Kentte sessiz gerginlik

8. Büyükelçiler Konferansı’nın resmi programından arta kalan zamanda Gaziantep’in nabzını tutma şansı yakaladık. İlk saptamamız: Gaziantep diken üstünde. Kentte sessiz bir gerginlik yaşanıyor

Kentte sessiz gerginlik
22 Ocak 2016 Cuma 14:27

Deniz Kahraman

Suriyeli sığınmacılar Gaziantep’te sosyal ve ekonomik dengeleri büyük ölçüde değiştirdi. Kentin nüfusunun yüzde 18’nin sığınmacı olduğu söylense de, Gaziantep’te kısa bir gezi yaptığınızda kentteki sığınmacıların bu oranın çok üstünde olduğunu kolayca görebiliyorsunuz.

DÜĞÜNLER YAPILIRDI
Konuştuğumuz hemen herkes ‘İşsizlik arttı, kentteki çalışma barışı bozuldu, huzursuzluk başladı, kiralar yükseldi, karaborsa ve fuhuş patladı...’ diyor. Suriye ile sınır ticaretinin ortadan kalkması da bir başka sıkıntı. Suriye’den gelen paralı misafirlerin ve tüccarların artık esamesi okunmuyor... 2011 öncesinde Türkiye ile Suriye arasında esen bahar havasından eser yok.
Uzun yıllardır gelinlik imalatı yapan Mehmet ustanın verdiği bilgiler dikkat çekici: “Savaştan önce Halep’ten çıkan gelin güvey, burada düğün dernek kurardı. Gelinin gelinliği, damadın damatlığı, dünürlerin tuvaletleri hep Gaziantep’ten alınırdı. Yaz aylarında haftanın 7 günü düğün yapılırdı buradaki otellerde. Esnaf milyonlarca dolar harcadı, kredi çekti, işlerini büyüttü.”
2011’de silahlı muhalefetin Esad’a karşı savaşmaya başlaması ile tablo tamamen değişmiş. Varlıklı Suriyelilerin gelişi bıçak gibi kesildiği gibi sığınmacı akını başlamış. Yapılan onca yatırım boşa gitmiş, iflaslar peş peşe gelmiş. Sığınmacıların sayısının artması ile iş gücü piyasasındaki dengeler de bozulmuş.
Kentin nüfus dengesi, Suriyeli Arapların gelişi ile birlikte dikkat çekici biçimde bozulmuş. Suriyelilerin yaşadığı mahallelerde ve konteynır kentlerde ezanı bile Arap müezzinler okuyor. Bu nedenle, kentte bugüne kadar hiç yaşanmamış olan etnik ve mezhepsel bir gerginlik var. Kentte kısa bir tur atmak için bindiğimiz taksinin sürücüsü, dikkat çekici değerlendirmeler yapıyor: “Ya biz Suriyelilere alışacağız ya da buradan gideceğiz. Çünkü onlar burada kalıcı... Hem fiyatları artırdılar hem işçiliğin parasını düşürdüler. Öğle vakti gidin bakın, 20 liraya Suriyeli işçi bulursunuz. Fuhuş da karaborsa da kaçakçılık da öyle bir arttı ki, artık Gaziantep’ten bunu temizlemek çok mümkün değil”
Hemen herkes Suriyeli sığınmacılara bu kadar çok teveccüh gösterildiği için AKP’ye tepkili... Seçim sonuçlarını hatırlatıyoruz ister istemez, AKP’nin birinci parti çıktığı bir kentte bu şikayetler ne kadar samimi...
Herkes ağız birliği etmişçesine, “Halkımız AKP’ye çok kızıyor ama AKP’nin verdiklerinden olmamak için yine de gidip oyunu AKP’ye veriyor” diyor. Ne verdiğini soruyoruz. AKP zihniyetinin sosyal yardımları çıkıyor karşımıza: Bulgur, makarna, yağ, sabun... Bir de yeşil kart!

SURİYELİ KUMALAR!
Gaziantep’te Suriyeli kızlarla evlenmek tabiri caiz ise “trend” haline gelmiş, tabii çoğunlukla kuma olarak... Kuma olarak seçilen kızların doğurganlığı bile konuşuluyormuş. Yani, “Bu kız çok doğurgandır, hemen hamile kalır, sağlıklı çocuklar yapar, bunu al” gibi... Suriyeli sığınmacılar arasında, ellerine verilen listeye uygun kız bulmak için sınırın karşı tarafına geçip 13-14 yaşındaki çocukları kaçıranlar bile var. Üstelik bu durumdan herkesin haberdar olması da, bu kirli ticarete meşruiyet kazandırıyor.

Gaziantep izlenimleri - 1: Gaziantep'te lüks kamp

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.