Hrant Dink suikastında gizlenen 10 klasör bulundu

Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde Dink cinayetine ilişkin 10 yeni dosya bulundu Belgelere göre Erhan Tuncel, Ogün Samast’ın tetikçi olduğu bilgisini 3 ay önce Trabzon Emniyeti’ne verdi

Hrant Dink suikastında gizlenen 10 klasör bulundu
12 Ekim 2015 Pazartesi 16:21

Mehmet Bozkurt

Hrant Dink cinayetinde gizlenen 10 dosya bulundu. Dosyalar cinayetten 8 yıl sonra Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün arşivlerinden çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Trabzon Emniyeti’nde yaptıkları incelemede arşivde gizlenen belgelere ulaştı. Savcılık tarafından incelenen dosyalarda, cinayetten üç ay önce yardımcı istihbarat elemanı Erhan Tuncel’in üniversite harcının ödendiğini bildiren F3 (buluşma) raporu bulundu.
Bulunan yeni belgelerden, Erhan Tuncel’in Ogün Samast’ın tetikçi olduğu bilgisini de emniyete verdiği değerlendiriliyor.
Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı soruşturmayı yürüten Savcı Gökalp Kökçü, 9 Eylül 2015’te Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na bir yazı yazarak Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde arama yapılmasını istedi. İDB’ye bağlı ekipler Trabzon’da yaptıkları incelemede cinayetle ilgili arşivde gizlenen 10 klasör belgeye ulaştı. Belgeler İstanbul’a gönderildi.
Belgelerde yapılan incelemede, 19 Ekim 2006 tarihli, Erhan Tuncel’le yapılan görüşmenin 12 numaralı F3 raporuna ulaşıldı. Mehmet Ayan, Ercan Demir, Faruk Sarı paraflı ve dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın imzasıyla İstahbarat Daire Başkanlığı’na gönderilen belgede, Erhan Tuncel’in 220 liralık üniversite harcının ödendiği yazılı. Bu belgeyle birlikte olması gereken F4 raporu ise kayıp.

8 YIL SONRA
Bu belgenin bulunmasıyla cinayetten 8 yıl sonra bir sır perdesi aralandı. Cinayetin soruşturma ve kovuşturma aşamasında sadece 3 adet F4 raporu ortaya çıktı. Bu raporların sonuncusu 8 Nisan 2006 tarihliydi. Cinayetle alakalı başka rapor bulunmadığı iddia ediliyordu. F3 ve F4 raporlarının önemi, haber elemanlarıyla yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığını gösteren belgeler olması. F3 ismi verilen buluşma raporunda görüşmelerin nerede, ne zaman, kaç saat sürdüğü ve haber elemanına para verildiyse buna ilişkin kayıtlar yer alıyor. Her F3 raporunun ardından o buluşmada haber elemanından alınan bilgilerin kayda alındığı ikinci bir rapor düzenleniyor. Buna da “F4 haber raporu” ismi veriliyor. Eğer poliste bir görüşmenin F3 raporu bulunuyorsa, muhakkak F4 raporunun da olması gerekiyor. Bu raporları düzenleyen il ile İstihbarat Daire Başkanlığı dışında başka bir birim göremiyor.
Yeni ortaya çıkan bu bilgi ve belgeler, savcıya göre dönemin Trabzon istihbaratının, Ogün Samast’ın tetikçi olduğunu 4 ay önceden bildiğini ortaya koyuyor. Savcı, bu bilginin saklanması için bazı belgelerin de imha edildiği kanısında.

SAVCIYA GÖRE F4 RAPORUNU YOK ETTİLER
Savcı Gökalp’in soruşturmayı derinleştirmesi İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in şüpheli sıfatıyla verdiği ifade sonrası başladı. Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre Dinç 26 Ağustos 2015’te savcı Gökalp Kökçü’ye İstihbarat Daire Başkanlığı arşivlerinde bulduğu bir belgeyi sundu. Bu belge 12 Eylül 2006’da, Erhan Tuncel ile Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerinin yaptığı buluşmanın kayıt altına alındığı 11 numaralı F3 raporuydu. Erhan Tuncel ile buluşmayı Memduh Aydın kod isimli polis memuru Mehmet Ayhan ile Ünal Kartal kod isimli Mehmet Uçar yaptı.
Dinç, 12 Eylül tarihli F3 raporunu savcıya teslim etti ama ekinde yer alması gereken F4 haber raporunun arşivlerde olmadığını söyledi. Bunun üzerine Savcı Kökçü, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne yazı yazıp, kayıtlarında 12 Eylül 2006 tarihli F3 ve F4 raporlarının olup olmadığını sordu. Trabzon’dan gelen yanıt ve yaptığı araştırmalar sonucu savcı, Dink cinayetine ilişkin Erhan Tuncel’den alınan bilgilerin yer aldığı F4 raporlarının İstihbarat Daire Başkanlığı ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi tarafından yok edildiği kanaatine vardı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.