Kandil kaçın talimatı verdi

Güvenlik güçlerinin aralıksız operasyonlarıyla zor durumda kalan PKK, Kandil’den telsizle verdiği talimatta dağdan Yüksekova’ya inen militanlarına ‘yurtdışı kırsalına çekilin’ talimatı verdi.

Kandil kaçın talimatı verdi
14 Nisan 2016 Perşembe 11:36

Aydınlık / Ankara

Yüksekova’da yürütülen operasyonlarda PKK zor durumda kalınca dağ kadrolarından gönderdiği elemanlara “kaçmaları” talimatını verdi. Güvenlik birimlerinden edinilen bilgilere göre, PKK’lıların kendi aralarında yaptıkları telsiz konuşmalarının şifreleri çözüldü. Yapılan çözümler ele geçirilen PKK’lıların ifadeleriyle ve üzerlerinde bulunan el yazılı notlarla karşılaştırıldı.

‘EN AZ ZAYİATLA TERK EDİN’
Yapılan incelemeler ve istihbari bilgilerde Kandil’den PKK’nın kırsaldan Yüksekova’ya gönderdiği yetişmiş elemanlara, “En az zayiatla ve verebileceğiniz en çok hasarla Yüksekova’dan ayrılarak yurtdışı kırsalına çıkın. YPS’yi şehirlerde bırakın, çatışmaya devam etsinler” talimatı verdiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Yüksekova’dan dağa doğru yaşanan PKK hareketliliğinin de bu talimatla gerçekleştiği bildirildi.
PKK’nın tavrını değerlendiren güvenlik birimleri, “PKK yetişmiş elemanlarını korumaya alırken, şehirlerde ‘Öz Savunma Güçleri’ adıyla oluşturduğu eğitimsiz kadrolarını ortada bıraktı. Onların çatışmalarda ölmesi yolunu seçti. Verilen talimat bu” değerlendirmesi yaptılar.

ÖZYÖNETİM FİYASKOSU
PKK’nın özyönetim hamlesinin fiyaskoyla sonuçlanacağını gördüğünü kaydeden güvenlik yetkilileri, elde edilen istihbari bilgiler ve telsiz konuşmalarından çıkan sonuçları şöyle yorumladılar:
“Bölücü Terör Örgütünün yöneticileri il ve ilçelerdeki çatışmalarda başarısız olduklarını açıkça gördüler. Kazılan hendeklerle, aylarca yapılan hazırlıklarla, şehirlere yığılan onca patlayıcı ve silahla bir sonuç alamadıklarını, alamayacaklarını anladılar. TSK ve güvenlik birimlerinin kararlı bir şekilde ortaya çıkması sonrası vatandaşın kendilerinin değil güvenlik güçlerinin yanında yer aldıklarını net bir şekilde kavradılar. Asker ve polisin moralinin bozulmadığını, aksine mücadele azminin arttığını hissettiler. Halk desteğini kaybettiklerini, Batı illerindeki yandaşlarının kendilerini terk etmeye başladığını gördüler. Bu arada bütün çabalarına rağmen bekledikleri uluslararası desteği de alamadılar. Şimdi verilen kayıpların sorgulamasına başladılar. Kendi aralarında suçlu arama tartışmasına girdiler. Önümüzdeki günlerde çok daha zor durumda kalacakları açık. Bu nedenle dağa çekilerek durumu kurtarma ve zaman kazanma derdine düştüler.”

DEPOLAR YOK OLDU
PKK’yı zor durumda bırakan noktalar arasında yurt içinde ve yurt dışında oluşturdukları cephaneliklerin imha edilmesi olduğunu da vurgulayan güvenlik yetkilileri, “PKK hiç beklemediği ölçüde darbe aldı. Uzun süre yürütülen istihbarat sonucunda PKK’nın yurt içinde ve yurt dışındaki silah depolarının yüzde 90’ını kaybettiler” bilgisi verdiler.
PKK’nın uyuşturucu ve kaçakçılıktan elde ettiği gelirlerin de önemli ölçüde azaldığını ifade eden güvenlik yetkilileri, PKK’nın peş peşe yediği darbelerle “açılım” sürecinde elde ettiği olanakların önemli ölçüde çökertildiğini bildirdiler.

PKK TEMİZLİĞİ DEVAM EDİYOR
Yüksekova’da PKK’ya yönelik operasyonlar bütün hızıyla sürerken, ilçe merkezinde açılan hendekler kapatılarak yollar tekrar kullanılacak hale getiriliyor. PKK’nın halkın günlük yaşamına verdiği zararların ortadan kaldırılması için çok yönü bir çalışma sürdürülüyor. Bu çalışmalar sürerken, teröristlerce yakılan, yıkılan binalarda arama tarama faaliyetleri de devam ediyor. Binalara yerleştirilen patlayıcılar tek tek temizleniyor. Güvenlik yetkilileri yürütülen operasyonlarla ilgili bilgi verirken, “Teröristlerin kendilerini gizlemek ve kaçışlarını kolaylaştırmak amacıyla kullandıkları cansız mankenler bulundu. Evleri birbirine bağlayan tüneller tespit edildi” dediler.

CHP HEYETİ YÜKSEKOVA’YA GİREMEDİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak başkanlığındaki CHP heyeti, güvenlik gerekçesiyle Yüksekova’ya alınmadı.
Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak başkanlığında 10 kişilik heyet, Hakkari-Yüksekova yol ayırımındaki Yeniköprü Jandarma Karakolu’na gelerek askeri yetkililerle görüştü. Görüşme sonrası Budak, Yüksekova’ya gitmek istediklerini, fakat güvenlik gerekçesiyle ilçeye alınmadıklarını kaydederek, “Askerlerle görüştük, Yüksekova’daki durumu kısmen öğrendik. Vali Beyle de görüşeceğiz. Durumu yerinde tespit edeceğiz. İhtiyaçları tespit edeceğiz. O ihtiyaçlarla da ilgili CHP olarak bir çalışma yapacağız. Yardım TIR’larımızı göndereceğiz. Hazırlıklarımız tamam” dedi.

SİLOPİ’DE OPERASYON
Güvenlik yetkilileri, sağlanan huzuru tekrar bozmaya çalışan bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek için Silopi’de de operasyonlara devam edildiğini bildirdiler. PKK’lılarca yer altına gömülen silah ve patlayıcıların eğitimli köpeklerle tespit edildiğini kaydeden yetkililer, “Teröristler tarafından güvenlik güçlerimizin geçiş yapacağı yollara döşenmiş el yapımı patlayıcıları da tespit edilerek imha edilmiştir. Teröristler el yapımı patlayıcılarının etkisini artırmak için tüpleri kullanmaya devam etmektedirler” diye konuştular.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.