Hendek çökünce PKK plan değiştirdi

Milli Güvenlik Kurulu için hazırlanan rapora göre hendek stratejisi çöken PKK Türkiye’yi Suriye’den sıkıştırmaya çalışacak. TSK, bu nedenle top atışları yapıyor

Hendek çökünce PKK plan değiştirdi
02 Mart 2016 Çarşamba 11:10

Aydınlık / Ankara
PKK’nın, Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ile Mardin’in Nusaybin ve İdil ilçelerinde kurguladığı “hendek ve barikat” stratejisi çökünce, terör örgütü siyasi ve askeri açıdan mevzi kazabilmek için yeni bir plana yöneldi. Bu değerlendirme, Milli Güvenlik Kurulu için hazırlanan ve bölgedeki son gelişmelerin değerlendirildiği kapsamlı analizde yer aldı.
Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, Suriye’deki sözde kanton yapılanmasına benzer bir öz yönetim sistemi için bazı il ve ilçelerde başlattığı kalkışma sonuç vermeyince, terör örgütü, Suriye üzerinden Türkiye’yi sıkıştıracak yeni bir planlamaya gitme kararı aldı. TSK’nın topçu atışları ile yaptığı müdahalenin arka planındaki gerekçelerden birisinin de bu planın önüne geçmek olduğu belirtiliyor.
Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi ve İdil’deki gelişmelerin ele alınacağı güvenlik toplantısı önümüzdeki günlerde yapılacak. Toplantıda, PKK’nın bundan sonraki süreçte atacağı muhtemel adımlar ele alınacak. Bu toplantı için hazırlanan kapsamlı raporda, örgütün hendek ve barikat stratejisinin çöktüğü vurgulanırken, bundan sonraki süreçte PKK’nın Suriye’deki sözde kantonlar üzerinden sızma çabası içine girmesinin beklendiği belirtildi.

DAHA SERT İŞLETİLECEK
Devletin kritik birimleri için hazırlanan bir başka kapsamlı raporda da “Türkiye, terörle mücadelede eklenen yeni unsuru ve küresel aktörlerin kendisine dönük olumsuz dış politika uygulamalarının etkinliğini önceden sınırlamak zorundadır” denildi. Aynı raporda, “Gelişmelerden, Türk dış politikasının bölgesel aktörlere dönük daha sert işletileceği döneme girilmek üzere olunduğu görünmektedir. Kıpırdayan küresel ölçekte fay hatları da Ortadoğu ve Türkiye özelinde sıkıntı yaratacak yönelimler barındırmaktadır” saptaması yapıldı.
Irak’ın kuzeyine, kara-hava bileşimli kapsamlı, etkili, nispi kalıcı nitelikte yeni sınır ötesi harekât ihtimalinin değerlendirildiği raporda, “Etnik terörün 2015 yılı Mart-Nisan döneminde düzeyi önceki yıllardan daha kötü kompozisyondadır, durumun dengelenmesi gereği açıktır” denildi.

PKK İLE KARADAN MÜCADELE
Raporda, Suriye’deki küresel mücadele konusu ele alınırken, “ABD ve Rusya’nın söz konusu destekleri, sıcak gelişmelerle hareketlenen bölgede şu hususu deşifre etmiştir: Belli ülkelerin politik konumlarının kalibre edilmesi, istikrarsızlaştırılması ya da bunun önlenmesi için küresel ölçekte aktörlerin imkân ve kabiliyetleri karşılıklı devreye alınabilmektedir. Durum; soğuk savaş öncesi kapsamlı silah satış-destek programlarının günümüz şartlarına uyarlanmasıdır” değerlendirmesi yapıldı.
Bu bağlamda, Türkiye’nin PKK’yla mücadelesinin ağırlıkla kara konseptli olması, nitelikli mühimmat ve havadan operasyonlarla yürütülmekten imtina edilmesinin, süreç kontrolü bakımından önemli olduğuna dikkat çekilen raporda, “PKK ile mücadelenin hava konseptli yürütülmesinin çok sayıda ülkeyi ilgilendiren şartlarda küresel aktör inisiyatiflerinin tetiklenmesini kolaylaştıracak ya da küresel aktörlerden belli hat-ı hareket tarzı bakımından beklentilerini artıracaktır” denildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.