Her okula bir imam hatip

Antalya Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi üzerine ilk ve ortaokul binalarında İmam Hatip okulu açılması için olur verdi. Müdürlük, aynı gün okullara talimat gönderdi Buna göre, yeni dönemde aynı okuldaki öğrencilerin bir bölümü imam hatipli olacak

Her okula bir imam hatip
16 Ağustos 2016 Salı 11:08

Gamze Devrim Koçak / Antalya
Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Aslan tarafından 2.8.2016 tarih 8186269 sayılı valilik oluruyla tüm ilçelere yazı gönderildi. Yazıda ilkokulların ve ortaokulların bünyesinde İmam Hatip ortaokullarının açılması için talimat verildi. Yüksel Aslan imzalı talimatta, Konyaaltı, Muratpaşa, Gazipaşa ve Kepez ilçelerinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında açılmak üzere ivedilikle imam Hatip sınıflarının oluşturulması istendi.

VALİ ELİYLE İMAM HATİP KAMPANYASI
Antalya Valiliği, bir gün içinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebine olur verdi ve tüm ilkokul ve ortaokullara gönderdiği talimatla, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında, okul binalarında imam hatip sınıfları açılmasını istedi. Talimat üzerine Barbaros Ortaokulu yönetimi velilere ‘adres şartı aranmaksızın kayıt yapılacağı’ yönünde mesaj attı. Yetmedi, mahalle camilerindeki görevliler ‘çocuklarınızı imam hatip okullarına yazdırın’ çağrısı yapmaya başladı. Girişim, Antalyalıların tepkisine neden oldu.
Antalya’da 65 yıllık geçmişi olan Barbaros Ortaokulu’nda ikili eğitim sistemine geçme girişimi üzerine, okul önünde eylem düzenlendi. Öğrenciler, veliler ve çok sayıda Antalyalı, uygulamanın durdurulmasını ve Atatürk ilkelerine uygun eğitim verilmesini istedi.

MİLLİ EĞİTİM PAZARLAMACI MI OLDU
Okul önünde veliler adına açıklama yapan Meryem Nart şunları kaydetti: “Bu talimatın doğruluğu ve uygulanabilirliği tartışılırken Barbaros Ortaokul idaresi hangi meşru gerekçeyle imam hatip sınıflarını açmıştır? Talep üzerine imam hatip sınıfları açıldığı söyleniyor. O halde soruyoruz: Hangi tarihte bu müracaatlar geldi ve Milli Eğitim sitesinde okulun adı ne zaman Barbaros İmam Hatip Ortaokulu olarak güncellendi? Yeterince müracaat var ise, okul idaresi adres şartı aranmaksızın ‘sınırlı kontenjanla imam hatip kayıtlarımız başlamıştır’ diyerek 4. sınıftan 5. sınıfa geçen çocukların velilerine neden kısa mesaj gönderiyor? Ticari kuruluşların kullandığı bir pazarlama tekniği olan mesaj uygulaması ile neyin pazarlaması yapılmaktadır? Mahallemizdeki camilerde ‘çocuklarınızı imam hatip okullarına gönderin’ diyen Diyanet yetkilileri kimden talimat almışlardır? Bu seferberliğin amacı nedir?”

FETÖ’DEN FARKINIZ YOK
Okulda velilerin ve öğrencilerin arasında yaşanacak ayrışmalara dikkat çeken Nart şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz bu koşulları hazırlayanların, ülkemize kast eden FETÖ’den bir farkı yoktur. Okulumuzda veliler ve öğrenciler arasında inanan-inanmayan, ibadet eden-etmeyen gibi tehlikeli, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı etkiler yaratacağı ve çocuklarımızın pedagojik gelişimlerine olumsuz etkisi olacağı ortadadır.”
Ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden zihniyetin hala faaliyette olduğunu söyleyen Nart şunları kaydetti: “Ülkemize yönelik kalkışmalara karşı Cumhuriyetimize ve Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına sarılarak sahip çıkarız. Şu anda anlıyoruz ki, bu birlik ve beraberliğimize kast eden zihniyet hala aktif ve işinin başındadır.”

ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLI LAİK EĞİTİM
‘Art niyetli girişim’ olarak nitelediği uygulamaya son verilmesini isteyen Nart, çocukların Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı laik eğitim, almasını istediklerini belirtti: “Barbaros Ortaokulu’nda imam hatip sınıfları açılması, okulların dönüştürülmesi tamamen ihtiyaçtan uzak ve art niyetli bir girişimdir. Talebimiz Antalya Valiliği, İl ve ilçe Müdürlüğü hiyerarşisi içerisinde uygulamaya konulan bu gayri meşru sürecin bir an önce son bulmasıdır. Biz veliler çocuklarımızın Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı eşit, parasız, bilimsel ve laik eğitim almasını istiyoruz.”

TEVHİDİ TEDRİSAT’A AYKIRI
Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, uygulamaya tepki gösterdi. Aydınlık’a konuşan Balık, “Kanun kapsamında yeteri kadar imam hatip okulu zaten açılıyor. Aldığımız duyumlara göre FETÖ kapsamında kapatılan 16 okuldan 7’si İmam Hatip’e çevrildi. Bu ve mevcut okullar bu ihtiyacı zaten karşılamakta. Aynı okulda hem imam hatip hem normal eğitimin olması Tevhidi Tedrisat’a uygun değil. İkili sistemin eğitim ve çocuk gelişimi açısından doğru bulmuyorum” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.