Hendek pişmanlığı

Özyönetim ilan ettiği şehirlerde peş peşe darbeler alan ve binlerce militanını kaybeden PKK içinde ‘hendek savaşı’ başladı. PKK’lılar şehirlere inme ve çok militan kaybetme konusunda birbirlerini suçlarken, PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan dağa çekilme mesajı verdi

Hendek pişmanlığı
30 Mart 2016 Çarşamba 12:06

Haber Merkezi
PKK’nın Diyarbakır Sur, Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin gibi özyönetim ilan ettiği merkezlerde “özyönetim” macerasının hüsranla sonuçlanması PKK içinde tartışmayı büyüttü. “Kıra dayalı şehir gerillacılığı ve öz savunma” planının PKK içindeki mimarı Duran Kalkan hedefte. Duran Kalkan’ın projesine başından itibaren karşı çıkan Murat Karayılan’ın örgüt içinde açıktan Kalkan’ı hedef aldığı, yenilgiden sonra Karayılan’a hak verenlerin sayısının da arttığı bildiriliyor. İstihbarat kaynakları önümüzdeki günlerde PKK içinde önemli tasfiyelerin gündeme gelebileceğine dikkat çekerken, tasfiyenin kanlı olabileceğini ifade ediyorlar.
PKK içinde başlayan, telsiz konuşmalarına da yansıyan ve giderek şiddetlenen tartışmalarda konuşulan konuların ana başlıkları şöyle:

‘BÜYÜK KAYIP VERDİK’
Kandil’de ve özyönetim ilan edilen yerlerde 24 Temmuz’dan bu yana yaşanan çatışmalarda 5 binin (ölüm, yakalanma, örgütten kaçma) üzerinde kayıp verdik. Uzun yıllar içinde elde ettiğimiz güç birkaç ayda heba edildi. Bunun nedeni izlenen yanlış ve hesapsız politikalardır. Ergenekon’la TSK bitti diye düşündük. TSK hesabını yanlış yaptık. TSK’nın gücünü hafife aldık. Açılım sürecinde rehavete kapıldık. Dağ kadroları şehirlerde disiplinini kaybetti.
Sadece insan kaybı değil, büyük miktarlarda silah ve mühimmat kaybımız oldu. Yüz milyonlarca dolarlık silah ve mühimmat kaybettik. Kandil mahvoldu. Artık orada barınmamız zor. Irak topraklarını terk etme noktasına geldik. Kandil ve Türkiye’deki silah depolarımız imha oldu. Yılların birikimi yok oldu.

‘HALK DESTEĞİNİ KAYBETTİK’
Bölgede özellikle açılım sürecinin başladığı 2009 yılı sonrasında adım adım sağlanan halk desteği hendek politikası nedeniyle bitti. Dar bir alanda savaşı kabul etmek hangi mantığın ürünüdür. Halkın temel ihtiyaçlarını, günlük yaşamını hiçe saydık. Cephe gerisi olmadan silahla savaşmak toplu intihardan başka bir şey değildi. Hem kendimizi hem de bize destek veren halkı yaktık. Halk desteğini çekince şiddete başvurduk. Bu halkın bizden daha da uzaklaşmasına yol açtı. Kaybettiğimiz halkı geri kazanmamız artık çok zor. Psikolojik üstünlüğü kaybettik.

‘KADROLARIN İNANCI KALMADI’
Yıllardır zafere inanan kadrolarımızın morali bozuk. Yenilgi sorgulamayı da beraberinde getirdi. Kadroların önderliğe inancı kalmadı. Daha şimdiden, ‘Özyönetim ilanı politikası yanlışlığı kadrolara ders olarak okutulmalı’ diyenler ortaya çıktı. Bu yenilginin sorumluları hesap vermeli.”

‘BU KADAR BÜYÜK SAVAŞA GEREK YOKTU’
Örgütte bu tartışmalar yaşanırken PKK’nın Kandil’deki önde gelen yöneticisi Murat Karayılan, geri çekilme işareti verdi. Karayılan, dört gözle bekledikleri bahar atılımı yerine çatışma alanlarını 24 Temmuz öncesinde olduğu gibi dağ kadrolarıyla kırsal alanda yürütüleceğini duyurdu. Telsiz üzerinden mesajlar yağdıran Karayılan, şehirdeki “özyönetim” kalkışmasının da hüsranla biten sonuçlarını kabul etmek zorunda kaldı ve “bu şehirlerde bu düzeyde bir savaş yaşanmasına gerek yoktu” diye konuştu.
Karayılan PKK yayın organı ANF’de de yayımlanan mesajında bir yandan dağa geri çekilme işareti verirken bir yandan da Türk ordusunun zaferinden yakındı. Karayılan’ın mesajı şöyle:
“... Eğer ordu devreye girmemiş olsaydı, HPG de bu anlamda devreye girmezdi ama madem Türk ordusu bütün imkanlarıyla seferber olmuş durumda, o zaman biz de sürece yüklenmek durumunda kalırız. Yani ordu bütün her şeyiyle gençlere karşı savaşıyor. Halbuki bu şehirlerde bu düzeyde bir savaş yaşanmasına gerek yoktu. Aksine, eğer onlar sıradan yaklaşsaydılar, bu hendek sorunları bir şekilde çözülebilirdi.”
“Açılım” sürecine dönülmesi Öcalan’a özgürlük ve özerklik verilmesi” çağrısı yapan Karayılan, örgüte voral vermek için de şu ifadeleri kullandı: “Elde edilen bu imkanlar temelinde sürece doğru temelde yüklenirsek, hareket olarak en güçlü olduğumuz bir dönemi yaşamaktayız. Şimdi gereken, döneme uygun bir eylemsel sürece girmektir.”

4. STRATEJİK DÖNEM
Duran Kalkan, PKK’nın çatışma alanını kır destekli olarak şehre taşıma nedeni, şöyle özetliyordu: “Köye dayalı yaşam, ağır kayıplara neden oldu. Çünkü ortada köy kalmamıştı, aslında tasfiye edilmişti. Geriye kalan köyler de düşman tarafından örgütlenmiş köylerdi. Birer tuzaktılar. ‘Halk desteği sürdürüyoruz’ diye, düşmanın tuzağına düştük, avlandık. Pasif savunma içinde, coğrafyanın en derinine üslenip mevzilendik. Bu kez de kitleden, köye dayalı yaşamdan koptuk. Savaş yeniden gündeme gelince savaşmaya hazır olamadık.”
PKK, 4. Stratejik Dönem diye adlandırdığı konseptle, Duran Kalkan’ın kurallarını çizdiği “Kıra Dayalı Şehir Savaşı”nı 2012’de başlatma kararı aldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.