Halk oyunundan zina çıkardı

Önce saçlar başlar kapandı. Sonra eğitimden Atatürk ilkeleri çıkartıldı. İmam hatipler, 4+4’ler, haftada 10 saat din dersleri derken şimdi sıra geldi halk oyunlarına. Müdür yardımcısı, ezgilerle giysilerle, iki bin yıldır elele, kolkola taşınan Anadolu kültürünün folklorünü ‘zina’ diye karaladı.

Halk oyunundan zina çıkardı
13 Nisan 2016 Çarşamba 12:15

Füsun İkikardeş
[email protected]

Malatya’da Yeşilyurt ilçesine bağlı Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nevzat Turan, sosyal medya hesabından yaydığı mesajında, halk oyunlarını “halt oyunları” olarak niteledi ve halk oyunlarının İslam’a uygun olmadığını ilan etti. Turan, halk oyunlarının kızlı erkekli ve elele oynanmasına dayanamayarak çocuklara halk oyunlarının yasaklanması çağrısı yaptı. Hızını alamayan Turan, itirazı olan velilerin İslam’da zina konusunu okumalarını isteyerek, neredeyse halk oyunlarında zina yapıldığını ileri sürdü. Gelen tepkiler üzerine Nevzat Turan’ın sildiği sosyal medya paylaşımı şöyleydi:
“Allah aşkına şu güzelim memleketimizin hangi yöresinde böyle kızlı erkekli halk oyunu maalesef gençlerimize çocuklarımıza halk oyunları adı altında halt oyunları oynatılıyor. Hangi baba 16-17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin diz dize göz göze sarmaş dolaş halk oyunu oynamasını ister. Namusu için cinayet işleyen baba buna izin verir mi? Bence de vermez. Bu şekildeki bir halk oyununun neresi İslam’a uygun? Geleneksel kıyafetler giyince bu durum helal mi oluyor? İslam’daki zina mevzusunu iyi okumalı ey analar babalar”.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI
Müdür Yardımcısının skandal mesajı, ilk olarak velilerin protestosuna yol açtı. Sabah erken saatlerde okul önünde toplanan bir grup veli, müdür yardımcısının paylaşımını kınadı. Veliler adına konuşan Hasan Özdemir, “Anadolu’da olduğu gibi diğer dünya ülkelerinde, yöresel olarak icra edilen, hatta yarışmalar ve festivaller düzenlenen, sanat ve sporu içi içe buluşturan halk oyunlarının bir eğitimcisi olmasına rağmen bunun zina olduğu ve çirkin bir üslupla insanları provoke eden birisinin çocuklarımızın eğitim gördüğü bir okulda istemiyoruz” diye konuştu. Velilerin protestosunu Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nun suç duyurusu izledi. Federasyon yönetimi, “Malatya Gazi Lisesi Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın şahsi facebook hesabında kaleme aldığı Halkoyunlarını rencide edici yazısı nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 11/04/2016 tarih ve 2016/60148 hazırlık numaralı suç duyurusu müracaatı Federasyonumuzca yapılmıştır. Ayrıca Malatya Valiliği - İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ‘Eğitim yöneticisine yakışmayan bu davranışı’ nedeniyle hakkında idari ve disiplin soruşturması açılarak gereğinin yapılması talep edilmiştir” açıklamasını yaptı.
Aydınlık’a konuşan Federasyon yöneticileri, bugüne kadar benzer bir olayla karşılaşmadıklarını, halk oyunlarına yönelik bu yersiz suçlama temizleninceye kadar her türlü hukuki yola başvuracaklarını ifade ettiler.
Malatya Milli İl Eğitim Müdürlüğü’nün de Nevzat Turan hakkında soruşturma başlattığı bildirildi.

BUGÜN SAAT 10’DA HALK OYUNLARI OYNAYACAKLAR
Nevzat Turan’ın kara çaldığı halk oyunlarında, idarecilik yaptığı Gazi Anadolu Lisesi, halk oyunlarındaki başarılarıyla ünlü. Uzun yıllardır Malatya yöresel oyunlarıyla, Türkiye birinciliğini kimseye kaptırmayan Gazi Anadolu Lisesi, bu yıl da 16 kız, 16 erkek öğrenciden oluşan 32 yıllık ekibiyle “Düzenlemeli Gençler -Stilize” kategorisinde şampiyon oldu. Malatyalılar, çocuklarını Nevzat Turan’ın çaldığı karayla başbaşa bırakmamaya karar kıldı. Bugün saat 10:00’da Gazi Anadolu Lisesi önünde, halk oyunları oynayacak, davul zurnalarını kara yobazlığa karşı çalacaklar.

‘MALATYA OLARAK ASLA PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’
19 yıllık halk oyunları eğitmeni Gürsel Özdemir, “Peşini bırakmıyoruz. Nevzat Turan’ı istifaya davet ettik, şimdilik kabul etmedi. Cumhurbaşkanına kadar gidip ne olursa olsun istifasını istiyoruz. Ayrıca hukuk mücadelesi de vereceğiz, savcılığa kadar gideceğiz” diye konuştu.
Malatya’da sadece Gazi Anadolu Lisesi’nde değil, pek çok okulda ve okul dışında 7’den 70’e yurttaşların halk oyunları öğrendiğini ve oynadığını kaydetti. Aydınlık’a konuşan Özdemir, “Çocuklar bizim geleceğimiz. Beyinlerine ne yerleştirirsek, onlar da bunu uygular. Kız-erkek ilişkisini yerleştirirlerse onu uygular. Kardeşlik yerleştirirseniz onu uygular” dedi ve halk oyunlarının marifetlerini saydı:
“Gençlerin birçoğu sokağa yönelir, eroin esrar kullanır ya da kendine güveni yoktur, içine kapanıktır. Kendisini derste ve insanların karşısında ifade edemez. Bu tür gençlere başarılı-başarısız olarak bakmadan gönüllülük temelinde halk oyunları çalıştırırız, topluma kazandırırız.
Halk oyunları, bireye kendi beyninin vücudunu yönetmesini öğretir. Dikkat dağıtımı olan insanların dikkatini toplamasını sağlar. Arkadaşlarına karşı saygılı olmayı öğretir. Sonra kendimize ait kültürümüzü yaymaya çalışıyoruz. Kıyafetlerden oyunlara kadar kültürü aşılarız. Giysilerdeki motifler, geçmişkteki yaşamı yansıtır. Bir çocuğun halk oyunlarına geldikten sonra hayatı değişir. Cumhurbaşkanı da gelse kendini ifade eder. Derste parmak kaldırmaya başlar: Öğretmeniyle rahat konuşur. Bizim kısaca, tüm kültürümüzü, geçmişten günümüze kültürümüzü halk oyunları yansıtır.”

32 KİŞİLİK EKİP BİR KİŞİDİR
“Birlik beraberlik içinde yapılır. 32 kişi bir kişi olarak bütün olarak hareket etmek zorundadır. İnsanların beraberce bir bütün olarak hareket etmesini öğretiriz. Birlikte oynamayı, birlikte sevinmeyi, birlikte sevinmeyi, birlikte insanlara saygınlığı öğretiriz. Bunlar olmasa oyun olmaz.
Atadan erkile gelen tek kültür varlığımız halk oyunlarıdır. Bizim milli birlik beraberliğimizi sağlar. Halk oyunları, halk bilimi demektir. Birlik beraberlik kardeşlik buradadır.
Halk oyunları Kaşgarlı Mahmut’tan günümüze gelen bir kültür sergilemesidir. Bir balığı sekmesi, bir kadının çapa sallaması, bir erkeğin orak sallaması gibi hareketleri yansıtırız.
Bizde kız-erkek ilişkisi yoktur. Biz ekibimize ‘hepiniz kardeşsiniz, kolkola oynuyorsunuz, kültürümüzü aktarıyoruz’ deriz. Nevzat Turan, tam tersini söylüyor. Öğrencilerimiz de öğretmenlerimiz de Malatya olarak çok tepkiliyiz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.