İşçi yatağı Gebze’den birlik mesajı

1 Mayıs’ın Gebze’deki adresi Kent Meydanı’ydı. İşçi katılımının yoğun olduğu etkinlikte birlik ve laiklik mesajları öne çıktı. İşçiler mücadele kararlılığını vurguladı. ‘Sermaye ve iktidarın kirli ittifakını bozacağız!’ dedi

İşçi yatağı Gebze’den birlik mesajı
02 Mayıs 2016 Pazartesi 11:33

Tarık Tekgözli / Deniz Bilici
Fotoğraflar:
Akadur Tölegen, Alpay Tuğlu, Tarık Tekgözli, Deniz Bilici

Gebze Kent Meydanı dün, Sendikalar Birliği öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün adına ve anlamına yakışır bir kutlamaya sahne oldu. 319 bin nüfuslu ilçenin 266 bininin çalışanlardan oluştuğu ilçede emekçiler alanı Türk bayrakları ve sendika flamalarıyla doldurdu. Emniyet birimlerinden alınan bilgiye göre mitinge 6 bin kişi katıldı.
Güvenlik güçlerimizin Güneydoğu’da teröre karşı yürüttüğü operasyonlar ve halka yönelik bombalı saldırıların unutulmadığı eylemde işçilerin talepleri öne çıktı. Alandan; “Kıdem tazminatına uzanan eller kırılsın”, “İşçiler birleşin iktidara yerleşin”, “Yaşasın 1 Mayıs alanlardayız”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Kiralık işçi olmayacağız” sloganları yükseldi.

ŞEHİTLER İÇİN SAYGI DURUŞU
Saat 9.30’da Cuma Pazarı’nda toplanarak Kent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen emekçiler ve cumhuriyetçi güçler alana büyük coşkuyla girdi. 1 Mayıs İşçi Marşı’nın söylenmesiyle başlayan etkinlik tüm katılımcıların alana ulaşmasının ardından 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybeden emekçiler ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

HEP BİR AĞIZDAN İSTİKLAL MARŞI
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın söylendiği etkinlikte daha sonra Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz tarafından ortak bildiri okundu. Akyüz’ün “İşçiler, kamu emekçileri, emekliler, İşsizler, gençler, kadın işçiler... Daha iyi bir yaşam ve güzel bir gelecek için üreten, çalışan, alınteri döken tüm emekçiler, 1 Mayıs’ta bu meydanda haklarımız ve onurumuz için bir araya geldik” sözleriyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti:
“1 Mayıs, sömürünün, açlığın, yoksulluğun ve baskının olmadığı insanca bir dünya özlemiyle çalışan emekçilerin günüdür. Dünyanın tüm işçilerinin sömürü ve zulme karşı sesini yükselttiği, ortak bir mücadele ortaya koyduğu bir gündür. Bundan 130 yıl önce Amerika’da 8 saatlik işgünü talebiyle başlayan mücadele, yıllardır emeğe yönelen tüm saldırılara karşı sürüyor. Bu meydanda hepimiz biriz; aynı amaçla buradayız. Burada, kadın-erkek, kamu-özel, taşeron işçisi-kadrolu işçi, beyaz yakalı-mavi yakalı, kayıtlı-kayıt dışı, ayrım yapmadan, tüm sektörlerden emekçiler olarak birlik ve beraberlik içerisinde sesimizi yükseltiyoruz. Bizi bölmeye, tezgahtaki arkadaşını diğerine düşman etmeye çalışanlar ile terör saldırılarıyla korku toplumu yaratmaya çalışanların aynı amaca hizmet ettiğini biliyoruz.

‘İNSANLIK BOMBALARDAN GÜÇLÜDÜR!’
Bu tehdit işçi sınıfına sökmez. Emeğin birleştiriciliği, milyonlarca emekçinin ortak değerleri ve mücadelesi, terörün amacına ulaşmasını engelleyecektir. Toplumsal barış emeğin öncülüğünde sağlanacaktır. İnsanlık bombalardan güçlüdür! 2016’nın 1 Mayıs’ında ülkemiz böyle hassas bir dönemden geçerken, emeğe dönük saldırılar da had safhadadır. Emekçilerin susmasını, korkmasını, daha azına kanaat etmesini bekleyenler, işçi sınıfına en ağır saldırıları gündeme getirmektedir. Kiralık işçilik düzenlemesi ile işçilerin köleleştirilmesi hedeflenmekte, daha düşük ücrete, güvencesiz, sendikasız ve kötü koşullarda çalışmaya zorlanmaktadır.
Ülkemiz bir emek cehennemine döndürülmeye çalışılmaktadır. Kıdem tazminatımıza göz dikilmekte, patronların cepleri dolsun diye en temel hakkımız tartışma konusu yapılmaktadır. Kurulmak istenen fon hesabıyla, birikimlerimiz yağmaya açılacak ve çarçur edilecektir. Kıdem tazminatı, işçi sınıfı ve sendikaların kırmızı çizgisidir. Patronların bize lütfu değil, işçinin alınteriyle kazandığı hakkıdır. Emekçilerin ne köle gibi kiralık işçi olarak çalışmaya ne de kıdem tazminatını yedirmeye niyeti vardır! Sermaye ve iktidarın işçi düşmanlığında yaptığı bu kirli ittifakı bozacağız!”

AKILLARDA ‘BİRLİK’ MESAJI KALDI
Ortak bildirinin okunmasının ardından etkinlik konserle devam etti. Halk sanatçısı Binay Koçak’ın bağlamasından çıkan notalarla işçiler halaya durdu, hep birlikte türkülere eşlik etti. Coşku ve kararlılığın hakim olduğu Gebze’deki İşçi Bayramı, konserin ardından sona erdi. Emekçiler yavaş yavaş alanı boşaltırken işçi yatağı Gebze’deki 1 Mayıs’tan akıllarda kalan “Birlik” mesajı oldu.

‘ÖZLENEN 1 MAYIS’I YAŞADIK’
İşçi yatağı Gebze’deki 1 Mayıs kutlamalarına DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun yanı sıra Türk-İş’e bağlı eski Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da katıldı. Başkanlar ve işçiler Gebze’deki 1 Mayıs’ı Aydınlık’a değerlendirdi.
Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu: Tüm konfederasyonlara bağlı sendikaların bir araya gelerek sorunlarını, taleplerini dile getirdikleri tam bizim özlediğimiz coşkulu 1 Mayıs oldu. Tabi günlerdir bir meydan tartışması oldu. Ama bizim haklı olduğumuzu Başbakan teyit etti. “Taksim tabusunu yıktık” dedi. Biz Taksim tabusunu yıktırtmayacağız. Biz Taksim’de mutlaka 1 Mayısları kutlayacağız. Ama bu dönem itibarıyla işçi kenti olan Gebze’de böyle coşkulu 1 Mayıs olması, bizim açımızdan geleceğe ışık tutan bir görüntü oldu.
Bu saldırılara karşı buradan aldığımız enerjiyle daha dik bir mücadeleyi bundan sonraki sürece sevk edeceğiz.

‘SENDİKALARIN KATILIMI YOĞUNDU’
Eski Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın: Gebze 1 Mayıs’ı her yıl olduğu gibi gayet güzeldi. Özellikle işçilerin katılımı açısından Gebze’deki 1 Mayıslar benim için çok önemlidir. Bu sene de yoğun olarak Petrol-İş Sendikası, Birleşik Metal-İş Sendikası ile diğer sendikalarının yoğun katılımı vardı. Tabi 1 Mayıs her şeyden evvel özüne, ruhuna ve geleneğine uygun şekilde kutlanması gerekir. Ama üzülerek söylüyorum ki şu anda birçok konfederasyon 1 Mayıs’ı özünden, geleneğinden ve ruhundan saptırmak için her şeyi yapıyor.
Alandan kaçıyorlar. 1 Mayıs’tan kaçınılmaz, 1 Mayıs yaşanır ve yaşatılır. 1 Mayıs bir mücadele günüdür. 1 Mayıs aslında bir bayram günü de değildir. Anma günüdür, mücadele günüdür. Birliğin ve dayanışmanın en üst seviyeye çıkarıldığı bir gündür. Herkesin 1 Mayıs’ını kutluyorum.

‘BAĞIMSIZ BİR HAREKET İÇERİSİNE GİRMELİYİZ’
Petrol-İş Sendikası Mecaplust Fabrikası İşyeri Baştemsilcisi Abdülkadir Kanca:
Kıdem tazminatının gasp edilmesine ve yasalaştırılmak istenen kiralık işçi bürolarına karşı taleplerimizi dile getirdik. Fakat 1 Mayıs dünyada bayram olarak kutlanırken biz sadece taleplerimizi dile getirmek için alanlara çıkıyoruz. Bu da koskoca senede 1 güne tekabül ediyor. Bu anlayışın değişmesi gerektiğini düşünüyorum. İşçiler sadece 1 Mayıs’ta değil haklarına yönelik saldırılar olduğu her zaman alanlara çıkmalı. Bir işçinin sadece ekonomik talepleri olmamalı. Siyasal ve sosyal talepleri de olmalı.
Toplumun çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda bir işçi düşünmeli. Ama bizi bir ekmeğe muhtaç ettikleri için bunları düşünemiyoruz. Aklımızdaki tek şey akşam eve nasıl ekmek götürebiliriz, bunu düşünüyoruz. Bunun kavgası içerisindeyiz. Kimse düşünen araştıran işçi istemiyor.
Hükümet de bunun alt yapısını oluşturmak için eğitim sistemine saldırıyor, çalışma hayatına saldırıyor, sosyal yaşantımıza saldırıyor. Bunun için artık sendikalı sendikasız işçiler bir araya gelmeli, buluşmalı, tartışmalı ve tamamen bağımsız bir hareket içerisine girmeli.

HDP YUHALANDI
Alfabetik sıraya göre yürüyüşe geçen sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri alana giriş yaptıklarında kürsüden anonsları yapıldı. Birçok kurumun alkışlarla karşılandığı meydanda HDP protesto edildi. HDP’nin alana girişinin duyurulmasıyla birlikte yüzde 80’inin işçilerden oluştuğu alandan yuhalama ve ıslık sesleri yükseldi.

Vatan ve emek meydanı

Başak Kahveci
Cumhuriyetçi güçler de alanlardaki yerini alarak işçinin birlik meydanına güç kattı. En kalabalık katılımıyla dikkat çeken Vatan Partisi’nin Genel Sekreteri Serhan Bolluk, Gebze’deki 1 Mayıs’a ilişkin “Son derece güzel bir kutlama. Etkinliğe şehitlerimizi anarak başladık. İşçilerin olduğu yerde vatan bölünmez” dedi. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de Kent Meydanı’nda yerini aldı. TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz emekçilerle Gebze’de buluşmanın gençlik için çok büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, “Bir emekçi kenti olan Gebze’de, TGB olarak ekmeği için mücadele eden insanlarla birlikte olmak bizim için vatan mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

‘İŞÇİYLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAK GEREKİYOR’
CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun da şu değerlendirmede bulundu: “Atılan sloganlara baktığımızda çalışma hayatına yönelik saldırılara karşı bir yanıt verildi ancak katılım istenilen düzeyde değildi. Toplumsal ve ekonomik gelişimin, değişimin temeli emekten geçiyor.
Emek evrenseldir. Rengi, dili, ırkı, cinsiyeti yoktur. Ama günümüzde gereken önemi almadığını, emek sömürüsünün çok yoğun olduğunu, hakkını alamadığını, alınan haklarının da gasp edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu anlamda birlik, mücadele ve dayanışma gününde bir bayram havasında yoğun bir katılımla ve gereken mesajın daha gür sesle iletilmesi gerekiyordu. Ama bu sene bu coşkuyu göremedim. Son dönemde bombalar patlayacak denilerek toplumu korkutma, sindirme ve ayrıştırma amacı güttüklerinden bunun kaynaklandığını düşünüyorum.
Bu endişe nedeniyle birçok aile çocuklarını göndermedi. Pikniğe gittiler ama toplu gösterilere katılmadılar. Netice itibarıyla sindiriliyoruz. Bu nedenle daha çok mücadele etmek gerekiyor, daha çok alanlarda bir arada olmak gerekiyor. Daha çok emek kesimiyle dayanışma içinde olmak gerekiyor. Başka kurtuluş yolu yok.”

NOTLAR... NOTLAR...
Toplanma alanı ile kutlamaların yapılacağı meydan arasındaki mesafe yaklaşık 800 metreydi. Sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri saat 9.30’dan itibaren Cuma Pazarı’nda toplanmaya başladı. İşçi katılımının yoğun olması dikkat çekti.
Yürüyüşte çalışma hayatına yönelik saldırılara karşı atılan sloganlar öne çıktı.Yürüyüşte ve meydanda Türk bayrağı taşımayan tek sendika Eğitim-Sen oldu.
Yürüyüş güzergahı ile Kent Meydanı emniyet tarafından barikatlarla çevrilmişti.
Yürüyüş alanı ile Kent Meydanı güzergahında iki polis arama noktası vardı.
Siyasi partilerden yoğun katılım gösteren ise Vatan Partisi’ydi.
Kent Meydanı’na giren sendika, siyasi parti ve derneklerin isimleri kürsüden okundu.
HDP’nin ismi kürsüden okunduğunda yuhalanma oldu.
Tüm bileşenlerin alana girişi saat 11.00’da tamamlandı.
Kent Meydanı’nda şehitler için saygı duruşu oldu ardından İstiklal Marşı okundu.
İşçiler kürsünün en ön kısmında büyük bir Türk bayrağı açtı.
Kürsüde ortak bildiri okundu ardından sanatçı Binay Koçak’ın türküleriyle emekçiler halaylar çekti.
Saat 12.00’da etkinlik bitti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.