Halkın parkını değil makam aracını sat

AKP’li Düzce Belediyesi’nin borcunu kapatmak için şehir merkezindeki iki önemli parkı, ‘ticari alan’ olarak kullanılmak üzere Hazine’ye devrettiği ortaya çıktı

Halkın parkını değil makam aracını sat
29 Nisan 2015 Çarşamba 10:39

Tanju Cılızoğlu
DÜZCE Belediyesi Maliye’ye olan milyonlarca liralık borca karşılık kamuya ait iki parkın satılmasına karar verdi. Kent merkezindeki Avni Akyol ve Konak Parkları Düzce Belediye Meclisi’nde alınan kararla ticari alan ilan edildi. Kısa bir süre sonra da imar değişikliği yapılarak satılacak.
AKP’li belediyeler borç batağında. Birçok il ve ilçe belediyesi artık borç yüzünden “çevrilemez” duruma gelmiş. Düzce Belediyesi de onlardan biri. 130 bin nüfuslu il belediyesinin borcu 180 milyon TL. Bunun 120 milyonu ise Maliye’ye...
Belediyenin borcuna rağmen Belediye Başkanı Mehmet Keleş, 650 bin liralık Audi marka makam arabası, başkan yardımcıları da Wolkswagen Pasat ile dolaşıyor. Bu, Belediye Başkanı Keleş’in Düzce’de ikinci dönemi. Belediyecilik stajını İstanbul’da Tayyip Erdoğan’ın yanında yapmış. O da ustası kadar yurtdışı gezilere meraklı. Yerel seçimlerden bu yana Almanya, İngiltere, Avustralya ve Çin’i turlamış. 
Maliye’nin borçlar konusunda sıkıştırması üzerine Başkan Keleş bir çare düşünmüş; Avni Akyol ve Konak parklarını satmak! İyi de park satılır mı? Parklar kamusal alanlardır. Parkı kim, neden alır? Çareler tükenir mi; ‘Belediye Meclisi’ne bir önerge veririz. Burayı ticari alan ilan ederiz. Böylece ticari değer kazanan parkları satarız.’ 
Plan uygulandı. Konu Düzce Belediye Meclisi’ne geldi. 32 üyelik mecliste MHP’nin 10 sandalyesi var. 10 üyenin 4’ü önergeye red oyu kullandı. 3 MHP’li çekimser kaldı, 3’ü de oylamaya katılmadı. Böylece Düzce’nin toplamı 10 bin metrekare tutan iki yeşil alanı ticari alan ilan edildi. Önümüzdeki günlerde de imar planları yapılacak parklar, borç karşılığı Maliye’ye verilecek. 
Avni Akyol Parkı’nda Belediye Meclisi Düzce Grup Başkanı Ercan Katırcıoğlu ile görüşüyorum. Yanında belediye meclisinde park satışına red oyu veren arkadaşları da var. Belediye Başkanı Keleş’i “Tayyip Erdoğan”ın minyatürü olarak niteliyor ve şunları söylüyor: “Belediye Başkanı şatafatı ve lüks yaşamayı seviyor. Borç ödemek için Düzcelinin nefes aldığı parkları satıyor. Bizim muhalefetimize rağmen karar meclisten çıktı. Parklar ticari alan ilan edildi. Kısa bir süre sonrada imar değişikliği yapılarak satılacak. Bu karara direneceğiz.”
Borcu üreterek değil haraç mezat satarak ödemek eğilimi AKP iktidarının çare tembelliği. Üreterek değil kamu mallarını elden çıkararak kaynak yaratanların ustaları Tayyip Erdoğan. Park satışını Düzce Belediyesi kıvırabilirse bu birçok AKP’li belediye için emsal teşkil edecek. 
DÜZCE İÇİN FELAKET SENARYOSU
Aydınlık / Ankara
Peyzaj Mimarları Odası, 1. derece deprem bölgesinde yer alan Düzce’de parkların satışına tepki gösterdi. Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, “Düzce halkı yaşamış olduğu deprem felaketinin etkilerini üzerinden henüz atamamışken, geçtiğimiz Haziran ayında Düzce’de kat sayısı 4’e çıkartılmıştır. Şimdi de kentin tam merkezinde bulunan ve Düzceliler tarafından 1999 yılında sığınma ve barınma alanları olarak kullanılmış bu iki parkta yapılan imar planı değişiklikleri, hem yeşil alanların park olarak kullanımını hem de Düzce gibi önemli bir deprem kentindeki sığınma ve barınma alanlarını yok etmektedir. Bu durum ikinci bir felaket senaryosunu da hazırlamaktadır” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pinatubo volkani - 5 yıl önce
şehir içinde kalmış taşınmazları,devlet belediyeye devreder,imar vererek,devlete borç
ödüyormuş gibi yap geri satar;yetmez camileri diyanet üzerinden devlete satarak bor
çödermiş gibi yapar,şimdide parklara sıra gelmiş.bu nasıl devlet de,kötü yönetene sa
hip çıkıyor.arazi oyunu ile bilanço düzenlemek denirde,ötekinlerin ne hatası var
dost yayında,benzer konuya yorum yazdım.abdul hamid gece,içeri hırsı gibi silmiş.
bende onları sildim,konu ,cibutide mesçit yapacakmış abp