İstiklal Caddesi'nde canlı bomba saldırısı: 4 ölü

Canlı bomba terörü İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’ni hedef aldı. Canlı bomba hariç 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 39 kişi yaralandı. 7 kişinin durumunun ağır olduğu öğrenilirken yaralılardan 12’si yabancı uyruklu çıktı

İstiklal Caddesi'nde canlı bomba saldırısı: 4 ölü
19 Mart 2016 Cumartesi 12:00

İstihbarat Servisi
İstanbul’un en kalabalık noktalarından biri olan İstiklal Caddesi’nde dün öğle saatlerinde canlı bomba saldırısı meydana geldi. Saldırı sonucunda canlı bomba ile birlikte 5 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Yaralılardan 12’sinin yabancı uyruklu, 7 kişinin ise durumunun ağır olduğu açıklandı. Son günlerde yapılan terör uyarıları nedeniyle İstiklal Caddesi’nin haftasonu olmasına rağmen dün her zamankinden daha boş olduğu gözlendi.

KAYMAKAMLIĞA YAKIN
Olay dün saat 10.55’te İstiklal Caddesi üzerindeki Beyoğlu Kaymakamlığı binasının önünde yaşandı. İstiklal Caddesi’ne çıkan canlı bomba aralarında İsrailli turistlerin de bulunduğu kalabalığın yanında kendini patlattı. Görgü tanıkları, canlı bombanın sakallı bir erkek olduğunu iddia etti. Saldırının ardından olay yerine gelen çok sayıda ambulans yaralıları 8 ayrı hastaneye taşıdı. Polis, İstiklal Caddesi’ne çıkan yolları yaya ve araç trafiğine kapattı.
Patlamanın ardından ilk açıklama İstanbul Valisi Vasip Şahin’den geldi. Vali Şahin açıklamasında, bir canlı bombanın kendini patlatarak, 4 vatandaşın ölümüne neden olduğunu bildirdi. Vali Şahin, İstanbul’un değişik yerlerinde de bombaların patladığı şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu kaydetti. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da saldırının ardından yaptığı açıklamada, “4 vatandaşımızı kaybettik. 39 yaralı. Yaralılardan 7’sinin durumu ağır, 12’si yabancı uyruklu” dedi.
Sağlık Bakanlığı kısa süre sonra da yaralılar hakkında bir liste yayımladı. Buna göre, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (EAH) 17, Haseki EAH’de 6 (1’i ağır, 1’i öldü), Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 2, Samatya EAH’de 1, Gaziosmanpaşa EAH’de 3, Okmeydanı EAH 3, Çapa Tıp Fakültesi 2, Eyüp Devlet Hastanesi 1 yaralı bulunduğu bildirildi. 12 yabancı uyruklu yaralılar içinde; 6 İsrail, 1 İzlandalı, 1 Alman, 1 Dubai, 1 İran ve 2 İrlandalı olduğu öğrenildi. Saldırıda İsrail vatandaşları, Simha Simon Demri, Yonathan Suher, Avraham Godman; İran vatandaşı Ali Rıza Khalman’ın hayatını kaybettiği açıklandı.

7 SAAT SONRA YAYALARA AÇILDI
İstiklal Caddesi patlamadan 7 saat sonra yayalara açıldı. Beyoğlu esnafı saldırının yaşandığı noktaya yaşamını yitirenler için karanfiller bıraktı. Esnaflar, olay yerine “Korkmuyoruz, buradayız” yazılı dövizler astı.

ASIL HEDEF NERESİYDİ?
İstiklal’deki canlı bomba saldırısını gerçekleştiren teröristin asıl hedefine gitmeye çalışırken patladığı iddia edildi. Diğer iddia ise teröristin turistlerin yanından geçerken bombayı patlattığı yönünde. İlk tahminler ise teröristin Taksim Meydanı’na doğru ilerlediği yönünde. Reuters’ın üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde yetkili, “İlk belirlemelerimize göre saldırgan hedeflediği noktaya ulaşamadan polisten korktuğu için bombayı patlattı. Hedefi daha kalabalık bir yeri ve saati belirlemekti. Ancak panikle saldırıyı gerçekleştirdiğini düşünüyoruz”dedi. Yetkili, PKK’nın “agresif bir şekilde” Nevruz döneminde saldırılar gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirtti. “Buna yönelik girişim ve hazırlıklar olduğunu biliyoruz. Yeni saldırılar gerçekleştirilebilir. Biz de önlemlerle bu saldırıları engellemeye çalışıyoruz” dedi.

GÖRGÜ TANIĞI KONUŞTU
İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlama anındaki dehşeti anlatan görgü tanıkları gözyaşlarını tutamadı.
Yaralılara yardım ettiklerini belirten görgü tanığı, “Kaçarken arkadaşlardan da yaralananlar oldu. Bir an oradan koştuk sonra tekrar geri döndük. Yaralılara yardım ettik. Alışveriş merkezinin dışında meydana geldi patlama. Çok büyük gürültü oldu. Toz duman kalktı. Sanki binalar üstümüze yıkılacak gibi oldu. 4-5 kişinin yerde yattığını gördüm” diye konuştu.
Görgü tanıklarından Osman Kerimoğlu, “Olay çok kötüydü. Allah bir daha göstermesin” dedi. Bir görgü tanığı ise, canlı bombanın sakallı bir erkek olduğunu iddia etti.

2,5 YAŞINDAKİ ASYA’NIN DURUMU İYİ
Canlı bomba saldırısında Adana’dan İstanbul’a gezmek için geldikleri öğrenilen Başaran ailesinin de yaralandığı öğrenildi. Saldırıda, Çilem Başaran ile 2,5 yaşındaki kızı Asya ile 7 yaşındaki kızı Elçin Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, baba Turgut Başaran da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyor. Hastanede bekleyen Başaran ailesinin yakınları, ameliyat edilen Asya ile kardeşi, anne ve babasının durumlarının iyi olduğunu belirtti.

BEŞİKTAŞ’TA GÜVENLİK ZİRVESİ
Saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında güvenlik toplantısı yapıldı. Beşiktaş Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde yapılan toplantı yaklaşık 45 dakika sürdü. Toplantı sonrası bir açıklama yapılmayacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ise patlamaya ilişkin Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’yla birer telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi.

5 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, patlamanın ardından İstiklal Caddesi’ne gelerek inceleme yaptı. Saldırı ile ilgili soruşturma başlatarak, 5 savcıyı görevlendirdi. Soruşturmayı yürütecek olan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu patlamaya ilişkin soruşturma dosyası kapsamında yayın yapılmasını yasakladı.

SALDIRGAN MEHMET Ö. MÜ?
Teröristin kimliğini saptamaya yönelik çalışmalar devam ederken, polis patlama sonrası güvenlik kamerası kayıtlarındaki görüntülerden IŞİD’e katıldığı düşünülen ve ‘terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak aranan Mehmet Ö. olabileceği ihtimali üzerine de ayrı bir çalışma daha başlattı. İstanbul’dan gelen patlama öncesi canlı bombanın fotoğrafları IŞİD şüphelisi Mehmet Ö.’ün, Gaziantep’te yaşayan fabrika işçisi olan babasına gösterildi. Baba Ö. de net olmayan fotoğraftaki kişinin uzun süredir kayıp olan Suriye’de olduğunu düşündükleri ancak bir süre önce İstanbul’da olduğunu haber veren oğluna benzediğini söyledi. Bunun üzerine DNA eşleştirmesi için Mehmet Ö.’nün babasından kan, kıl ve tükürük örnekleri alınarak kriminal incelemeye gönderildi. Yapılacak eşleştirmenin ardından canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin Mehmet Ö. olup olmadığının netlik kazanacağı bildirildi.

‘İKİNCİ CANLI BOMBA BENİM!’
Canlı bomba saldırısı sonrası incelemeler sürerken, cep telefonu ile konuştuğu sırada bir şahsın bağırarak, “2. canlı bomba benim” demesi paniğe neden oldu. Şahsın telefon konuşmalarını duyan çevredeki esnaf, durumu polise bildirdi. Polis, şahsı durdurarak arama yaptı. Arama sonrasında şahısta herhangi bir bulguya rastlanılmazken, şahıs ailevi sorunları olduğunu ileri sürdü. Çevredeki vatandaşlar ise şahsa tepki gösterdi. Şahıs polis tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü.

YAYIN YASAĞI KALDIRILDI
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), patlamadan hemen sonra geçici yayın yasağı getirilmesine karar verdi. RTÜK yayın yasağının, patlama anı, olay yeri, yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntüleri kapsadığını açıkladı. Ancak akşam saatlerinde yeni bir açıklama yapılarak yasağın kaldırıldığını duyuruldu.

VALİ ŞAHİN: SALDIRININ KONSOLOSLUK UYARISIYLA İLGİSİ YOK
İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yaralıları ziyaret etti. Vali Şahin, ziyaretinin ardından açıklama yaptı.

30 YARALIDAN 7’SİNİN DURUMU AĞIR
Canlı bomba eylemine ilişkin bilgi veren Şahin, “Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 39 kişi yaralandı. 39 kişinin 9’u taburcu edildi. 30 yaralının 7’sinin durumu ağır. 39 kişiden ise 24’ü yabancı uyruklu” dedi. Şahin, Şişli Etfal Hastanesi’nde ise 16 yaralının 4’ünün durumunun ağır olduğunu, 3 kişinin de farklı hastanelere sevk edildiğini açıkladı. Canlı bombanın terör örgütü IŞİD üyesi olup olmadığı yönünde bir soruya yanıt veren Şahin, araştırmanın devam ettiğini söyleyerek bu konuda herhangi bir açıklama yapmak için henüz erken olduğunu ifade etti. Bir güvenlik açığı olup olmadığına ilişkin bir soruya ise “Biz elimizden gelen tedbirleri en iyi şekilde almaya devam ediyoruz. Bu konu ayrıca incelenecektir” yanıtını verdi.

O UYARIYLA BU OLAY ARASINDA BAĞLANTI YOK
Valiliğin, yabancı ülke temsilciliklerinin uyarılarına karşı yaptığı açıklamanın sorulması üzerine Şahin “O uyarıyla, istihbaratla, bugün gerçekleşen olay arasında doğrudan bir bağlantı yok. Dolayısıyla oradaki açıklama, o olayla, olgu ile ilgiliydi. Bu konunun olayla ilgilisi olmadığını şimdilik düşünüyoruz” diye konuştu.

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ LEKESİZ: İTİBAR ETMEYİN
Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, “Kasten yayılmaya çalışılan asılsız haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur” dedi. Lekesiz, “Toplumu korku, panik ve kargaşaya sevk etmek amacıyla kasten yayılmaya çalışılan asılsız haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur” ifadelerini kullandı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Taksim’de meydana gelen terör saldırısında yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Lekesiz, “Toplumu korku, panik ve kargaşaya sevk etmek amacıyla kasten yayılmaya çalışılan asılsız haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur” dedi.

NATO GENEL SEKRETERİ İSTANBUL’DAKİ SALDIRIYI KINADI
NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg İstanbul’daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı. Stoltenberg, saldırıyı “Masum sivilleri ve müttefikimiz Türkiye’yi hedef alan başka bir terör saldırısı” olarak nitelendirdi. Stoltenberg kurbanların ailelerinin ve Türkiye’nin acısını paylaştığını ifade ederek, “Terörizm meşruiyeti olamaz. NATO müttefikleri terörün her türlüsüyle mücadelede Türkiye’nin yanındadır” dedi.

İSRAİLLİ DİPLOMAT TÜRKİYE’YE GELİYOR
İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında çok sayıda vatandaşı yaralanan İsrail, en üst düzey diplomatını İstanbul’a gönderiyor. İsrail Dışişleri Sözcüsü Emmanuel Nashon’un açıklamasına göre saldırıda 3 İsrail vatandaşı hayatını kaybetti. 9 yaralı İsrailli’nin ülkeye geri getirilmesi için İsrail hükümeti ambulans uçak gönderdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emanuel Nahshon, Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi toplantısı için ABD’de bulunan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dore Gold’un ziyaretini yarıda kesip bugün İstanbul’a geleceğini duyurdu.

İRAN, TÜRKİYE DEVLETİ VE MİLLETİNİN
ACISINI PAYLAŞMAKTADIR

İran’ın Ankara Büyükelçiliği, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde düzenlenen terör saldırısını kınadı. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, İran’ın Türkiye devleti ve milletinin acısını paylaştığı belirtilerek, “İstanbul’da cani bir şekilde gerçekleştirilen bombalı eylem, şiddet ve aşırıcılığın gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Söz konusu eylemi, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak kınar, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine başsağlığı dileriz” ifadelerine yer verildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.