İpleri aynı merkezde

Terör uzmanları Ankara ve İstanbul’da gerçekleşen son bombalı saldırıları Aydınlık’a değerlendirdi. Batı’nın PKK’ya yönelik operasyonları durdurmayı ve ‘açılım’ sürecini yeniden dayatmayı amaçladığında birleşen uzmanlar IŞİD’in PKK’yı kurtarma rolüne de işaret etti

İpleri aynı merkezde
21 Mart 2016 Pazartesi 11:43

Aydınlık / Ankara
Batı’nın Türkiye’ye “Açılım sürecine dönün” baskısı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de bombalar patlamaya başladı. Terör uzmanları, Ankara ve İstanbul’daki patlamaları gerçekleştiren örgütler farklı olsa da aynı merkezden yönetildiğini belirterek, PKK ve IŞİD’in tamamen CIA ve MOSSAD’ın kontrolünde hareket ettiğine dikkat çektiler.
ABD, AB ve İsrail’den yapılan açıklamalarda Türkiye’nin “açılım sürecine” dönmesi konusunda baskılar sürerken, terör de arttı. CIA Türkiye uzmanı Henri Barkey gibi isimler açıkça Türkiye’ye terör tehdidini dillendirirken adres olarak İstklal Caddesi’ni bile gösterdi. Terörle mücadelede görev almış uzmanlar PKK ve IŞİD’in arkasında aynı merkez olduğunu ve iki örgütün de talimatları aynı merkezden aldıklarını bildirdiler.

UYUYAN BOMBALAR MOBİL GEZER DURUMDA
Uzun yıllar Güneydoğu’da terörle mücadelede görev almış emekli Kurmay Albay Aziz Ergen, PKK ve IŞİD’in kontrolünün kesinlikle CIA ve MOSSAD’ın elinde olduğunu vurgulayarak, “İstediği zamanda harekete geçiriliyor. Daha önce Türkiye’ye sokularak uyutulan bombalar şu anda mobil gezer durumda. İstenilen yerde, istenilen zamanda, istenilen hedefte patlatılıyor. Bombayı patlatanın kim olduğu o kadar önemli değil. Patlattıranın kim olduğu önemli” dedi.
Bombaların Güneydoğu’da yapılan başarılı operasyonları etkisiz hale getirmek ve açılım sürecini yeniden başlatmak amacıyla patlatıldığını kaydeden Ergen, “Türk devletini masaya oturtmak için patlatılıyor. Zaten ABD, AB’li yetkililer bunu birçok kez açıkça dile getirdiler. Bombaların patlaması ile Batı’nın ‘Açılım sürecine dönün’ baskısı eş zamanlı. PKK ve IŞİD görünüşte birbirine karşı gibi görünse de aynı merkezin taşeronları. IŞİD, PKK’yı kurtarmak için devrede. IŞİD’in bölgede PKK/PYD’yi meşrulaştırma görevi de var. Türkiye’nin turizm ve ekonomisi, güvenliği çökertilmekle tehdit ediliyor. Açılım sürecine döndürülmeye zorlanıyor” ifadelerini kullandı.

EYLEMLER AYNI MERKEZDEN
ANKA Enstitüsü Başkanı Rafet Aslantaş da PKK ve IŞİD’in taşeron örgütler olmasına dikkat çekerek, “Bu örgütlerin eylem planı batı merkezlerinde belirleniyor. Tek merkezden verilen talimatla iki örgüt de harekete geçiyor. Bir bakıyorsunuz PKK, bir bakıyorsunuz IŞİD bomba patlatıyor. Ama amaç aynı” diye konuştu.
Son dönemde Suriye’nin belli bölgelerinin terör gruplarının eğitim kampı olduğunu vurgulayan Aslantaş şu görüşleri savundu:
“Bir tek tabela asmadıkları kaldı. Buna dur demek lazım. Tehdit büyük ve küresel. Bu nedenle asker, polis, vatandaş topyekün mücadele şart. Bombalarla halkta oluşturulan korkunun aşılması için çok kararlı bir duruş ortaya konulmalı. Fransa Paris saldırılarından sonra şehre, Şanzalize’ye tankları çıkardı. Halka güven verdi. Belli süreyle olağanüstü hal ilan etti. Bunu yaparken de kimse onlara demokrasiyi askıya mı alıyorsunuz demedi. Önemli olan halka güven vermek ve korkuyu yenmek. Aksi daha büyük kayıp olur.”

PKK’YI KURTARMAK İÇİN IŞİD DEVREYE SOKULDU
Savunma ve güvenlik stratejileri uzmanı emekli Albay Cahit Armağan Dilek de patlamalarla ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı: “PKK Ankara saldırısı sonrasında halktan büyük tepki aldı. Tepkiler büyüyünce kısa süre sonra IŞİD İstanbul saldırısı gerçekleştirdi. Sanki bir merkez PKK’yı kurtarmak için IŞİD’i devreye soktu. Ankara’da 35 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı gerçekleştiren PKK’nın IŞİD’in İstanbul saldırısından sonra anında saldırıyı kınayan açıklama yapması da dikkat çekici. İstanbul saldırısının arkasından IŞİD çıkmış olsa da amaç aynı. Türkiye PKK ile açılım masasına oturtulmaya çalışılıyor.”

İSRAİLLİ KONUK, ‘KÜRDİSTAN’ SAVUNUCUSU
İstanbul İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen ve hayatını kaybedenler arasında bir İsrail vatandaşının bulunduğu saldırının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dore Gold’un ABD ziyaretini yarıda kesip İstanbul’a geleceği açıklandı. İsrail’in kıdemli diplomatlarından biri olan Dore Gold, 2002-2007 yılları arasında Kudüs Kamu İlişkileri Merkezi Başkanıyken yazdığı analizlerde, Ortadoğu’da “Kürt devleti” için uygun ortamın oluştuğunu savunmasıyla tanınıyor. 26 Mayıs 2013 tarihli bir yazısında, dönemin Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun “Sykes-Picot anlaşmasıyla yaratılan Ortadoğu düzeni çöktü” sözlerine dikkat çeken İsrailli diplomat Dore Gold, Ortadoğu’da sınırların ortadan kalktığını öne sürdü. Bu durumun Irak ve Suriye’de “Kürt Devleti” için çok elverişli bir dönem yaratacağını ileri süren Gold, İsrail’in sınır hattında farklı gelişmelere hazır olması gerektiğini salık verdi.

ABD’DEN İTİRAF GİBİ KINAMA
Taksim’de meydana gelen bombalı saldırı, hem Beyaz Saray hem de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Beyaz Saray, saldırıda yaşamını yitirenlerden iki İsraillinin, aynı zamanda ABD vatandaşı olduklarını açıkladı. Sık sık “Çözüm sürecine dönün” uyarısı yapan ABD’nin kınama açıklamasında da “Bu tür eylemler bölgede barış ve uzlaşmayı savunan kesimlere, ABD’nin destek verme kararlılığını güçlendirmekten başka bir şey yapmayacak” yorumunda bulunması dikkati çekti.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, İstiklal Caddesi üzerindeki terör saldırısını sert bir şekilde kınıyor” denildi. ABD’nin ortak terör tehdidiyle mücadelede NATO müttefiki Türkiye’yle dayanışma içinde olduğunu söyleyen Kirby, “Bu tür eylemler bölgede barış ve uzlaşmayı savunan kesimlere, ABD’nin destek verme kararlılığını güçlendirmekten başka bir şey yapmayacak” dedi.

PARÇALANMIŞ IRAK-SURİYE KÜÇÜLTÜLMÜŞ TÜRKİYE
Emekli General Haldun Solmaztürk Ankara ve İstanbul’da yaşanan ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine yol açan patlamalarla ilgili olarak, “Bu patlamalarla Güneydoğu’da PKK’nın özyönetim kalkışması, Suriye’de federasyon girişimi, Batı ülkelerinde yapılan toplantılar birbirinden bağımsız değil, bağlantılı. Batı, Türkiye’nin içinde bulunduğu yönetim zafiyetini kendi hesapları için değerlendirmeye çalışıyor. Şu anda kendi denetimlerinde bir Kürdistan kurmak için çalışıyorlar” dedi.
Solmaztürk Batı’nın parçalanmış Irak ve Suriye ile küçültülmüş bir Türkiye yaratmaya, bölgeyi yeniden şekillendirmeye çalıştığını belirtti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.