Farklı coğrafyaların..., ...belirli bir coğrafyanın tarihini..., farklı coğrafyalara ya da kültürlere mensup’’ türünden bir bölge, bir yer anlamında yanlış kullanılmıştır. Adına program denen ve öğretmene kılavuzluk etmesi gereken bir metinde böyle yanlışların olması Türkçeye zarar verir.
3.Metnin tamamında ‘’Türk, Türkiye ve Dünya Tarihi’’, ‘’Türkiye Tarihi’’ ifadeleri kullanılmış ve kafa karıştıracak bir biçimde Osmanlı Tarihi ile birleştirilmeye çalışılmıştır. Türkiye tarihi ifadesinin doğrusu, ‘’Türkiye Cumhuriyeti Tarihi’’dir. Türkiye olarak adlandırılan Anadolu Yarımadası’ndan ve Trakya’dan oluşan ülkenin sınırları Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, Cumhuriyetle belirlenmiştir. Cumhuriyet’ten önce Türkiye diye bir ülke yoktur. Türk toplumu vardır, Türkler vardır, Türk boyları vardır. 10. sınıf tarih dersi öğretim programı, ‘’Türkiye Tarihi’’ üst başlığı altında 4 üniteden oluşmaktadır. 1.Ünite: 1071-1453, 2.Ünite: 1453-1600, 3.Ünite: 1600-1774, 4.Ünite: 1774-1974. Üst başlığı ‘’Türkiye Tarihi ‘’olan, 4. Ünitesinin 1774-1974 yıllarını kapsadığı belirtilen metnin içinde Cumhuriyet’in ilanı, devrimler, demokratik yaşam vb.den söz edilmemekte fakat NATO, Kore’ye asker gönderme ve 1933 Üniversite reformundan bahsedilmektedir.
4.Metnin tamamında ‘’Kadim Dünya’’, ‘’Kadim medeniyetler’’, ‘’Kadim Dünyada İnsan’’, ‘’Kadim dönem’’, ‘’dünya hayatı’’, ‘’evrensel din’’, ‘’islam içindeki ana akım mezhepler (sünnilik, şia)’’, ‘’kadim yazılı kültür dillerin’’ ifadeleri ile 2016 yılında 16-17 yaşındaki gençlere nasıl tarih bilinci kazandırılacağı merak konusudur.
5.Adına öğretim programı denen, sözümona 1071’den 1974’e kadar süren zaman diliminin tarihini öğrenciye tarih bilinci, tarih okuryazarlığı da kazandırmayı hedeflediği belirtilen bu metin; Mustafa Kemal Atatürk adında biri hiç dünyaya gelmemiş, Kurtuluş Savaşı diye bir şey olmamış, Türkler Mustafa Kemal önderliğinde dünyaya örnek olan bir emperyalizm mücadelesi vermemiş gibi, sağlıksız bir kafayla yazılmıştır. ‘’Kemalizmi programlardan sileceğiz!’’ anlayışının hazırladığı ve yanlışlarla dolu bir metindir. Böyle bir metin ancak bir ülkenin M.E.B.’inin Türk olmayanlar tarafından işgal edilmesi durumunda hazırlanmış olabilir.
SONUÇ OLARAK: M.E.B.’in 9-10-11 ve 12. sınıflar için hazırladığı belirtilen Ortaöğretim Tarih Dersi Öğretim Programı başlığı ile yayınlanan bu metin, bir öğretim programı olma özelliğine sahip değildir. İçerik olarak Tarih değil de din tarihi anlatıyor gibidir. (Onu da yanlış anlatmaktadır). 21.yy’da 15-18 yaşındaki gençlere uygulanmasının olumsuz sonuçlar yaratacağı, bu taslağın asla uygulanmaması gerektiği, hazılayanlarla ilgili de araştıma yapılması ve gereğinin yapılmasının doğru olacağı düşünülmektedir.
* Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı Öğretim Üyesi

Etiketler; #MEB #müfredat

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.