İstikrarsızlaştırma bombası

Düğün gününü kana bulayan saldırıda 51 yurttaşımız hayatını kaybederken 69 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD’in düzenlemiş olabileceği değerlendirilirken 12-14 yaşında bir çocuğun canlı bomba olarak kullanıldığı belirtiliyor

İstikrarsızlaştırma bombası
21 Ağustos 2016 Pazar 10:36

Gaziantep’in merkez Şahinbey ilçesinde sokakta yapılan düğünde kalabalığın arasına karışan canlı bomba terörist, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 17’si ağır olmak üzere 69 yaralı var. Saldırıda 12-14 yaşında bir çocuk canlı bomba olarak kullanıldı. Gelin Besna ile damat Nurettin Akdoğan’ın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Saldırıda terör örgütü IŞİD şüphesi değerlendiriliyor.
Olay, önceki gece saat 22.50 sıralarında Beybahçe mahallesinde meydana geldi. Terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kentlerden göç eden vatandaşların yoğun olarak yaşadığı mahallede, Siirt’in Pervari ilçesinden göç eden iki ailenin gençlerinin, sokakta yapılan kına gecesine giden terörist, davetli gibi kalabalığın arasına karıştı. Canlı bomba, üzerindeki bombayı infilak ettirdi.

HASTANELERE AKIN ETTİLER
Yaralılar, ambulanslarla Doktor Ersin Arslan, Şehit Kamil ve 25 Aralık devlet hastaneleri ile bölgede bulunan özel hastanelere kaldırıldı. Saldırıyı televizyondun duyan Gaziantepli vatandaşlar, kan ihtiyacı olma ihtimaline karşın hastanele akın etti, kan vermek istedi. Bilgi almak isteyen yaralı yakınları ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Bunun üzerine polis ekipleri, hastane bahçelerinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

‘2 ŞÜPHELİ KAÇTI’ İDDİASI
Bu arada, görgü tanıkları, canlı bombanın yanında 25 yaşlarında 2 kişi ile geldiği, patlamanın ardından da olay yerinden kaçarak uzaklaştığını iddia etti. Polis ekiplerinin, 2 şüphelinin yakalanması için çalışma başlattığı belirtildi.

CANLI BOMBA YELEĞİ BULUNDU
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili 6 savcı görevlendirdi. Savcılar, ilk incelemede olayla ilgili bazı bulgulara ulaştı. Olay yerinde bir parçalanmış canlı bomba yeleği elde geçirildi.

12 YAŞINDA CANLI BOMBA
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasını ziyaret ettikten sonra saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “12-14 yaşlarında bir canlı bomba ya patladı ya da patlatıldı” dedi. Saldırıda IŞİD izi olduğuna işaret eden Erdoğan, “Şu an itibariyle Valiliğimiz, emniyet teşkilatımız, vardıkları ilk kanaatler, bir DAİŞ (IŞİD) eylemi olduğu istikametinde. Malum son dönemlerde Gaziantep’te DAİŞ’in böyle bir yapılanması veya yer bulma gayretleri söz konusuydu. Birçok yoğun operasyonlar yapıldı, yapılıyor. Şu anda tabii ki orada güvenlik güçlerimizin bu çalışmaları çok daha yoğun bir şekilde devam edecektir” diye konuştu.

‘BİZ BUNLARI HAK ETMEDİK’
Saldırının yapıldığı mahallede yaşayan vatandaşlar yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Halasının kızının düğününe katıldıklarını söyleyen yaralılardan 12 yaşındaki Mehmet Can Gürbüz, alevlerin üstlerine doğru geldiğini anlattı. Herkesin o sırada yere yattığını dile getiren Gürbüz, “Biz bunları hak etmedik. Allah onların belalarını versin. Onların yüzünden yengem ve kızları öldü” ifadesini kullandı.

‘DÜĞÜN BİTMİŞTİ HERKES DAĞILACAKTI’
Dört çocuğundan birinin saldırıda yaralandığını söyleyen Ateş, “Terörü lanetliyorum. Gelin ve damadın en mutlu gününü zehir ettiler. Orada masum çocuklar vardı. Kimsenin suçu yoktu. Zaten düğün de bitmişti. Herkes dağılacaktı” diye konuştu. Damadın kardeşi Şükrü Akdoğan da patlamanın bir anda meydana geldiğini belirterek her yerin paramparça olduğunu söyledi. Akdoğan, “Hiçbir şey göremedik. Paramparça olan insanlardan başka hiçbir şey görmedik. Terörün Allah belasını versin. Allah yapanın yanına koymasın” dedi.

GAZİANTEP AJAN KAYNIYOR
Eski CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker Gazinatep’teki ajan faaliyetlerini gündeme getirdi. Gaziantep’te ajanların cirit attığını kaydeden Şeker, “Şu anda Gaziantep’te dünyanın her ülkesinden ajan var. Suriyelilere yardım adı altında faaliyet gösteren tüm örgütler karanlık iş peşindeler. 1. Körfez Savaşı sonrasında Irak’ın Kuzeyi de böyleydi. Irak o ajanların faaliyetleriyle bölündü. Şimdi aynı durum Gaziantep’te, Urfa’da, Kilis’te, Mardin’de, Hatay’da var” diye konuştu.

DÜĞÜNE SALDIRACAKLARI BİLİNİYORDU
Gaziantep’te IŞİD imamlarından birinin sıkışınca evdeki bombayı patlatarak intihar ettiğini hatırlatan Şeker şunları söyledi:
“Ne yazık ki istihbarat çok zayıf. Suriye’de silahlı mücadele yürüten örgütlerin faaliyetler izlenmiyor. Gaziantep’te IŞİD’in hastanesi vardı. Yaralılarını getirip tedavi ettiriyorlardı. En son kendini patlatarak intihar ettiği söylenen IŞİD imamının evinde yapılan aramada çok sayıda belge ele geçirildi. Bunların birinde de bir düğüne saldırı yapmak için izin istendiği bilgisi var. Ama bu istihbarat değerlendirilmedi. Düğün sahipleri uyarılmadı. Saldırı emrini veren üst akılın kargaşa planladığı açık. Önümüzdeki günlerde camilere saldırı olabilir. Irak’ta da aynı yöntem izlenmedi mi? Şimdiden gerekli önlemler alınmalı.”

BELEDİYE BAŞKANINDAN PROVOKASYON UYARISI
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, terör saldırına ilişkin, “Özellikle Türk-Kürt, etnik milliyetçilik üzerinden bir provokasyonla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz” dedi. Saldırının zamanına dikkat çeken Şahin, iyi analiz edilmediği takdirde bu terör saldırısının, niyetinin ve sonucunun çok iyi görülemeyeceğini söyledi. Zamana bakıldığında 15 Temmuz’da yapılmaya çalışılan darbe için FETÖ’nün seçildiğini ifade eden Şahin, “Fakat istedikleri sonucu alamadıklarında özellikle iç karışıklıkla toplumu ayrışma noktası olarak gördükleri, özellikle etnik milliyetçilik üzerinden veya mezhepler üzerinden çatışma ortamı sağlayarak 15 Temmuz’da yapamadıkları darbeyi toplumun dinamikleri üzerinden devam ettirmek ve iç kargaşayı devam ettirmek üzere yapılan bir çalışmayla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.
Kentteki birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti: “‘Neden orası seçildi’ diye bakıldığında aslında her mahallemizde Kürt-Türk var, aileler, evlilikler, komşuluklar var. Şehrin genel yapısı itibarıyla birlikte yaşama anlayışı çok hakim. Bu bölge (saldırının olduğu yer) Pervarililerin ve Siirtlilerin birlikte yaşadığı bir bölge. Siirtliler bizim can kardeşlerimiz, birlikte o kadar güzel iş yapıyoruz ki onların dernek başkanlarıyla çok iyi ilişkilerimiz var. O bölgede özellikle Türk-Kürt, etnik milliyetçilik üzerinden bir provokasyonla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz.”

HDP’NİN TAVRI İÇ KARIŞIKLIĞA NEDEN OLUR
HDP’nin Gaziantep’teki düğünde meydana gelen terör saldırısıyla ilgili tutumunu da değerlendiren Fatma Şahin, burada farklı bir durumla karşı karşıya olunduğuna dikkati çekti. Şahin, “Polis kardeşlerimiz şehit olduğunda veya bu olay olduğu zaman biz HDP’nin hiçbir milletvekilinden veya hiçbir eş başkanından veya genel başkanından bir açıklama duymadık. Ama bu bölgeyle alakalı veya başka bir terör örgütünün eylemi üzerinden çalışma olduğu zaman ‘bu tamamen Kürt vatandaşlarına yapılmış bir terör saldırısıdır’ deyip yeni bir ayrışmasının yeni bir provakasyonun ve yeni bir iç karışıklığın nedeni olacak durumla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz ve bu ayrımcılığı kınıyoruz. Karşı tarafın hala PKK ile olan gönül bağını, mesafesini kapatmadan bunun üzerinden yeniden siyasi provakasyonları yaptığını görüyoruz” diye konuştu.

DÜĞÜNDEN GERİYE KALAN ACI LİSTE
Düğünü kana bulayan saldırda hayatını kaybeden 51 kişiden 10’unun otopsi ve kimlik tespiti çalışmaları devam ederken kimliği belirlenen 41 kişi şunlar: Fatma Abdullah, Gurbet Akcan, Kamil Akdoğan, Bünyamin Akdoğan, Saliha Akdoğan, Muhammet Alpaslan, İsmail Alpaslan, Muhittin Alpdoğan, Ubeyit Alpdoğan, Hasan Alpdoğan, Kamile Ayhan, Nur Huriyet Ayhan, Metin Caner, Hüsam Cuma, Abdulhamit Çelikten, Süleyman Durak, Serhat Eryılmaz, Devran Eryılmaz, Emine Nisa Gören, Mirgin Gürbüz, Salih İlper, Yusuf İlter, Murat Kalay, Hakkı Okur, Mehmet Ali Özcan, Nergiz Özcan, Kerem Özer, Semanur Özer, Mehmet Ali Taş, Devran Toruman, Osman Toruman, Vesile Toruman, Sinan Urtekin, Ahmet Urtekin, İbrahim Urtekin, Mehmet Urtekin, Muhammet Yağız, Aliye Yağız, Süreyya Yağız, Orhan Yavuz ve Şükran Ayhan.

SALDIRI HANGİ ORTAMDA GELDİ?
Saldırının gerçekleştirildiği ortam saldırının asıl amacını da ortaya koyuyor. ABD’nin kumanda ettiği IŞİD saldırısı öncesinde yaşanan gelişmeler şöyle:
| ABD/FETÖ darbe girişimi bastırıldı.
| Türkiye Rusya anlaşması. Erdoğan- Putin görüşmesi ve işbirliği kararı alınması
| Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası Türkiye-İran ilişkileri hareketlendi. Suriye konusunda Türkiye-Rusya-İran işbirliği kararı alındı.
| Eş zamanlı olarak Çin de devreye girdi. Çin Halk Ordusu’nun Uluslararası İşbirliği’nden sorumlu komutanı Guan Youfei Suriye’ye giderek Suriye ile askeri işbirliğini geliştireceklerini açıkladı. Youfei Suriye’deki Rus komutanlarla da bir araya geldi.
| Türkiye-Rusya-İran işbirliğine Suriye’nin de katılması tartışılmaya başlandı.
| Başbakan Binali Yıldırım Türkiye’nin Esad’a ‘evet’ dediğinin sinyalini verdi.
| Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdat, masada Türkiye’nin olmasına yeşil ışık yaktı.
| Rusya-İran-Türkiye işbirliğinin hemen arkasından Esad yönetimi ABD’nin “kara gücüm” dediği PKK/PYD’yi vurmaya başladı.

BIDEN’A HAZIRLIK
Savunma Güvenlik DışPolitika Analisti Cahit Armağan Dilek G yaptığı değerlendirmede, “Gaziantep saldırısında hedef kitle ve saldırının meydana geliş şekline bakılırsa 20 Temmuz 2015 Suruç saldırısının kopyası. Baş ve tek şüpheli IŞİD. Suruç’tan sonra neler yaşadığımız malum, büyük bir terör sarmalı ve felaket. Şimdi sanki daha büyüğü geliyor” dedi.
Bu saldırının PKK’nın Çözüm Süreci için hazırız açıklaması yaptığı gün gerçekleşmesine de dikkat çeken Dilek, “Şimdi PKK temize çıkarılarak, PYD/YPG’nin Münbiç ve el Bab operasyonuna karşı çıkılmaması gerektiği fikri işlenecek” diye konuştu.
Türkiye’nin Rusya’dan sonra Suriye ile de ilişkilerini geliştirmek için harekete geçtiğini hatırlatan Dilek, “PYD/YPG’ye karşı muhtemel bir Türkiye-Suriye işbirliğini de oluşturabilecektir. İşte tam da bu süreçte Türkiye’nin PKK/PYD’yi hedef almasının önüne geçmek için esas düşmanın IŞİD olduğunu Türkiye’nin IŞİD’e yönlendirilmesi için bu saldırı manidardır” ifadelerini kullandı. Dilek daha sonra şunları söyledi:
“Bu arada ABD Başkan Yardımcısı Biden gelmeden ortamın hazırlanmakta olduğunu da söylememiz lazım. Biden şimdi, ‘Bakın esas tehdit IŞİD. PKK çözüm sürecine hazırız diyor. PKK ile masaya oturun, IŞİD’e odaklanın. Bu çerçevede Rusya liderliğindeki ittifaka değil ABD liderliğindeki koalisyonla çalışmaya devam edin’ diyecek. Türkiye ciddi bir tehditle karşı karşıya. Bütün bunlara karşı durmak, kendi çıkarlarınızı koruyabilmek için tam da TSK’ya ihtiyaç duyulan bir andayız. Eğer arkasında kuvvet kullanma tehdidi yapabileceğiniz bir Ordu’nuz yoksa dış politikadan sonuç almanız mümkün değildir. Dolayısıyla bunu yapmak isteyen Türkiye’nin TSK’yı da etksiz hale getirecek, zafiyetler yaratacak sözde yeniden yapılandırma düzenlemelerinden vazgeçmesi, bizzat askerler tarafından da bilinen aksaklıkların giderilmesi haricinde TSK’nın ayarlarıyla oynamaması gerekecektir.”

KORİDOR HATTI
ABD’liler Suriye’de ABD planlarına karşı direnen ve Rusya, İran’la işbirliğine giren, Esat yönetimine ile de ilişkiye girmeye hazırlanan Türkiye’den rahatsızlıklarını birçok platformda dillendirmeye başladılar. Diplomatlar ve terör uzmanları “ABD’nin Türkiye’yi uyarma ve kendi iç sorunlarıyla boğuşturma” taktiği izlediklerini ifade ediyorlar.
Bir başka nokta da son dönemde gerilimin arttırılmak istendiği yerlerin, resmen kurulması planlanana 2. İsrail Devleti açısından hayati önemde olan “koridor” hattında olması. Gaziantep’te Kürt-Türk, Hatay’da Alevi-Sünni kışkırtması hesaplandığını vurgulayan terör uzmanları Gaziantep’te patlatılan bombanın amaçlarından birinin de bu olduğunu söylediler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.