Memurlar teröre karşı iş bırakıyor

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar, teröre karşı yapılacak en büyük kardeşlik yürüyüşüne katılmak için yarın yarım gün iş bırakma kararı aldı

Memurlar teröre karşı iş bırakıyor
16 Eylül 2015 Çarşamba 15:48

Aydınlık / Ankara
Aralarında TOBB ve Türk-İş’in de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun ortak kararıyla 17 Eylül Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilecek olan “Teröre hayır, kardeşliğe evet” mitingine katılmak için kamu çalışanları yarım gün iş bırakacak.

‘DOSTA DÜŞMANA’
Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar tarafından alınan karar gereği Ankara’da gerçekleştirilecek eyleme katılmak için kamu çalışanları tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yarım gün iş bırakacak. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, teröre karşı birlik mücadelesinin önemli olduğuna vurgu yaparak, “Son günlerde yeniden artan terör olayları neticesinde bugün neredeyse her ocağa ateş düşmekte, ülkemizin dört bir yanı mateme bürünmektedir. Binlerce yıldır bir ve bütün olarak aynı acı ile dertlenen, aynı sevinç ile mutlu olan milletimizi hiçbir gücün bölmeyeceğini dost düşman herkese ilan etmek zorunluluğu hasıl olmuştur. Irkı, dini, mezhebi, etnik kökeni ne olursa olsun teröre ve teröriste lanet osun; askerimize, polisimize, korucularımıza ve kamu görevlilerimize uzanan eller kırılsın diyoruz! Yapılan tüm hain planlara, kurulan tuzaklara ve içimizdeki hainlere rağmen binlerce yıllık birlikteliğimizi bozmayacağız” diye konuştu.

‘TERÖRE KARŞI KARDEŞLİK DURUŞU’
Toplumun tüm kesimlerine yürüyüşe katılma çağrısında bulunan Koncuk, şunları söyledi: “Kararlıyız! Biz bu oyunu bozacağız; bu çemberi kıracağız! Teröre ve teröriste tepkimizi ortaya koymak, kardeşliğimizi bir kez daha tüm dünyaya ilan etmek için Türkiye Kamu-Sen ve bağlı tüm sendikalarımız teröre karşı milli birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu gösterecektir. ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ mitingi 17 Eylül 2015 Perşembe günü, saat 16.30’da Ankara Sıhhiye Meydanından başlayacak ve Ulus’ta bulunan 1. Meclis önünde son bulacaktır. Bayrağımızı alalım, yürüyüşe katılalım.”

3 SENDİKA DAHA KATILIM KARARI ALDI
Birleşik Kamu-İş’e bağlı Enerji-İş, Kültür Sanat-İş ve Tapu Çevre ve Yol İş sendikaları 17 Eylül’de gerçekleştirilecek “Teröre hayır, kardeşliğe evet” eylemine katılacak. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı 3 sendika da yarınki büyük yürüyüşe katılacaklarını açıkladı. Kültür Sanat-İş Sendikası Genel Başkanı Şahin Çulcu, bugün asıl görevin vatan savunması olduğunu vurgulayarak herkesi eyleme katılmaya çağırdı.

'TEZGAHI BOZMAK İÇİN'
Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz da “Biz Enerji-İş Sendikası olarak bu eylemi milli uzlaşı ve ulusal dayanışma olarak değerlendiriyoruz. Görüşü ne olursa olsun her şeyin bir kenara bırakılarak bu dayanışmada yer almanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Sendika olarak eyleme katılma kararı aldık, çalışmalarımızı başlattık” dedi.
Tapu Çevre Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Toprakezer ise, “Tezgahlanan planları bozmak için toplum olarak birlik olmak zorundayız. Doğru önderlik yapma bilinciyle şapkamızı önümüze koymalıyız. Toplumun önder kesimlerini ortak tepki için mitinge desteğe davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

VATAN VE MHP’DEN DESTEK
Zihni Erdem / Ankara
Muhalefet partileri, meslek örgütleri ve sendikaların yarın teröre karşı Ankara’da düzenleyecekleri “Büyük Yürüyüş”e destek vereceklerini açıkladı. Vatan Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, partilerinin bütün örgütleriyle alanda olacağını bildirdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da eylemi olumlu bulduklarını ve desteklediklerini açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise, kurumsal açıklama aşamasında olmadıklarını söyledi. Bolluk, “Meslek örgütleri ve sendikaların ‘teröre karşı buluşma’ kararını büyük sevinçle karşıladık. Milletimiz şehit cenazelerindeki tavrıyla, 30 Ağustos’ta meydanlara çıkarak duruşunu gösteriyor. Nitekim kararın ne kadar doğru olduğu PKK’dan gelen tepkiden de anlaşılıyor. 17 Eylül’deki eylemde milletin vatan savaşında nasıl kararlı olduğunu göstereceğiz. 16.30’da Sıhhiye Meydanı’nda olacağız. Başta Ankaralılar olmak üzere bütün yurttaşlarımızı bu büyük eyleme bekliyoruz” dedi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da çağrıyı olumlu karşıladıklarını belirterek şunları söyledi:
“MHP olarak teröre lanet, şehide saygı yürüyüşleri düzenlenmesini önemli buluyoruz. Vatandaşlarımız bu yürüyüşe katılacaklardır. Çağrıyı yapanlar sivil toplum ve mesleki kuruluşları. Herkes orada ay yıldızlı bayrak ile bulunacak. Demokrasilerde terör olamaz. Terör yapanlar da bedelini öder. Silahlı olarak siyasi kardeşliğimizi bölecek her türlü fitneye karşı vatandaşlarımız muhakkak ki, tavrını ortaya koyacaktır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.