İki bakanlık da Soma’dan sorumlu

Soma Katliamı’na ilişkin ikinci bilirkişi raporunda da Enerji ve Çalışma bakanlıkları ile kamu görevlilerin kusuruna dikkat çekildi. Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan suç duyurusunda bulunulabileceğini kaydetti

İki bakanlık da Soma’dan sorumlu
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:06

İstihbarat Servisi
Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri’ne ait Eynez Maden Ocağında 301 madencinin şehit olduğu katliama ilişkin ikinci bilirkişi raporu hazırlandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde 45 kişinin yargılandığı dava kapsamında hazırlanan rapor, dosyaya girdi. Bilirkişiler 5 Şubat günü yaptıkları keşifte maden ocağının U3 bölgesinde, olayın meydana geldiği noktada ilk kez inceleme yapmıştı. 11 kişilik akademisyen grubu tarafından hazırlanan ve 262 sayfadan oluşan raporda, katliamın başlangıç nedeni olarak, “Eski imalattan sızan gazlar ve içindeki metanın zarar görmüş bir kabloyla kısa devre yapması” olarak gösterildi.

‘DENETLEMELER YÜZEYSEL’
Raporda, yargılamaya da konu olan ocak içindeki eksiklikler ayrıntılarıyla anlatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kusurlu olduğu vurgulanan raporda, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı (İTKB) denetlemeleri yüzeysel kalmış, gerektiği şekilde yapılmamıştır” tespitinde bulunuldu.
Ocağın işletme projelerini incelemek ve denetlemekle yükümlü olan Enerji Bakanlığı’na bağlı MİGEM’in de görevinin gereklerini yerine getirmediği belirtildi.
Bilirkişi raporunun “İdari Koşullar” bölümünde mevzuata ilişkin eleştirilere yer verildi: “Olay tarihinde yürürlükte olan mevzuatta, olayla doğrudan ilgili yetersizlikler olayın bir faciaya dönüşmesinde etkili olmuştur. Genel olarak kömür havzalarının yönetimi-denetimi ve özelde de kömür ocaklarında iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı eksiklikleri ve yetersizlikleri nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nin ihmali ve kusuru vardır.” Raporun sonuç bölümünde şu vurgular yer aldı: “Türkiye madencilik tarihinin en büyük ‘iş kazası’ olan Soma faciasının, sistemin yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen, kurumlarımızın ve işletmenin basiretli kişilerce yönetilmesi durumunda önlenebilir olduğunu düşünmekteyiz.”

ALP GÜRKAN DA KUSURLU
Raporu Aydınlık’a değerlendiren Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, şöyle konuştu: “Raporda Alp Gürkan’ın (Soma Holding patronu) eski yönetim kurulu üyesi olması sıfatıyla kusurlu olduğu belirtiliyor. Daha önce Alp Gürkan hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Savcılık takipsizlik kararı vermişti. Şimdi Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tekrar suç duyurusu yapılabilir.”
Raporu genel anlamda olumlu bulduğunu belirten Arslan şöyle devam etti: “Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) çalışanlarının kusurları da raporda ayrıntılı olarak anlatılıyor. Kamu görevlileri ile ilgili de yeniden suç duyurusunda bulunmak mümkün. Zaten bu konuyla ilgili Danıştay süreci devam ediyor.”
Arslan, önümüzdeki süreçte davada yaşanabileceklere ilişkin de “Taraflar beyanda bulunacak. Mahkeme yeni bilirkişi raporu isteyebilir ya da raporu yeterli görerek karar aşamasına geçebilir” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.