Meçhul projeye gizlilik sözleşmesi

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman hekimlere bir proje kapsamında ‘personel gizlilik sözleşmesi’ formu imzalatıldı.

Meçhul projeye gizlilik sözleşmesi
12 Mayıs 2016 Perşembe 11:17

Irmak Mete
Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman hekimlere bir proje kapsamında ‘personel gizlilik sözleşmesi’ formu imzalatıldı. Ancak formda sözkonusu projenin adı boş bırakıldı. “Projeyle ilgili yetkisi olmayan kimseye bilgi verilemez. Sözleşmedeki yükümlülükler personel kurumdan ayrılsa bile sürer” gibi şartlar içeren sözleşmede, maddelerden birinin ihlali halinde dava açılacağı uyarısı yapıldı. Hekimlerin bir kısmı sözleşmeyi imzalamayı reddetti. Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nden yayınlanan genelgede ise sözleşmenin hukuki bir geçerliliği olmadığı kaydedildi.
4 Mart 2016 tarihli hangi amaçla hazırlandığı belli olamayan sözleşmede 23 madde yer aldı. O hükümlerden bazıları şöyle:
“Personel bu sözleşmeyi ihlal etmesi sonucu doğacak tüm kanuni ve hukuki sorumluluğu peşinen kabul eder. Personel özel olarak yetkilendirilmemişse, proje dahilinde yetkisi olmayan kişilere, konum itibari ile kendisinden üst pozisyonda olsa bile, hizmet verilen tarafların yetkilileri de dahil olmak üzere, hiçbir şekilde proje ile ilgili bilgi vermeyecektir.
Bu yükümlülük personelin kurum ile ilişkisinin sona ermesi halinde de devam eder. Hastanenin yazılı izni olmadıkça bu bilgiler hakkında fotoğraf, yazı, makale, tebliğ gibi yazılı belge yayınlayamaz, seminer, panel gibi toplantılarda konuşmacı olamaz.” Sözleşmenin son bölümünde, personelin kuralları ihlal etmesi halinde hakkında işlem başlatılacağı belirtildi.
TTB Merkez Konseyi de sözkonusu formla ilgili bir genelge yayınladı. Genelgede, memurların ve kamu görevlilerinin görevi, yetkileri, hakları ve yükümlülüklerinin kanunla belirlendiği vurgulandı. Kamu görevlilerine sözleşme gibi metinlerle hukuki ve cezai sonuçlar doğuran yükümlülük getirilemeyeceği belirtildi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.