Kandil’de ‘Bahoz’ korkusu

Bahoz Erdal’ın ortadan kaldırılması da Mahsun Korkmaz’ın ortadan kaldırılması gibi PKK’nın iç dengelerini, liderlik kavgalarını, terörünün dozajını, reflekslerini ve geleceğini etkileyecek

Kandil’de ‘Bahoz’ korkusu
11 Temmuz 2016 Pazartesi 11:28

Abdullah Ağar - Gazi Üsteğmen, Emekli Özel Harp Subayı

Teyide muhtaç olmakla birlikte, PKK’nın en önemli figürlerinden Fehman Hüseyin-kod adlı Bahoz Erdal’ın, 9 Temmuz akşamı Suriye’de Himo-Kamışlı arasında, bombalı araç saldırısıyla hedef alındığı ve öldürüldüğü ifade ediliyor.
Himo’dan Kamışlı havaalanına 4 km mesafe var. Kamışlı merkeze ise 4,4 km. Bu denli kısa bir mesafede kıstırılmış ve öldürülmüş olması eylemi gerçekleştiren Ahrar-u Şam’a bağlı Tel Hamis Tugaylarının yapısı, bağlantıları, eylem planı ve uygulama gücü açısından anlam ve önem taşıyor.
Bununla birlikte saldırıda hedef alınan araç sayısı (1) ile öldürüldüğü iddia edilen PKK’lı sayısı (8) tenakuz üretiyor.
Buna karşılık PKK’ya yakın kaynakların, “Bahoz’un yaşadığına dair” servis ettiği haberlerde kullandığı güncel olmayan fotoğraflar (2010 ve 2012 tarihli), Tel Hamis Tugaylarının iddiasının doğruluk yüzdesini artırıyor.
Geçmişe bakarsak Bahoz’un daha önce ‘2 defa’ öldürüldüğüne ve ‘bir defa da başından ağır’ yaralandığına dair ortaya atılan iddiaların asparagas çıkması, gündeme bomba gibi düşen ‘öldürüldü’ haberinin“güvenilir kaynaklardan” teyidini zorunlu hale getiriyor.

ÜÇ FİGÜRDEN BİRİ
Bahoz’un öldürüldüğü iddiasının gerçek olduğu kabulüyle:
Öcalan yakalandıktan sonra Bahoz, Murat Karayılan ve Cemil Bayık’la birlikte PKK içinde yükselen ve örgütü yöneten en önemli üç figürden biri oldu. Diğer ikisinin siyasi, idari ve istihbarat angajmanlarına karşılık silahlı kanattaki liderliği ve “Şahin” anlayışıyla onlardan ayrıldı.
- 2014 Haziran’ında IŞİD’in Musul’u ele geçirmesiyle, bölgede konuşlu 6 Irak tümeninin ve yaklaşık 2 Peşmerge tugayının bölgeyi terk etmesi üzerine oluşan güç boşluğunu PKK’nın doldurmasında Bahoz baş roldeydi.
- Başta Kandil olmak üzere değişik alanlardan taşınan teröristler Bahoz’un yönetiminde, öncelikle Sincar (Şengal)’deki fiili duruma dahil oldu. Dünya kamuoyunun Sincar’daki Ezidi dramına odaklandığı o günlerde, Sincar’da yaptığı/yaptırılan hamleyle, Ezidi dramını PKK lehine kullanmada lider görevi üstlendi.
- PKK ve PKK güdümlü YBŞ (Ezidi ağırlıklı Şengal Direniş Birlikleri)’ne Bahoz liderliğinde yaptırılan bu hamle, PKK’nın aparat bir güç-vekalet savaşçısı olarak yükselmesinin temel gerekçesi oldu. Artık PKK, Sincar üzerinden parlatılmış ve Batı Dünyası tarafından korunan, kollanan, himaye edilen, desteklenen, meşru(!) bir kimlik kazandırılmış bir “özgürlük” savaşçısıydı.

SURİYE GÖREVİ
- Irak Sincar’da Bahoz güdümündeki PKK’ya biçilen gömlek, hemen sonrasında sınırın öte yanında Suriye’de yaşayan Kürtlerin sırtına geçirildi. Orada da Bahoz vardı. Kürtlerin Rojava (Güneşin battığı yer) dedikleri Kuzey Suriye’nin PKK’lılaştırılması Bahoz’un liderliğinde gerçekleşti.
- Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin terörize edilerek organize edilmesi, silahlandırılması, örgüt ideolojisi ile formatlanması, eğitilmesi ve IŞİD ile mücadele gerekçesi/maske mazereti altında dizayn ediciler adına Suriye iç savaşına dahil edilmesi Bahoz’un ve yanında getirdiği ve Suriye’de buluştuğu PKK’lılar üzerinden olmuştur.
- Kuzey Suriye’deki Sünni Arap ve Türkmen bölgelerindeki demografik yapının silah zoruyla değiştirilmesinde de Suriye’deki YPG ve Irak’taki HPG üzerinden gelişen PKK terörünü, terörist ve sofistike silah yükünü Türkiye’ye transferde de Bahoz vardır.
- Yasadışı silahlı sol terör örgütleriyle Suriye’de ortaya çıkan ve Türkiye’ye taşınan HBDH pratiğinin arkasında da, küresel işbirliklerinin geliştirilmesinde de, dizayn ediciler tarafından kullanılırken dizayn edicileri kullanma kurnazlığının arkasında da Bahoz pratiği vardır.
- Türkiye’de yaptığı insanlık dışı terör eylemleri nedeniyle kırmızı bültenle aranan uluslararası terörist “Şahin(!)” Bahoz’un maçtan çıkması herkesin bildiği bir sırrı, herkesin bildiği bir gerçeğe dönüşmüştür. Türkiye her zaman KCK üst yapılanması üzerinden PKK ile YPG arasında çok güçlü, gerçek zamanlı terörist-patlayıcı-silah ve pratik geçişleri olduğunu ispatlarıyla ortaya koysa da, bu, müttefikleri tarafından kabul görmemiştir.
- Bahoz’un ortadan kalkması YPG ile PKK arsındaki organik bağı bir kez daha ispatlamıştır. Kırmızı bültenle aranan uluslararası kanlı bir katilin uluslararası bağlantıları ortalığa saçılmıştır.
- Bu olay örgüt içinde dengeleri bozma, güç savaşı, komplo ve infazları tetikleme olasılığı barındırmaktadır. Diğer yandan Mahsun Korkmaz kadar önemli bir figüre dönüşmüş olan bu teröristin ölümü, geride kalanların moral ve motivasyonu açısından menfi etki üretecektir.
- Bu denli güçlü korunan bu figüre karşı gerçekleşen bu denli etkili bir eylem ise başta Kandil baronları olmak üzere ‘sözde’ lider kadroların empatilerinde hak ettiği karşılığı bulacaktır. “Demek ki bazı eller, bazı yerlere uzanabilmektedir.”
Korku da dağları beklemektedir.

EYLEM İMKANI VAR
Bir de bombalı araç saldırısını yapan Tel Hamis Tugayları’na değinmek gerekiyor: Türkiye’de adı pek duyulmamış olan bu örgüt, Suriye iç savaşında en önemli rollerden birini oynayan, büyük çoğunluğu Sünni Arap orijinli Ahrar-u Şam’a bağlı, bir alt oluşum. Örgüt Suriye’nin Haseke iline bağlı, Sünni Arap Tel Hamis ilçesinde, ilçeye YPG baskısı sonrasında kuruldu. YPG’nın silah zoruyla Tel Hamis’i Kürtleştirmek istemesi, Sünni Arapları kasabadan sürmeye başlaması, yakaladığını hapsetmesi, direnenleri katletmesi tugayın ana kuruluş nedeni.
Bu yapı, gelişmiş patlayıcılar ve ürettiği yerel yapım füzelerle dikkat çekerken, içinde profesyonel direnişçiler barındırıyor. Yani böyle bir eylemi gerçekleştirmek, onların yetenekleri dahilinde.

YENİ EVRE
Mahsum Korkmaz (Agit, 1986-Gabar)’ın etkisiz hale getirilmesi, nasıl PKK’nın geleceğini derinden etkilemişse, en az onun kadar önemli bir figüre dönüşmüş Bahoz’un ortadan kalkması da PKK’nın iç dengelerini, liderlik kavgalarını, terörünün dozajını, reflekslerini ve geleceğini etkileyecek.
Hele ki kırsal ve kırsala dayalı şehir terörü hüsranı ve sonrasında iddiası boşa çıkan kırsaldaki terör fiyaskolarından sonra...
Bundan sonra daha da hırçınlaşan ve saldırganlaşan PKK, terörün yeni bir evresindedir.


Güvenlik kaynakları: Teyit edemiyoruz

Haber Merkezi
Ahrar-u Şam’a bağlı Tel Hamis Tugayları örgütünün, PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Bahoz Erdal’ı öldürdüğünü açıklamasından sonra olaya ilişkin belirsizlik devam ediyor. Aydınlık’a bilgi veren güvenlik kaynakları, “Şu anda öldürülüp, öldürülmediğini teyit edemiyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor” dedi.

Kamışlı- Afrin- Kandil
Suriyeli bir kaynak ise Bahoz Erdal’ın Kamışlı, Afrin ve Kandil arasında dolaştığını vurgulayarak, “Bahoz Erdal açık bir hedefti. Suriye’deki olayların başlamasıyla birlikte Bahoz Erdal, Kamışlı, Afrin ve Kandil arasında mekik dokuyordu. Bu açılım süreci sırasında Türkiye’nin Bahoz Erdal’ı öldüreceği fırsatlar doğdu. Ancak, sürecin riske girmemesi için bu girişimden vazgeçildi” diye konuştu.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.