İflas masaları

Türkiye borçlu cenneti olurken ekonomik kriz, şirketleri çökertmeye başladı. İflas masaları kuruldu, iflas kararı çıkarmak için danışmanlık ve hukuk şirketleri öne çıktı İşadamlarında umut kalmayınca, ‘zararın neresinden dönsek kârdır’ anlayışı hakim oldu.

İflas masaları
03 Şubat 2016 Çarşamba 11:01

Aydınlık / Ankara

Türkiye’de ekonomik kriz giderek kendini daha çok hissettirir oldu. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden iflas haberleri geliyor.
Yaşanan kriz nedeniyle demir-çelik fabrikaları, maden ocakları, tekstil atölyeleri bir bir kapanıyor. Özellikle küçük ve orta boy işletmeler zor günler yaşarken, Denizli, Gaziantep, Maraş, Kayseri, Konya, Çorum gibi illerde birçok firmanın iflas kararı almak için konuda uzmanlaşmış danışmanlık ve hukuk büroları ile temasa geçtiği öğrenildi.
İcra iflas Hukuku konusunda uzmanlaşmış bir danışmanlık ve hukuk bürosu yöneticisi Nusret Öztürk Aydınlık’a yaptığı açıklamada, her dönemde bazı alanların öne çıktığını kaydederek, “Şimdi icra iflas hukuku konusunda uzman olan danışmanlık ve hukuk büroları revaçta. Çok sayıda firma zor durumda. Çıkış yapabilmek için bizim gibi bürolarla temasa geçmek zorunda kalıyorlar. Zararı durdurmaya ve hukuksal çözüm bulmaya çalışıyorlar. Son dönemlerde başta tekstil olmak üzere birçok işkolunda benzer durum yaşanıyor. Görüşme talepleri her geçen gün artıyor” dedi.

İŞLETMELER PANİK HALİNDE
İşleri iyi gitmeyen firmaların da önümüzdeki döneme hazırlık yaptığını, yasal iflas seçeneği üzerinde durduklarını vurgulayan Öztürk, “Dün gelen bir müşterim ayrıntılı bir rapor istedi. İşlerin iyileşeceğine, düzeleceğine ilişkin umut yok. Bu nedenle zararın neresinden dönsek kârdır mantığı ile hareket ediliyor. Birçok işletme panik halinde hareket etmeye başladı. Bizim gibi çok sayıda firma bu konu üzerinde yoğunlaşmış durumda. Arkadaşlarla konuşuyoruz. ‘Böyle giderse önümüzdeki günlerde işten başımızı kaldıramayız’ tespiti yapan arkadaşlarımızın sayısı yüksek” diye konuştu.

BANKALAR ALACAKLARINI SATTI
Ekonomik krizin yarattığı yeni sektör de alacak tahsili. Yasal adıyla Varlık Yönetim Şirketleri. Bankalar tahsil etmekte zorlandıkları alacaklarını düşük fiyatlarla bu şirketlere devredip kendileri kenara çekiliyorlar. Varlık Yönetim Şirketleri ile borçlu baş başa kalıyor. Edinilen bilgilere göre bankalar, 6 milyonu aşkın kredi ve kredi kartı borcu dosyasını Varlık Yönetim şirketlerine devretmiş durumda. Bu sayı her geçen gün artarken Varlık Yönetim Şirketleri, bankalardan ihale ile satın aldıkları borçları tahsil etmek için borç yapılandırması, icra gibi yöntemlere başvuruyorlar. Varlık Yönetim Şirketlerine devredilen borç miktarları 20 milyar ınüzerine çıkarken rakamın kısa sürede çok daha artacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Vatandaşlar tarafından tüketici örgütlerine yapılan şikayetlerde ise borçların tahsili konusunda vatandaşın savunmasız hale getirildiği, alacaklıların mafyavari yöntemler kullandığı belirtiliyor.

RUSYA KRİZİ TURİZMİ SIKINTIYA DÜŞÜRDÜ
Bir başka sıkıntı da turizm sektöründe. Rus uçağının düşürülmesi sonrasında başta Antalya, Mersin, Muğla, Aydın gibi illerdeki oteller şimdiden krize girmiş durumda. Yüzlerce otel sahibi otelini satılığa çıkarırken borç karşılığı işletme devirleri de gündeme gelmeye başladı. Antalyalı Turizmci Hamit Toroslu benzer durumun daha önceki krizlerde de yaşandığını ifade ederek şunları söyledi: “Şu anda manzara net. Geçen yıl işler kötüydü. Rusya’nın yaşadığı ekonomik kriz Rus turist sayısında yaklaşık yüzde 25 azalma yaşandı. Şimdi buna Rusya ile uçak krizi eklendi. Otel sahipleri ve işletmeciler panik halinde çıkış arıyor. Daha öncekilerden çok daha ağır bir krizle karşı karşıyayız. Piyasada ‘mafya avukatı’ diye anılan hukukçular zor durumda kalan işletmelerin devir işleriyle uğraşmaya başladılar. Oteller yarı, hatta üçte bir fiyatına bile el değiştiriyor. Gidişat hiç de iyi değil.” 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.